Nenechme si narušit svou vnitřní pohodu | e15.cz

Nenechme si narušit svou vnitřní pohodu

Mirka Bittová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ženská krása může být vnímána různými způsoby. Někdo upřednostňuje krásu těla, jinému více imponuje krása duše či intelektu. 

Někoho by však mohla napadnout otázka: Je krása ženy spojena s její sebedůvěrou? Je pravdou, že krásné ženy jsou sebevědomé a naopak? Domnívám se, že odpověď na tuto otázku nebude nikdy jednoznačná. Setkáváme se kolem sebe se ženami, které na první pohled nejsou ničím výjimečné, a přesto z nich sebedůvěra přímo čiší.

Reálná žena kontra krásky z plakátů


Na druhou stranu potkáváme ženy, které přestože jsou inteligentní, schopné (a často i krásné), nedokáží své schopnosti prodat a mají problémy při komunikaci se svým okolím. Prostě si nevěří. Bohužel, největší část této nedůvěry pramení z hlouby jejich duše a často pochází právě z mylných představ o jejich vzhledu.

Nemají odvahu obléknout si přiléhavé tričko, protože jejich bříško nepatří zrovna do módních žurnálů, nemají chuť pouštět se do experimentů při líčení či tvorbě účesu. Myslí si, že v dnešním světě, kde jsou přemrštěné nároky na vzhled uměle diktovány módou a uměním plastických chirurgů, nedokáží zaujmout.

Autor: Ženy - E15


Důvodů, proč některé dnešní ženy tak lehko ztrácí sebevědomí, může být hned několik. Na předním místě je právě vliv a tlak okolí. Neustále se s někým srovnávají, ať už s kráskami z reklam a časopisů, se svými vrstevnicemi ze střední školy nebo jen se sousedkou odnaproti, a vědomě tak na sobě hledají chyby.

Nedokáží se odpoutat od mínění druhých a jsou zcela pohlceny obavami, co na to řeknou ostatní. Přidá-li se pak například i neúspěch v partnerském vztahu, je vybudování si sebevědomí pro takovou ženu velmi těžké.

Zázemí  je důležité


Dalším faktorem, ovlivňujícím sebedůvěru ženy, bývá rodina, a to zejména v době dospívání. V tomto období bývá mladá dívka obzvláště zranitelná a podpora její křehké osobnosti je proto velmi důležitá. V nejednom případě nedůvěra vůči sobě samé klíčí v duši od dětství již hezkých pár let. A přitom by stačila i malá pochvala za dobře odvedenou práci.

Nemají-li však rodiče čas svou dceru v okamžicích důležité volby povzbudit, její sebevědomí se může pomalu vytrácet. Vybavuje se mi přitom spousta činností, které mladé dívky rády zkouší (jmenujme například tanec, zpěv či hraní na hudební nástroj) a nedostane-li se jim odpovídající podpory z řad rodiny či přátel, mohou mít v budoucnu velké problémy s vystupováním na veřejnosti či s prosazováním svých vlastních nápadů a plánů.

Autor: Ženy - E15


Nezapomínejme ale také na další zážitky úzce spojené s obdobím dospívání, které mohou ženskou víru v sebe samu navždy poznamenat. Patří mezi ně problematické začleňování se do kolektivu, zhrzené lásky nebo posměch spolužáků kvůli rovnátkám a jiným hendikepům.

V neposlední řadě ženu výrazným způsobem modeluje její životní partner. Partnerský vztah je založen zejména na kompromisech a ať se nám to líbí nebo ne, ovlivňuje nás víc, než si samy dokážeme uvědomit. Každá žena hledá muže, který by jí byl manželem, milencem a kamarádem zároveň. Hledá u něj oporu, slova útěchy i povzbuzení v náročných situacích a setká-li se u něj s nezájmem a nepochopením, bývá často v rozpacích a ztrácí odvahu do dalších životních bojů.

Proto se nahlas ptám, proč máme my ženy tu nezáviděníhodnou vlastnost, že dáme více na soudy okolí než na své vlastní potřeby a pocity? Proč se nesoustředíme na svůj vnitřní klid a pohodu a necháváme se tak lehko zmanipulovat názory jiných?

Vše je jen v nás


Měly bychom si uvědomit, že život je krátký na to, abychom se neustále zabývaly zbytečnostmi. Nenechávejme se proto maličkostmi vyvést ze své vnitřní koncentrace, buďme snad i trochu sobecké a nedejme na mnohdy zlé a závistivé úšklebky jiných. Soustřeďme se na svůj vlastní pocit pohody a vnímejme své osobní potřeby.

Autor: Ženy - E15


Není zas až tak důležité, co vidíme v zrcadle, ale co dokážeme vidět za ním. Podívejme se zblízka do svých očí a hledejme v nich pozitivní energii, vždyť oči jsou branou do duše.

Již William Shakespeare řekl: „Vnější krása je o to cennější, oč více skrývá vnitřní krásy.“…a krásnou může být každá z nás.

Autor: Mirka Bittová

Autor: Mirka Bittová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video