Nejčastější pohlavní nemoci: Jak jim předcházet? | e15.cz

Nejčastější pohlavní nemoci: Jak jim předcházet?

ZDROJ: Ženy - E15

Ivanna Benešová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Období zamilovanosti a randění je v plném proudu. Spolu s radovánkami je zde ale také větší riziko pohlavních nemocí. Na co byste si měla dát pozor? Jak nemoc odhalit včas? A co vás bude čekat při léčbě? Poradíme vám!

Jaro a potažmo i léto je obdobím, kdy zejména ženy trpí nadměrným výskytem pohlavních nemocí. Ne vždy se musí jednat o něco nevyléčitelného nebo složitého. Ale k pokažení například rodinné dovolené postačí bohatě i docela obyčejný poševní zánět. Proto je dobré mít se na pozoru a dodržovat nejen hygienu, ale i bezpečný sex.
 
Poševní zánět
Jednou z nejčastějších komplikací u žen je poševní zánět. Projevuje se pálením při močení, svěděním, V pozdější fázi také světlých zapáchajícím výtokem a bolestí v podbřišku. Příčiny mohou být různé, například nadměrné užívání léků, především antibiotik, přehnaná nebo nedostatečná intimní hygiena v kombinaci se stresem, nevhodné spodní prádlo. Zejména kalhotky z neprodyšných a syntetických materiálů mohou být v tomto směru velmi nevhodné. Poměrně často postihne poševní zánět ženu na dovolené v teplejší krajině. Na vině je pak jiné podnebí, teplo a zvýšená vlhkost v ovzduší.

Tato nemoc ale naštěstí nevyžaduje dlouhodobou léčbu a mnohdy kvůli ní nemusíte ani chodit k lékaři. Pokud samy na sobě rozpoznáte příznaky poševního zánětu, kupte si v lékárně některou z mastí, které se na poševní zánět doporučují, například canesten nebo jenamazol. V případě lehčího zánětu postačí postižené místo pouze natřít. Jde-li o závažnější rozšíření zánětu, aplikujte krém podle popsaného návodu na příbalovém letáku také do pochvy. Vše potřebné naleznete v balení krému. Anebo si můžete koupit čípky, jejichž účinek je o něco silnější. Zhruba za jeden až dva dny byste měla být zcela v pořádku.

Poševní opar
Jednou z nejnepříjemnějších pohlavních nemocí žen je takzvaný poševní opar. Ačkoli si pod tím můžete představit všelicos, s klasickým oparem to moc srovnávat nejde. Alespoň tedy, pokud jde o vizuální srovnání a srovnání co se týká bolestivosti. V první fázi se poševní opar můžete snadno splést s poševním zánětem. Nejprve také svědí, bolí a při močení se dostavuje pálivá bolest. Rozdíl je ale v tom, že zatímco při zánětu bolest vychází především z podbřišku, zde jsou nejcitlivější místa na pokožce v oblasti pochvy. Poševní opar také bolí mnohem více a poměrně velmi rychle se rozrůstá.
 
„Ráno jsem cítila pálení při močení a odpoledne už bylo k nevydržení i to, když jsme měla sedět na židli. O močení ani nemluvím, bylo to skutečné peklo. Na internetových diskuzích jsem se dočetla, že se doporučuje močit ve sprše pod proudem tekoucí vody, neboť to bolest zmírňuje. Někdo jiný zase radí, aby žena s poševním oparem močila ve stoje tak, že obkročí záchod. Moč se pak prakticky nedotkne pokožky v oblasti genitálií a tolik to nebolí. Je sice pravdou, že na každé radě něco je, a zoufalství největší bolesti jsem ty všechny rady také zkoušela. Ale i tak to bylo něco hrozného. Pomohl až lékař,“ popisuje svůj zážitek třiadvacetiletá studentka matematiky Justýna.

V pozdější fázi, která na sebe však většinou nenechá čekat déle než dva dny, můžete v oblasti pochvy pozorovat nejen zarudnutí, ale i malé puchýřky. Ty se sice skutečným oparům, které bývají na rtech, nijak nepodobají. Podstata je ale stejná. Poševní opar totiž chytnete snadno od muže, který jej má na rtech. „Nikdy, nikdy a opravdu nikdy nemějte sex s člověkem, který má na rtech opar. I když nedojde na líbání a ani na orální uspokojování, vždy se můžete nakazit. Vir, který opar způsobuje, totiž může být přenesen i jinými tělními tekutinami,“ vysvětluje lékařka Eva Mrázková.

Léčba trvá tentokrát déle, než v případě poševního zánětu. Spočívá v pravidelném užívání prášků, většinou herpesinu, po dobu zhruba pěti dnů. K tomu se doporučuje užívat i mast. A pro zmírnění bolesti lékař někdy předepíše i čípky, které znecitlivují pánevní oblast. To proto, abyste mohla bez větších problémů a bolesti konat potřebu.
 
Kapavka
Jednou z nejčastěji přenášených pohlavních nemocí u nechráněného styku je kapavka. Ačkoli jí trpí častěji muži, i u žen je velmi riziková. V případě neléčení hrozí dokonce neplodnost. U žen se projevuje podobně jako poševní zánět, tedy pálením při močení a zánětem močové trubice. Může se objevit i krvavý výtok mimo menstruaci.
 
Léčba kapavky je ze zákona povinná a její neléčení a následné šíření se dokonce kvalifikuje jako trestný čin. Proto je důležité, máte-li nějaké podezření, zajít raději na vyšetření ke svému lékaři. Samotná léčba probíhá pomocí antibiotik a trvá zhruba čtyři týdny.

Chlamydie
Onemocnění chlamydiemi patří mezi jedno z nejhůře rozpoznatelných. Prakticky se nijak neprojevuje a nemocný většinou netrpí ani žádnými výraznými příznaky. Projevuje se zcela nenápadně. Až v pozdější fázi lze pozorovat příznaky jako je zapáchající bílý výtok nebo krvácení mimo menstruaci, bolest v podbřišku a bolest při pohlavním styku. Při sebemenších příznacích je nutné kontaktovat včas svého lékaře, protože neléčení tohoto onemocnění může mít tragické následky, jako je například narušení děložního čípku, infekci a v konečné fázi i k neplodnosti. Toto onemocnění vyžaduje vždy důslednou léčbu obou partnerů. Po dobu léčby, což bývá zhruba dva až tři týdny, je navíc nutné zdržet se pohlavního styku.

Autor: Ivanna Benešová
10. dubna 2011

0:normal690:true:true KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Ivanna Benešová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video