Na dovolenou s miminkem? | e15.cz

Na dovolenou s miminkem?

ZDROJ: Ženy - E15

Marie Valasová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ani s malými dětmi si nemusíte odříkat dovolenou,  pouze je nutné cestování přizpůsobit jejich potřebám.

Už je to tady! Podle kalendáře i sluníčka na obloze pomalu do našich zeměpisných šířek přichází léto a my netrpělivě čekáme na vhodný okamžik, abychom mohli s našimi nejmenšími vyrazit na dovolenou. Pro cestování s malými dětmi přinášíme dospělým následující rady.

Dovolená mimo hlavní sezonu  

Je-li to možné, zvolte si dobu dovolené mimo sézénu dovolených, ideální z je jaro a podzim. V červenci a v srpnu už je dětský organismus příliš zatěžován horkem.Při výběru destinace je nejlépe zvolit si zemi, kde jsou klimatické podmínky podobné našim. S miminkem se můžete absolvovat i poznávací cesty, procházky po městech a památkách vám umožní moderní nosítka (klokanky nebo krosničky) a šátky.

Výběr hotelu

Jedeme-li s malými dětmi, měli bychom si dopřát komfort kvalitního ubytování, které by nám umožnilo bezproblémovou, ničím nekalenou prázdninovou pohodu. Při výběru typu ubytování zapomeňme alespoň na čas na studentská léta, kdy jsme vyhledávali nejlevnější ubytování, ve kterých neuklizený pokoj a společná sprcha byla známkou té pravé exotiky. S dětmi si dopřejme příjemný, čistý a všestranně kvalitní hotel či penzion v klidném prostředí, nerušeném dálnicí či letištěm.

Dnes již není problém v nabídkách cestovních kanceláří vybrat rodinný hotel či resort, který vedle patřičného komfortu disponuje i dětským světem, kde se o naše ratolesti postarají stále usměvaví animátoři. V nabídce jsou dnes i resorty, ve kterých působí česky či slovensky mluvící „chůvičky“ - zatímco my si budeme dopřávat masáž v tureckých lázních, naši nejmilejší vyrobí z plastelíny příšerky podobné těm z filmu „Chobotnice z druhého patra“, na jejichž končetinách budou unášet svoji fantazii.

Při výběru hotelu se zároveň vyplatí zvolit all-inclusive koncept, v rámci kterého je vedle neomezené konzumace nápojů či bohatých švédských stolů nabízena např. i odpolední zmrzlina či jiné sladkosti a my tak nemusíme s sebou stále nosit peněženku a přepočítávat, na kolik že nás to vyjde. V tunisku, turecku či Egyptě často není mezi „trojhvězdou s polopenzí“ a „pěti hvězdičkami se vším všudy“ tak velký cenový rozdíl. Pokud vše spočítáme, bude řešení all-inclusive nejen pohodlnější, ale i mnohem levnější. Zpět do vlasti se budeme vracet s pocitem, že jsme si dovolenou opravdu užili, šetřit můžeme doma až do příštích prázdnin.

Cesta autem


Cestování autem má několik zásadních výhod. Můžete dítěti obvykle bez problémů nabalit vše potřebné a kdykoli zastavit a miminko nakojit a přebalit. Při delší cestě bychom měli dělat co čtyři hodiny přestávky.


Cestování letadlem

Specifika má u rodinné dovolené nejen výběr hotelu, ale i cestování letadlem. Cestujete-li ovšem s velmi malými dětmi, neměla by délka letu výrazně překročit dvě hodiny.

Podle aktuálních evropských bezpečnostních předpisů si můžeme na palubu vzít tekutiny, jejichž jednotlivé balení není větší než 100 ml a celkový obsah nepřesahuje jeden litr. Do tohoto limitu se ale nezapočítávají kojenecké stravy a dětské výživy nezbytné na dobu letu pro naše nejmenší. Při kontrole můžeme být požádáni, abychom z přesnídávky před pracovníkem kontroly ochutnali.

Pozornost je třeba věnovat i výběru místa v letadle. Především ti z nás, kteří rádi sedávají u nouzových východů, by měli myslet na to, že dle bezpečnostních předpisů většiny aerolinek není možné, aby na tomto místě sedělo dítě.
Pokud cestujeme s nejmenšími dětmi (do dvou let), letušky nám přinesou dětskou postýlku, kterou zavěsí před naše sedadlo, ale i zvláštní bezpečnostní pás, kterým si během startu a přistání k sobě našeho nejmilejšího připoutáme. Při startu a při přistání letadla je vhodné dát dětem napí, protože polykáním si vyrovnají nepříjemný tlak v uších. Díky nízkému tlaku v letadle zároveň děti často rychle usnou a let se tak pro ně i pro nás stane příjemnějším. Do cílové destinace tak doletíme všichni odpočatí a prima dovolená pro celou rodinu může začít!

Autor: Marie Valasová

Autor: Marie Valasová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video