Nebojte se počítače: Domácí rozpočet v počítači | e15.cz

Nebojte se počítače: Domácí rozpočet v počítači

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mít pořádek v domácích financích se rozhodně vyplatí. Evidování příjmů a výdajů pomocí tužky a bloku je ovšem již dávno překonané. Počítač je na toto ideální pomocník.

Pokud u vás mužská hlava rodiny pouze natahuje hodiny, ale rodinnou kasu držíte pevně vy ve svých ženských rukách, může se vám hodit užitečný pomocník v podobě kvalitního počítačového programu zdarma.

Seznamte se, RQ Money


RQ Money je program slovenské provenience, jehož primárním úkolem je evidence příjmů a výdajů domácnosti. To zvládá v přehledném a hezky barevném prostředí, v českém jazyce s malými nároky na počítačovou gramotnost uživatele a především zdarma. Program je uživatelsky přívětivý a základními kroky na počátku vás sám provede. Rovněž jeho instalace není nijak náročná a spočívá pouze v rozbalení složky z komprimovaného souboru, který stáhnete.

Jakmile program spustíte, budete se muset chvíli zorientovat v jeho prostředí. Nebojte se kliknout na všechna tlačítka a vyzkoušet si, co které z nich dělá. Nic tím nemůžete zkazit. Pokud budete opravdu v koncích, můžete sáhnout po přehledné nápovědě. V té sice musíte oželit češtinu, ale blízká slovenština jistě nebude překážkou. Svou práci se softwarem začínáte vytvořením databázového souboru, se kterým vám pomůže průvodce zobrazující se hned po startu programu.

Autor: Ženy - E15

Vložení dat

Abyste mohly s programem pracovat, je třeba v úvodu vložit několik základních údajů. S těmi pak budete později pracovat. Jakkoli se to může zdát zpočátku otravné a zbytečné, postupem času přijdete na to, že vám to nejen šetří čas, ale také zvyšuje celkový přehled a ulehčuje práci. Do programu tak zadáte seznam používaných bankovních účtů, výčet osob, jejichž příjmy a výdaje budete monitorovat, a pak také nejčastější finanční toky rozdělené na příjem a výdej.


Autor: Ženy - E15


Příjmy a výdaje lze také dělit na pravidelné a nepravidelné. Pokud si nadefinujete pravidelné peněžní transakce, jako jsou výplata, SIPO, alimenty apod., na určitý den v měsíci, program je sám automaticky přičte/odečte. Do programu se zadávají rovněž nepaušální finanční transakce. Vytvoříte zde např. kolonku pro výběr z bankomatu či pro platbu v obchodě. Při zaznamenávání tak pouze vyberete typ akce ze seznamu a doplníte o cifru, aniž byste musely cokoli složitě vypisovat.

Autor: Ženy - E15


Vyúčtování

Jedno ze základních počítačových pravidel říká, že data do počítače vložená lze opět dostat ven. Nemělo by smysl zaznamenávat do programu veškeré rodinné příjmy a výdaje, pokud byste tyto informace nemohly nějak účelně zužitkovat. Zadané informace je možné samozřejmě prohlížet do nejmenších detailů. K rychlejší orientaci vám dobře poslouží řada filtrů, se kterými lze získat údaje za konkrétní časové období, týkající se vybraného způsobu transakcí či konkrétního člena rodiny.

Pro lepší pochopení si to zkuste představit na následujících příkladech. Potřebujete třeba zjistit, kolik jste za červen a červenec utratila za potraviny a jestli se tato částka liší od zimních měsíců ledna a února. Stejně tak můžete vypátrat, nakolik si vaše rozmařilá dcera za poslední rok přišla na kapesném a za co nejvíce utrácela. Lze také zjistit, v jakém poměru jsou výdaje domácnosti – kolik utrácíte za nájem, kolik za jídlo, kolik za telefonování atd.


Co ještě umí?


Aby byly vyhledané a vybrané informace co nejsrozumitelnější, zobrazí vám RQ Money vše v přehledných grafech (sloupcových i kruhových). Konkrétní údaje je možné vytisknout či exportovat např. do MS Excelu. Program dále zvládá monitorování vývoje akcií a dalších investic a hned si můžete nechat propočítat, jaký vliv to bude mít na rodinný rozpočet. Aby vaše citlivé finanční údaje zůstaly v bezpečí, umožňuje program zaheslování vytvořené databáze. Nikdo kromě vás se k němu nedostane.

RQ Money nabízí velice mnoho a přitom za to od vás nic nechce, přestože se dobrovolnosti meze nekladou a autorovi můžete na vývoj přispět jakoukoli částkou. Jedná se o program přehledný, nenáročný a především velice užitečný. Pokud to myslíte se správou domácích financí vážně, tak RQ Money je pro vás jasnou volnou. RQ Money můžete stáhnout zdarma zde.

Autor: Josef Kraus
4. května 2009

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video