Nestyďte se politovat sami sebe! | e15.cz

Nestyďte se politovat sami sebe!

ZDROJ: Ženy - E15

Hana Chaloupková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cítíte se mizerně? To je v pořádku, říká terapeutka Tina Gilbertson. Dovolit si prožít špatnou náladu je lepší, než s ní bojovat.

Nepotlačovat špatné pocity je klíčem k sebepřijetí a zdravou cestou k tomu, jak být znovu spokojený. Pokud totiž potlačujeme a odmítáme část našeho já, které se cítí špatně, způsobuje to rozpolcenost. Ale pokud necháme být naši osobnost upřímnou sama k sobě, budeme vůči svým pocitům empatičtí a dokážeme se politovat, pak se špatné pocity rozplynou a můžeme se posunout dál.

Není potřeba křičet ani nijak přehnaně ventilovat svoje emoce, cílem je být ve svém cítění pravdivý. Terapeutka doporučuje použít techniku Pravdy. Trvá méně než dvě minuty a pomůže vám lépe prožít nepříjemné zážitky a nechat odplynout jejich následky.

ZKUSTE TECHNIKU PRAVDY:

  • Zformulujte, co přesně vás naštvalo nebo rozladilo: Řekněte pravdu v jedné větě: Můj soused si do rána pouštěl hlasitě hudbu a já se vůbec nevyspal.
  • Uvědomte si svoje pocity: Cítím se naštvaný, frustrovaný, rozčilený…
  • Utečte z pasti vlastní kritiky: Neobviňujte se, že jste se nedokázali situaci postavit čelem, např.: Měl jsem za sousedem zajít a říct mu, co si o něm myslím…
  • Zkuste si porozumět: Proč se v této situaci cítíte mizerně? Např. vždycky jsem byl vedený k tomu, abych upřednostnil potřeby druhých lidí na úkor vlastních atd.
  • Nebraňte se svým pocitům: Politujte sami sebe a buďte na sebe hodní: Cítím se naštvaný, že můj soused je neohleduplný, jako by mu na mě nezáleželo.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Hana Chaloupková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery