Nejčastější problémy při sexu. Víme, jak je řešit! | e15.cz

Nejčastější problémy při sexu. Víme, jak je řešit!

ZDROJ: Ženy - E15

KK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ideální by samozřejmě bylo, když při sexu žádné problémy neexistovaly. Možná právě teď prožíváte dokonalý vztah, kde vám to v posteli stoprocentně klape a připadáte si, jako byste byli stvořeni jeden pro druhého. Pak se mohou následující řádky hodit třeba pro to, aby to tak co nejdéle zůstalo. Problém v ložnici se totiž obvykle objevují na začátku vztahu – a nebo poté, co trvá už dlouho a místo zamilovanosti nastoupí známky stereotypu.

Nekomunikujete

Tento problém je vlastně obecně základem i všech dalších. Od špatné nebo nulové komunikace se totiž odvíjí prakticky všechny další potíže. Je s podivem, že i v dnešní době, která se neostýchá před ničím, je mnoho žen (i mužů), kteří nedokážou otevřeně mluvit o sexu a svých potřebách. Důvody většinou pramení už ve výchově. Pokud se o „tom“ doma nemluvilo, je těžké být najednou jiný.

Je potřeba si uvědomit, že sex je naprosto přirozená věc, a především činnost, kterou s partnerem budete vykonávat velmi často. Je tedy nesmysl o něčem takovém mlčet.

Kromě toho je známo, že v případě mužů jen naznačovat často nestačí. Nespoléhejte se na to, že váš partner pozná jen z náznaků, co by se vám líbilo a co ne. Ano, vzdychat ve chvíli, kdy postupuje správně, a mlčet v okamžiku, kdy spokojená nejste, je jedna z možností. Ale přímá cesta je mnohem jednodušší. Proč jednoduše neříct „Tohle se mi líbí, ale ještě radši mám, když děláš…“ a podobně.

Komunikace ovšem musí být obousměrná! Může se stát, že sama tápete a nevíte, jak svého milence potěšit. V tom případě se přímo zeptejte, muž bude jedině rád. Navíc je přece jen větší pravděpodobnost, že on se stydět nebude, a to, co by chtěl vám popíše přímo a srozumitelně.

Stydíte se

Možná se neostýcháte mluvit o sexu jako takovém, ale jsou jiné věci, které ve vás probouzejí stud. Nejčastěji je to pochybování o vlastním vzhledu – a o představách, které ohledně sexu máte.

Co se týče zevnějšku, jak samotní muži, tak odborníci stále opakují tutéž mantru. Pokud byste muže nepřitahovala, do postele s vámi nepůjde. A pokud je s vámi v posteli, líbíte se mu, když jste spontánní a umíte si sex užít. Faldík na břiše je v tu chvíli to poslední, co ho zajímá. Přes toto ujišťování stále často řešíme v posteli víc to, jestli u toho nevypadáme tlustě či směšně, než samotné milování.

Muži je možná ukradený onen faldík, ale rozhodně si všimne, že nejste uvolněná a v hlavě máte jiné věci než to, co s vámi zrovna dělá. A tím ho zaručeně otrávíte.

Stud může nastat i v případě toho, co byste v posteli chtěla dělat a zažít nebo jaké praktiky se vám líbí. Možná máte tajné fantazie, o kterých víte, že by se vám zaručeně líbily, ale nedokážete si o ně říct ze strachu, co by si váš partner pomyslel. Obavy jsou naprosté zbytečné. Muži naopak ocení upřímnost a ženu, která se nebojí říct, co chce. Je téměř jisté, že vaše touhy nebudou nikdy natolik zvrhlé, aby ho vyděsily. Muži jsou hraví a rádi vyzkouší téměř cokoliv, stačí jim to jen říct.

Máte rozdílnou potřebu

Tento problém se většinou projeví až po delší době vztahu. Na začátku za vás pěkný kus práce odvedou rozbouřené hormony i snaha druhému vyhovět, takže až po nějakém čase se ukáže, že zatímco váš partner považuje za ideální frekvenci každovečerní milování, vy byste byla spokojená, kdybyste se v posteli sešli dvakrát týdně.

Z tohoto pohledu se dá sex přirovnat třeba k vysokohorské turistice. Vždy platí, že se musí rychlejší přizpůsobit pomalejšímu, tedy člověk s větší potřebou k tomu, kdo ji má nižší. Pokud na horách půjde pomalý člověk podle tempa zdatnějšího, chvíli mu možná bude stačit, ale nakonec se vyčerpá a dvojice nebude moct pokračovat vůbec. Kdežto v opačném případě ten rychlejší jen zvolní, ale výstup si užijí oba.

Partneři, kteří se milují, se obvykle dokážou sladit k vzájemné spokojenosti, která by měla být kompromisem pro oba. Aktivnější partner může svou potřebu kompenzovat masturbací, někdy mu můžete vyjít vstříc i tím, že ho uspokojíte jen rukou, aniž by došlo k samotnému milování.

Partneři by se také měli naučit užívat si intimní chvíle i bez toho, aby byly nutně zakončeny sexem. Pokud jeden z dvojice odchází večer do ložnice s vidinou, že „se to po něm zase bude chtít“, může být už předem napjatý a odmítavý. Zkuste se někdy jen něžně mazlit, usínat v objetí a líbat se. Tělo si pak samo řekne, kdy chce pokračovat dál.

Nudíte se

Po několik letech – neřkuli desítkách let – společného soužití je logické, že stejně jako do celého vztahu, i do postele se může začít vkrádat stereotyp a nuda. Jednak poloh či technik není zas tolik, abyste je za tak dlouhou nevyzkoušeli (posunout v některé pozici nohu o pár centimetrů není nová technika), jednak partneři zákonitě leniví a přestanou experimentovat a zkoušet. Většina párů se drží osvědčených praktik, u nichž vědí, že jsou nejsnadnější a nejkratší cestou k orgasmu.

Jak z toho ven? Je jasné, že pokud máte malé děti a večer se unavení vracíte z práce, na nějaké dvouhodinové sexuální orgie nemáte ani čas, ani chuť. O to víc byste si měli užít okamžiky, které jsou jen vás dvou a nikdo vás u nich neruší.

S přibývajícím věkem rozhodně není potřeba panikařit, když to místo obden děláte s bídou v neděli. Upřednostněte prostě kvalitu nad kvantitou. Udělejte si na sebe čas, ne proto, že musíte, ale protože chcete. Z milování se může stát váš pravidelný rituál, kdy si odpočinete jak fyzicky, tak psychicky. Spojte ho s dobrou večeří, se společnou koupelí, s čímkoli, co máte oba rádi, u čeho si popovídáte ne jako rodiče, ale jako milenci.

Samozřejmě i nejrůznější experimentování může pomoci. Ale lepší než nové prádlo, milování v kostýmu nebo sex na neobvyklém místě je neustále péče o vzájemnou touhu. Nezapomeňte na každodenní doteky, líbání, objetí, komplimenty. Pak bude i „stereotyp“ stále přitažlivý.

Máte zdravotní potíže

V kterémkoli období vztahu může nastat situace, kdy vám v požitek ze sexu kazí nějaké zdravotní komplikace. V takovém případě je nutné nic nezanedbat, nic nepřehlížet a problém okamžitě řešit. Ženy nejčastěji trápí bolestivost při pohlavním styku. Ta může mít mnoho příčin. Někdy je to jen obyčejný strach – třeba kvůli nezkušenosti nebo obavě z otěhotnění, takže se tělo při sexu neuvolní, pochva je stažená a pronikání bolestivé.

Totéž nastává, pokud nejsou intimní partie dostatečně zvlhčeny. V takových případech stačí hodit stres za hlavu, přizvat na pomoc lubrikační gel a mít něžného partnera. Příčinou může být ale i vážnější onemocnění, například endometrióza. Pokud potíže přetrvávají, je třeba navštívit lékaře.

Kazit sex však mohou i zdravotní problémy, které se samotným milováním nesouvisejí. Ať už je to omezení po úrazu, nemoc nebo třeba „jen“ obezita. V takových případech je nutné přizpůsobit sex momentální situaci, jednat ohleduplně a citlivě.

Není potřeba lámat něco přes koleno, jen abyste si dokázali, že „na to máte“. Milující partner pochopí, když nejste stoprocentně v pořádku, a totéž platí i obráceně. Jen je potřeba o všem mluvit – a tím se vracíme zase na začátek. Hlavní je otevřená komunikace.

Autor: KK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video