Najděte svůj směr! Osm tipů, jak dostat svůj život do rovnováhy | e15.cz

Najděte svůj směr! Osm tipů, jak dostat svůj život do rovnováhy

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V dnešní době se obecně od nás čeká, že ze sebe vydáme pokaždé maximum. Ale dostat stejnou „dávku“ zpátky? To už není samozřejmostí. Jinými slovy – nemáme svůj život příliš v rovnováze. Co za tím stojí, a hlavně, jak to změnit?

1. Naslouchejte své intuici

Intuice je velmi spolehlivý ukazatel. Pocit kdesi uvnitř, který se vás ve chvílích rozhodování ptá, jestli opravdu děláte dobře, a zároveň vám napovídá, které rozhodnutí je správné. Problém je bohužel v tom, že intuici necháváme převálcovat rozumem a většinou ji neposloucháme. Proto také často neděláme to, co bychom chtěli a co by pro nás bylo skutečně nejlepší.

2. Dělejte to, co vás baví a naplňuje

Traduje se, že je nutné především poslouchat lidi kolem a pokud možno plnit jejich přání, jen tak prý budeme žít správně… Což je samozřejmě úplný nesmysl. Tak to skutečně nefunguje. Žít správně znamená jediné: žít v souladu s vlastními touhami, přáními a cíli.

3. Učte se být šťastní nezávisle na někom nebo na něčem

Do životní nerovnováhy nás mimo jiné dostává nastavení „spokojená budu, až…“ Až potkám toho pravého, až dostanu lepší práci, až si najdu nový byt… Anebo si spojujeme pocity spokojenosti jen s přítomností jiných lidí. Dokonce i s věcmi. Takže se stále utvrzujeme v tom, že se budeme cítit lépe, až se partner vrátí z práce, děti ze školy nebo až si pořídíme novou kabelku. Nesmysl. Cesta k životní rovnováze vede přes schopnost být šťastný sám se sebou.

4. Řiďte se vlastními životními hodnotami

Kolikrát jste s někým mluvili o svém vlastním žebříčku hodnot? Na rovinu, bez srovnávání se s tím, co by jej asi mělo tvořit? O tom, co skutečně vyznáváme a uznáváme, hovoříme na rovinu málokdy. Spíše čekáme, co kdo řekne v našem okolí, a pak – abychom nemuseli nic vysvětlovat – přitakáváme a tváříme se, že sdílíme stejné hodnoty. Také proto, abychom se necítili sami, že ano. Jenže mezi lidmi, s nimiž skutečně nesdílíme stejné hodnoty a principy, se sami budeme cítit tak jako tak.

5. Učte se novým věcem

Ať se „zaseknete“ v nevyhovující práci, přátelství nebo partnerském vztahu, vždycky se setkáte s pocitem, že jste v pasti a váš život je „o ničem“. Není, ale je pro to třeba něco udělat. Rozhlížet se kolem sebe po nových věcech, objevovat nová místa, poznávat nové lidi. Dopřávat si radost z většího rozhledu i rozletu, pocit svobody a neomezených možností. Pak je riziko ustrnutí minimální a šance na život v rovnováze mnohem vyšší.

6. Udržujte si klid v duši

Na každého z nás je toho někdy hodně, i na ty nejvyrovnanější lidi pod sluncem. Ale ti dobře vědí, co dělat, aby se cítili v pohodě. Jdou si třeba zaběhat, na procházku, kreslí, poslechnou si oblíbenou desku… Nebo vědí, že jim pomůže, když překopou celou zahrádku nebo se na deset minut někam zavřou a budou meditovat. Váš ventil pro náročné chvíle může být opravdu cokoli. Hlavní je, abyste nějaký měli. A abyste ho používali.

7. Dejte si poradit

Když vám jednoho dne dojdou nápady, co dál se svým životem, nebojte se obrátit na odborníky, kteří vám pomůžou najít směr. Na hubnutí si také najmete trenéra, tak proč ne na hledání vysněného životního štěstí?

8. Hlavně už na nic nečekejte!

A to nejlepší na konec: prostě do hledání rovnováhy a žití podle svého skočte rovnýma nohama. Není na co čekat. Čím méně věcí promarníte, tím lépe pro vás samotné.

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video