Nesnáším neděle | e15.cz

Nesnáším neděle

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Máte rádi neděli? Některé lidi štve poslední den v týdnu tolik, že kvůli tomu zakládají na internetu diskusní skupiny a vyptávají se odborníků na pojem nedělní deprese. Zná psychologie takový termín a čím to, že i vy máte v neděli tak blbou náladu? A dá se s tím něco dělat?

Z diskusí na internetu se zdá, že takzvanou nedělní depresí trpí kdekdo. U mnoha lidí se přitom projevuje podobně jako u Petry: „Ráno si ještě užívám klidu, ale po obědě se mi udělá špatně z té hory restů, co vidím všude kolem, a vím, že bych se do nich měla pustit. Obvykle to však končí tak, že si pustím akorát televizi, zírám do prázdna, nadávám sama sobě a úkoly se vesele kupí,“ popisuje.

Psycholog Petr Šmolka připouští, že jsou lidé, pro něž je neděle spojena s nepříjemnými pocity. Používání pojmu nedělní deprese však odmítá. Proč je pro některé lidi zrovna neděle tak „otravný“ den (proč ne třeba středa nebo pátek), může mít podle odborníka řadu důvodů. „Workholik sice ví, že i Stvořitel se sedmý den, tedy v neděli, už jen tak poflakoval, což je ale přesně ten stav, kdy pravý workoholik trpí. Trpět ovšem může i ten, kdo se na dny volna naopak nadměrně těší, růžovými barvami si maluje, jak krásně si je užije, zatímco realita je trochu šedivější a on je pak z nenaplněného očekávání zklamaný,“ říká odborník.

Ze zkušenosti dlouholetého manželského poradce pak dodává, že u některých může za odpor k nedělím i společně strávený čas s partnerem: „Leze-li nám protějšek na nervy a své nezvedené děti snášíme jen se sebezapřením, pak jsou dva dny společně tráveného rodinného volna už za hranicí snesitelnosti.“

To je podle odborníka přesně případ, kdy se lidé rozepisují o nedělních depresích a tvrdí, že tento den v týdnu vlastně jenom přetrpí. „Docela by mě zajímalo, zda je na vině jen den v týdnu, nebo spíš vztah s partnerkou, případně neschopnost domluvit se na aktivitách, které by nás bavily,“ komentuje to Petr Šmolka.

S nedělí je to podobné jako s dovolenou nebo Vánocemi: může být fajn,
anebo také pořádně stresující. Jde většinou o typický problém: představujete si, jak prožijete krásný víkendový den, jenže pak s překvapením zjišťujete, že rodiče, partner, děti mají úplně jinou představu.

Propadáte zoufalství a často je z toho ještě navíc pořádná hádka. Když se do něčeho nutíte, není se proč divit, že vás to štve. Pod tlakem a se sebezapřením víkendovou, dovolenkovou ani vánoční pohodu nevykouzlíte. Vtip je v tom, když si přiznáte: tahle aktivita mi nic neříká, ale vydržím ji kvůli dětem a pak půjdeme společně dělat to, co chci já, nebo se zkusíme domluvit na něčem, co baví všechny.

Negativní pocity z neděle zažívají podle psychologa také lidé, kteří mají v pátek velké plány, ale v neděli odpoledne zjišťují, že zatím na ně jaksi nedošlo, a nejspíš ani nedojde, protože jsou unavení, bez energie a jediné, co zvládnou, je ležet na gauči nebo jít do kina. „Jedna má kamarádka, herečka, se z televizní obrazovky celému národu přiznala, jak ráda si dělá s partnerem o některých nedělích tzv. dětský den. Což znamená, že neopustí pyžamo, předem si nic neplánují a užívají si nicnedělání. Zděšená divačka ve studiu se zeptala, zda si snad v ty dny ani nečistí zuby… aby se dozvěděla, že někdy ani to ne. Takže – problém není v tom, že se téměř k ničemu nedokopeme, ale v tom, že nám to vadí. A to už je téma na jinou diskusi,“ říká Petr Šmolka.

Jediná metoda, jak předejít nedělnímu zoufalství, tedy je: nedělat si žádné násilí a strávit tento den v týdnu, jak chcete, aniž byste si vyčítali,
že „to jste měli“ nebo „to jste naopak neměli, protože…“. Řešit podobnou situaci u odborníka je nutné teprve ve chvíli, kdy se dlouhodobě
cítíte opravdu hodně bídně nebo když začnete mít kvůli takovým stavům problémy – ať už vztahové, nebo intrapsychické.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video