Návštěva u babičky versus jídlo dítěte | e15.cz

Návštěva u babičky versus jídlo dítěte

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Babička sice může kdykoli zajít pro čerstvé potraviny do obchodu (a v ideálním případě dokonce na vlastní zahrádku nebo k sousedům pro vajíčka),....

 má doma chladničku, sporák i nádobí, ale přesto pro ni bývá nezřídka těžké pochopit, v čem spočívá moderní zdravá výživa (naštěstí však babiček, které zdravé stravě moc fandí, stále přibývá).

Spotřeba velkého množství plnotučného mléka kvůli vápníku a masa pro růst svalů už je dnes překonána. Kynuté buchty s drobenkou, smetanové omáčky a knedlíky také nejsou v klasickém provedení a při častější konzumaci zrovna ideální. Rovněž zdraví dítěte nelze posuzovat podle toho, jak je krásně baculaté. Babičky, dědečkové, tetičky, ale bohužel i někteří rodiče se snaží dětem život osladit čokoládou a bonbony, ale ve skutečnosti jim ho ztrpčují -do budoucna. Samozřejmě se už dnes najde i spousta osvícených prarodičů, ale některé staré zažité výživové rady (téměř a la Magdalena Dobromila Rettigová) stále přetrvávají.

Jak tedy přesvědčit své blízké, aby děti nepřekrmovali?
- Zkusíme začít tam, kde budou určitě souhlasit -nejlepší jsou čerstvé potraviny, bez přídatných chemických látek.
- S upřímným nadšením vyprávíme o nových potravinách a receptech, které jsme vyzkoušeli. Nesnažíme se však za žádnou cenu poučovat, spíš přivezeme na ochutnání, co jsme se svým potomkem spolu připravili.
- K Vánocům babičce darujeme dobře vybranou zdravou kuchařskou knihu.
- Zkusíme se přesvědčivým tónem jednoduše zmínit o nových výzkumech v oblasti výživy, např. jak je důležitá vláknina pro správnou činnost střev (takový „lék“ senioři obzvlášť ocení!), jak vitamin C ničí volné radikály v těle, jaké toxické (karcinogenní) látky vznikají při smažení, jak přemíra soli vede k vysokému krevnímu tlaku, že ne samo přeslazování, ale celkové přejídání často končí cukrovkou. Vysvětlujeme ne naráz, ale postupně a bez příkazů.
- Pozveme prarodiče na oběd a ukážeme, jak si naše dítě na zdravě připravených pokrmech pochutnává.
- Vezmeme babičku s sebou nakupovat do nějakého obchůdku se zdravou výživou, případně do vyhrazeného koutku v hypermarketu.
- Naznačíme, že zdraví dítěte se musí posuzovat podle toho, jak se směje, jak má chuť k pohybu, a ne podle počtu faldíků.

Budeme-li celou dobu vytrvale ukazovat přiměřenou míru nadšení, trpělivě vysvětlovat a čelit protiargumentům, není důvod k neúspěchu. Snad se nikdo neurazí, když vyslovím domněnku, že senioři také často rádi obíhají obchody a obhlížejí, co je kde nového, dobrého a levného. Z vlastní zkušenosti vím, že se stejným nadšením pak shánějí i doporučené zdravé potraviny ve speciálních obchodech nebo v regálech supermarketů. Zvláště sympatické jsou jim „staronové“ potraviny jako amarant, jáhly, pohanka. A co by přece neudělali pro své milované vnouče. Nebude asi jednoduché přesvědčit starší generaci o přiměřenosti cen některých výrobků, zejména biopotravin, ale snad i dědečkové a babičky pochopí, že si víc pochutnají na pravých jahodách než na umělém aroma.

Zdroj: Zdravá výživa malých dětí, autorky Olga Illková,, Lucie Nečasová, Zdeňka Vašíčková,uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Portál, www.portal.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video