Nemůžete se milovat? | e15.cz

Nemůžete se milovat?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud se vám stává, že při milování laicky řečeno nejde "zasunout", pak může jít o problém zvaný vaginismus. Co s tím?

Co je vaginismus
Vaginismus je podvědomý spasmus svalů kolem poševního ústí, které sevře poševní vchod při pokusu o pohlavní styk, při gynekologické prohlídce v okamžiku pokusu o zavedení vyšetřovacího přístroje, při zavádění tamponů a podobně. Pokud se přeci jen podaří pohlavní styk uskutečnit, je velmi bolestivý, často se to však nezdaří vůbec. Přitom ale sexuální vzrušení je na normální úrovni. V momentu zavedení penisu se však svaly pánevního dna napnou a uzavřou vchod do pochvy.

Koho postihuje
Vaginismus se obvykle projevuje u úzkostných žen, které se bojí bolesti při průniku penisu nebo při zavádění tamponu, nebo mají strach z pohlavního styku jako takového, který pramení z nedostatku informací, z výchovy, z partnerských neshod. Může to být i následek znásilnění.

Řešení
Při dlouhotrvajících problémech navštivte lékaře, se kterým si promluvíte o svých potížích. Lékař vás vyšetří, aby vyloučil její onemocnění, které by mohlo způsobovat bolest. Může doporučit návštěvu odborníka -sexuologa, psychologa, který přesvědčí ženu, že zavedení prstů či zrcadla do pochvy není bolestivé a poté že ani partnerův penis nevyvolává nepříjemné a bolestivé stavy.
Vy sama můžete přemýšlet o tom, co mohlo vaginismus způsobit, jaký je vlastně váš partnerský vztah, kde je podstata problému, zda po vás partner například nevyžaduje praktiky, které považujete za nechutné, zda vám nevadí orální či anální sex. O všem pak promluvte s partnerem a pokud je vztah kvalitní, jistě pochopí, že vám některé věci nejsou příjemné a nebude je vyžadovat.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video