Nakupování jako koníček (nebo závislost?) | e15.cz

Nakupování jako koníček (nebo závislost?)

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Udělat si něčím radost je vždycky příjemné. Často si pořízení nové věci zdůvodníme tím, že když nám nekoupí dárek nikdo jiný (třeba manžel), máme právo si přinést domů potěšení podle vlastního výběru.

Kdo útokům neodolá, zadělává si na problém

Valí se to na nás ze všech stran: nejlepší prací prášky, jedinečné nádobí, zaručeně nejnovější módní kousky, nepostradatelné doplňky do domácnosti. A pochopitelně slevy! Kupte tři kusy za cenu dvou, zastavte se u výprodejů ze sedmdesáti procentní slevou, vyberte si zboží, ke kterému zaručeně dostanete dárek.

Říkáte si, že na tom přece není nic špatného, využít výhodného nákupu a nějakou tu korunu ušetřit. Ano – pokud koupíte to, co jste plánovali delší dobu, nebo co potřebujete. Horší je, když se začnete věnovat každodennímu utrácení bez ohledu na finance a potřeby (a ještě se nemůže dočkat, až vyrazíte „na tah“).

Slušný výdělek a platební karty svádějí slabší povahy k stále častějším cestám do nákupních center. Neschopnost odolat nabídce a radostný pocit ze samotného aktu nakupování a následného vybalování nových věcí doma, už není úplně v pořádku. Příčinou bezhlavých nákupů jsou často stavy úzkosti či nízké sebevědomí, jako by si dotyčný chtěl dokázat, že si to může dovolit.

Ani mužům se posedlost nevyhýbá

Pravdou je, že ženy nakupují rády, obzvlášť oblečení, kosmetiku, šperky nebo módní doplňky a doplňky do bytu. Muži ze sebe rádi dělají chlapáky, k čemuž jim dopomůže nákup značkového sportovního oblečení, špičková elektronika nebo (v tom nejhorším případě) nějaká supermašina do garáže.

Tak jak ženy maskují své utrácení lhaním o nízké ceně koupeného zboží, nebo tvrzením, že právě tuhle kabelku vyměnily s kamarádkou za něco, co se jim válelo doma, tak muži často tvrdí, že vše kupují pro rodinu.

Muž posedlý nakupováním vám bude nosit exotické suroviny a ingredience k vaření, všelijaké pánve a přístroje (nikdy je nevyužijete), pořídí fotoaparáty a kamery (aby mohl zvěčnit rodinu), neustále rád dokupuje příslušenství a nové hry k počítači.

Problémy na sebe nedají dlouho čekat

Utratit výplatu za dva tři dny a zbytek dnů do dalšího výplatního termínu žít na dluh, to už je docela vážná situace. Vyřešit ji pořízením kreditních karet, zvýšením kontokorentu nebo půjčkou je řešení velice krátkozraké.

Jak peněz ubývá a dluhů přibývá, dostavují se u nakupujícího pocity viny a nespokojenost, obojí často zahání dalšími nákupy. Je to opravdu posedlost, protože dotyčný ani věci neužije, nepotřebuje je, ale nakupovat musí. Tady je každá rada drahá, ale pokud je možné přibrzdit vlastními silami dřív, než bude pozdě, za pokus to stojí.

Svépomoc a pomoc

Nejhorší situace nastane, trpí-li nutkavým nakupováním (compulsive shoping je jedno z označení této poruchy chování) člen rodiny s dětmi, nebo jeden z manželů. Pak se důsledky projeví na chodu rodiny, dochází k rozvratu a neřešitelným situacím, zvlášť pokud se dařilo postiženému svoje delší dobu problémy tajit (umí to stejně dobře jako alkoholici).

Pokud si troufáte zvládnout nutkavost sami, zkuste pár triků: • Vyhýbejte se velkým obchodním centrům, choďte nakupovat potraviny do menších supermarketů, nebo pověřte nákupy někoho z rodiny.
• Nepořizujte si další kreditní karty, byť byly sebevýhodnější – zabřednete do dalších dluhů ani se nenadějete (staré karty přestaňte nosit u sebe).
• Mějte při sobě jen hotovost (menší) na to, co chcete a potřebujete nakoupit, neplaťte platební kartou.
• Sepište si seznam toho, co chcete nakoupit a nekupujte nic jiného.
• Vyhýbejte se výprodejům a slevám, nakupujte s rozvahou a doprovodem, který vás usměrní.
• Odolejte jednoduchému způsobu nakupování přes internet.

Není ostudou obrátit se v případě nezdaru boje se závislostí na odborníky. Poradí na každé help lince, a pod vedením profesionála se dá postupně odvykat i nutkání utrácet. Zbavit se výčitek svědomí a lhaní všem okolo bude pochopitelně snazší v počátečním stadiu této poruchy, ale i delší cesta k normálu stojí za to.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery