Nech ty nehty! Jak se zbavit nepříjemného zlozvyku kousání nehtů? | e15.cz

Nech ty nehty! Jak se zbavit nepříjemného zlozvyku kousání nehtů?

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle výzkumu si nehty okusuje asi 30 % dětí a dokonce 45 % dospívajících. Čím je kousání nehtů vyvoláno, jaká jsou jeho rizika a jak se tohoto protivného zlozvyku zbavit?

 Nepřekonatelné zlozvyky? Známe je každý. Někdo řeší stres a nepříjemné životní situace sklenkou alkoholu, jiný sáhne po cigaretě nebo čokoládovém dortu. „Kousání nehtů je projevem potlačeného vzteku či nervozity a má dokonce i svůj lékařský název – onychophagie,“ vysvětluje Lenka Hronová z firmy Glasscare, výrobce skleněných pilníků. Nejčastěji se objevuje v dětství, může však přetrvat i do dospělosti, pokud není nahrazena jiným špatným návykem (většinou kouřením či přejídáním se).

Nervozita, stres a další strašáci dnešní doby Nejčastějším spouštěčem kousání nehtů bývá potlačování negativních emocí – ať už jde o agresivitu, strach nebo nervozitu. Při léčbě kousání nehtů je proto dobré začít pracovat na těchto faktorech. U dětí může pomoci správně vedený rozhovor s rodiči, u dospělých pak dostatek odpočinku a kvalitní relaxace. U těžších případů je vhodné vyhledat pomoc psychologa. Přestože se může zdát kousání nehtů úsměvným důvodem k návštěvě lékaře, psycholog většinou objeví hlubší souvislosti, které by bez odborné pomoci mohly vést k dalším problémům. 

 

Autor: Ženy - E15
  
Autor: Ženy - E15


Výrobky mléčné, to je marné, jsou blahodárné


U dětí může být kousání nehtů vyvoláno také nedostatkem vápníku. „Zjistíte-li tedy u svých dětí tento zlozvyk, zkuste jejich jídelníček po dobu jednoho měsíce obohatit o mléko, jogurty a další mléčné výrobky. Zdrojem vápníku jsou i sardinky, brokolice, zelený hrášek, lískové oříšky nebo slunečnicová semínka,“ radí Lenka Hronová z Glasscare. Pokud je dítě v jídle vybíravé nebo nesnáší mléčné výrobky, pomohou doplňky stravy z lékárny. Pokud však dítě do měsíce s kousáním nehtů nepřestane, je třeba hledat jinou příčinu zlozvyku.

Okousané nehty dělají ostudu


Ruce s ohlodanými nehty tzv. až na kost nejsou žádnou ozdobou a jejich majitelé se za ně stydí a schovávají je, jak se dá. To může mít negativní vliv na jejich sebevědomí, společenský život, ale také na úspěch při hledání zaměstnání. Představte si, že máte vybrat např. na pozici prodavače ze dvou stejně kvalifikovaných lidí, z nichž jeden má pěkně upravené ruce s elegantní manikúrou a druhý bolestivě okousané nehty a zatržené kůžičky. Není těžké uhodnout, kdo dostane přednost.

Kousání nehtů může způsobit také zdravotní komplikace. Pod nehty a na rukou se i při pečlivé hygieně nachází vysoký počet bakterií, které sliznicí úst putují do organismu jako otevřenou bránou. Okousané nehty a poraněná pokožka kolem nich je náchylná k proniknutí infekce a bakterií. Kousání poškozuje také zuby a může vést k poranění dásní.
Dost důvodů k tomu dát nepěknému zlozvyku jednou pro vždy sbohem, že? Jenže jak na to?

Jak se zbavit kousání nehtů?


První možnost je nejjednodušší, ovšem funguje jen v kombinaci se silnou vůlí. Zejména holčičky a dívky si mohou nechat vysvětlit, že upravené ruce a nehty jsou pěknou ozdobou a manikúra nezbytnou součástí hygieny. „Stačí, když si maminka jako vzor pěstí své nehty a z jejich úpravy si s dcerou udělá příjemný rituál. Ruce se vykoupou ve vodě s vonným olejíčkem, s pomocí pomerančového dřívka se jemně zatlačí kůžičky a skleněným pilníkem se nehty zapilují do pěkného tvaru. Na závěr se pak nehty nablýskají bezbarvým lakem nebo podle vkusu ozdobí barevným nátěrem,“ popisuje Lenka Hronová z Glasscare. Takovou krásu by přece byla škoda okousat!

Autor: Ženy - E15


Pomoc z lékárny a z manikúrního salónu

Další variantou je speciální lak proti kousání nehtů, který je k dostání v lékárně. Je zdraví neškodný, ale chutná odporně hořce. Pomáhá také těm, kteří si nehty koušou nevědomky třeba při sledování televize. Hořká chuť rychle upozorní, že je něco v nepořádku. Lak je průhledný a nenápadný, takže se hodí i pro kluky a muže. Lahvička stojí do 100 Kč.

Poslední možností, která může zabrat, je aplikace gelových nebo akrylových nehtů. Nejprve je třeba nechat nehty alespoň trochu dorůst a zahojit pokožku kolem nich, aby nedošlo ke kožním problémům. Umělé nehty jsou tvrdé a pevné, takže se kousat nedají. Tato metoda je vhodná i pro muže, protože umělé nehty se mohou zkrátit na libovolnou délku a vypadat zcela přirozeně a mnohem lépe než vlastní - okousané.

Gelové nehty je třeba doplňovat asi jednou za 3 týdny (záleží na rychlosti růstu) a cena se pohybuje cca okolo 700 Kč za nové nehty a 400 Kč za doplnění (ceny se ale velmi liší v závislosti na použitém materiálu a místě provedení). Akrylové nehty se nedoplňují, ale předělávají asi jednou za měsíc.Ceny jsou podobné jako u nehtů gelových, pro přesnou informaci je však lepší zeptat se v nejbližším salónu.

Zdroj: Glasscare
9. února 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video