Názor muže: pro a proti být single | e15.cz

Názor muže: pro a proti být single

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Věk, kdy jsou muži ochotni se ženit se stále více posouvá. Stále častěji se lze setkat s tzv. singles, kteří nejsou zatíženy rodinným závazkem, bydlí sami a tato situace jim vyhovuje.

Člověk je ze své podstaty tvorem společenským. Přesto v poslední době je citelný nárůst lidí, kteří žijí sami a jsou tak spokojeni. Netýká se to pouze České republiky, je to trend celého moderního světa. Jaké jsou ty nejvýraznější výhody a nevýhody tohoto stylu života z hlediska muže?

Peníze a volnost

Mezi hlavní výhody samostatného života bez závazků a partnerky vnímá muž ty věci, které jsou zároveň opakem hlavních mínusů soužití se ženou. Na prvním místě je jistě volnost, nebo chcete-li svoboda. Zajít si zacvičit, do hospody s kamarády, do kina na horor, udělat si výlet s batohem po horách, aniž by se musel kohokoli ptát, sdělovat mu s kým jde, jak dlouho bude pryč atd. Vysvětlovat to nebo dokonce žádat o povolení ženu je prostě neuvěřitelně omezující a potupné.

Muži rovněž nemají rádi, pokud jim někdo sahá na jejich těžce vydělané peníze. Samozřejmě v rodinném životě je spousta nutných výdajů pro zabezpečení ženy a dětí. Jakkoli si ženatí (či podobně ochočení) muži uvědomují důležitost vlastních výdajů pro potřeby rodiny, logicky tajně závidí těm single, kteří si mohou dovolit investovat své peníze do zahraničních dobrodružství, lepších aut nebo modernějších hraček jakéhokoli druhu.

Nezávazný sex a klid

Paradoxní situace pak nastává v oblasti sexu, k čemuž se ještě dostaneme v sekci single mínusů. Pokud se muž rozhodně sdílet domácnost, neřkuli rovnou manželství, s jedinou ženou, automaticky tím pro něj končí (nebo se stávají výrazně obtížnějšími) sexuální zážitky mimo domov.

Oproti tomu nezávislému muži nic nebrání v tom navštívit bar a zkusit štěstí u libovolně vybrané slečny. Zažije tak spoustu pestrých zkušeností a pozná širší paletu dam a toho, co dokážou muži dopřát.

Další věcí, které si muži cení a není jim to dostatečně dopráno, je klid a pohoda po všem, co za celý den prožili. Se vzrůstajícím věkem se potřeba klidu ještě zvyšuje, proto single život představuje jistou past pro jejich konzumenty. Čím déle žijete sám, tím více klidu potřebujete, tím méně vám přijde přitažlivá představa partnerky, která do vás začne hustit příběhy o jejích problémech s pomlouvačnými kamarádkami hned, jakmile dojdete z práce domů.

Samota a zanedbání


Největší mínus single života, ať už se to týká muže či ženy, je pochopitelně samota. Kamarádi nejsou všechno. Speciálně v momentě, kdy už mají své vlastní rodiny, tak nemají tolik času a možností pomoct příteli, když je potřebuje. Absence někoho blízkého, o koho se člověk ve chvílích nouze může opřít, či naopak někoho, s kým může sdílet radost a štěstí, je opravdu největší nevýhodou žití o samotě.

Samota působí bez rozdílu pohlaví, ovšem typicky mužskou nevýhodou života v osamění je riziko pustnutí a zanedbání. Přestože stále více mužů se o sebe dokáže postarat samostatně ve všech směrech, ne vždy jsou ochotní si pořádně uklidit, vyprat či vyžehlit. Jakkoli to může pro spoustu feministických aktivistek znít odpudivě, muž prostě bere jako velké mínus žití bez ženy, že nemá nikoho, kdo by za něj dělal typické ženské práce.

To neznamená, že by nutně toužil po osobní služce, nebo pozici partnerky viděl pouze v tomto světle. Slušně movitý a úspěšný muž nebude mít problém si finančně dovolit paní či slečnu na úklid. Jenže žena, která se aspoň částečně o svého muže stará je obrovský benefit, kteří ti zadaní oproti těm svobodným mají. Ne nadarmo slečny zvládající vaření, pečení či žehlení získávají na hodnotě na pomyslném trhu potenciálních partnerek. Je to prostě sexy.

Společenská izolace a nedostatek sexu

Od určitého věku je obvyklé vídat stále častěji manželské či partnerské páry. Pozvánky na svatbu, párty či jakékoli další společenské oslavy se rozesílají pro pozvaného s partnerem. Jistě, svobodný muž si může najít mladší společnici, s níž se na společenské události rád ukáže. Nejde to tak ale vždycky. Navíc zadaní muži i ženy již mají svá vlastní témata hovoru. Řeší rodinné slasti i strasti, pořádají rodinné výlety s ostatními, což nezadaný chlap prostě nemůže. Plně tak nezapadá do okolního sociálního prostředí.

Dalším mínusem single života je sex. Přestože byl uveden jako plus tehdy, kdy je možné zkoušet nové partnery a nebýt vázán jen k jediné ženě, což je prostě opak mužské biologické podstaty, realita mluví jasně. Ženatí či zadaní muži mají několikanásobně více sexu než muži bez stálé partnerky. Jednoduše řečeno, možná se sem tam zadaří sbalit neznámou krásku v baru, ale sex několikrát týdně jako s přítelkyní mít nemůže.

Vždy jde jen o to, jestli pozitiva převáží nad negativy. Osobní preference, charakter i síla zvyku přitom mohou v rozhodování o tom, zdali i nadále žít single bez ženy, nebo si nějakou pověsit na krk, hrát velice důležitou roli.

Autor: Josef Kraus
22. května 2011

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video