Názor muže: Hubnutí bez blbnutí | e15.cz

Názor muže: Hubnutí bez blbnutí

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Štíhlá postava, útlý pas, pevný zadeček, ploché bříško. To vše jsou cíle, kterých chce dosáhnout leckterá z žen. Je ovšem nutné se do toho řítit zcela bezhlavě?

Většina mužů ocení, máte-li štíhlou, sportovní či udržovanou postavu. Ne nadarmo jsou reklamy plné štíhlých modelek, přestože až takovouto formu ocení spíše menší počet pánů. I když jsou vychrtlé dívky z plakátu v podstatě iluzí, ženy je vnímají jako ideál krásy, kterému se chtějí co nejvíce přiblížit. Musíte ale kvůli tomu ničit život sobě i svému okolí?

Mužská schizofrenie
Na jednu stranu muži také podléhají všudypřítomné reklamě i současným trendům ženské krásy. Rádi se dívají na herečky sexbomby, ocení reklamy na ženské sprchové gely i se zájmem pozorují ženský plážový volejbal. Tělo takovýchto dam by samozřejmě rádi viděli i na té své.

Na druhou stranu jsou ale pánové potěšeni, užívá-li si žena života. Taková, která si s nimi dá sem tam pivo, dokáže ocenit jídlo v dobré restauraci (nebo pochválí takové, které muž sám uvařil), v létě se k nim přidá při hltání zmrzliny atd. Že tyto činnosti nejdou dobře dohromady s ženskou snahou o štíhlou linii, je zřejmé. Stejně jako sen o dámě, která toto vše absolvuje plnými doušky a přitom si bez problému udrží dobrou postavu, se většině mužů nevyplní.

0:normal690:true:true

Hledání kompromisu
I úplnému neználkovi ženské anatomie musí být jasné, že zákon o zachování energie platí i pro jeho partnerku. Tedy velký příjem kalorií nutně vede k nárůstu věcí, na něž se muž rád dívá a sahá jenom tehdy, pokud mají přiměřené rozměry a dostatečnou pevnost. Pánové tedy ve většině chápou, že určité omezování je ve prospěch tělesné kvality jejich partnerky. 

 Nic se ale nesmí přehánět. Občasné diety doplněné pravidelným cvičením, zmenšení velikosti porcí jídla nebo zvýšený důraz na zdravé potraviny nikomu vadit nebudou. Připomíná-li ale vaše snaha o hubnutí poustevníka, to už problémy způsobovat může. Málokdo totiž chce žít nebo mít vztah s nezábavným asketou.

Nebuďte otravné
Pokud jste se rozhodly pro nějaké větší omezení váhy, je lepší tuto svou snahu provádět postupně, ne rychle a drasticky. Značné zásahy do vašich stravovacích návyků nutně poznamenají i vaši psychickou pohodu. Držíte-li hladovku či tvrdou dietu, budete hladové a tím pádem podrážděné. Na kom si pak vylijete svůj nahromaděný vztek? Na svém partnerovi.

Žádný muž nechce ženu, která je nervózní, podrážděná, nepříjemná a přecitlivělá. Na podobné nálady jednou za měsíc se dá jakžtakž zvyknout. Jestliže to má být ale permanentní stav, je lepší, budete-li mít pár kilo navíc, nebo budete-li hubnout výrazně pomaleji. Sice hubená, ale zato nepříjemná, to není kombinace, po které by muži toužili.


Nezatěžujte tím okolí
Rozhodnutí o snížení váhy je čistě vaše rozhodnutí. Není důvod dávat všemu okolo najevo, že vy jste se rozhodly shodit. Nesnažte se při každé příležitosti svému protějšku dokázat, jak moc se snažíte, abyste vypadaly štíhle. Nevyprávějte mu, kolik jste během dne snědly rajčat, zatímco to vepřové k obědu jste si odepřely.


0:normal690:true:true

Rozhodně se ale nesnažte vytvářet v partnerovi pocit viny za to, že on jí a vy nemůžete. Také není nikdo zvědavý na to, abyste mu po krátkém studiu nutričních tabulek vyprávěla, jakým svinstvem se to on vlastně láduje. Na věty typu: „miláčku, víš, že ta krkovice má tři sta kalorií,“ rozhodně zapomeňte. Vytvoříte tím spolehlivě sobě i své dietě nepřítele.

Nenechte se dietou ovládat
Při hubnutí a absolvování různých diet a odlehčujících kůr je samozřejmě po nějakou dobu a v určité míře nutná sebekázeň. Je v pořádku, pokud si vytyčíte nějaké zásady, které budete po určitou dobu dodržovat. Nemělo by se vám ale stát, že se z této přechodné doby stane věčnost. Trvalé a výrazné omezení není to, co by mělo být vaším cílem.

Nemělo by se vám také stát, že zcela podlehnete některé dietě či vidině permanentního hubnutí. Hubnutí má být prostředkem k vlastnímu sebevylepšení, ozdravění a zvýšení atraktivity, nikoli cílem samo o sobě. Prakticky permanentní sledování váhy, měření podkožního tuku či počítání kalorií v každém jídle hraničící s posedlostí od vás muže spíše odežene, nikoli vám jej pomůže získat či udržet.

Staré dobré pořekadlo o tom, že vše je třeba dělat s mírou, platí i v případě hubnutí. Vlastní vylepšení by nemělo mít ten efekt, že tím muže od sebe odradíte.

Autor: Josef Kraus
30. června 2011

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video