Neviditelná láska: Pomoc v samotě nebo nesmysl? | e15.cz

Neviditelná láska: Pomoc v samotě nebo nesmysl?

ZDROJ: Ženy - E15

Kamila Brodská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Posílá vám zamilované textovky, přání a květiny, ale nikdy se s ním skutečně nesetkáte. Invisible Boyfriend je totiž aplikace, která nedobrovolným singles pomáhá vykouzlit iluzi, že mají romantický vztah.

Byla to šílená náhoda. Už jsem z té párty chtěla odejít, taky co tam sama, nudila jsem se už po půl hodině. Ale DJ pustil mou oblíbenou písničku od Rihanny, tak jsem si řekla, že ty tři minuty už mě nezabijou. Nechtěla jsem si připadat jak voyeur, tak jsem se nedívala na vlnící se páry, ale bezděky zabrousila očima k záchodkům. Vtom jsem se setkala s jeho pohledem. Trvalo to jen zlomek vteřiny, ale evidentně jsem ho znejistěla, později mi řekl, že si myslel, že si zapomněl zapnout poklopec. Už jsme spolu týden. Kamil je fakt bezva.“

Petra je fakturantka. Za tři měsíce jí bude osmadvacet. Poslední vážnější vztah měla ještě na střední, chodili spolu dva roky, ale na rodinu a děti se tehdy necítila. Od té doby s nikým nevydržela déle než pár měsíců a poslední půlrok je úplně sama. Vlastně jí to vyhovuje, protože znovu začala chodit na karate a v práci se jí konečně podařilo o krůček popostoupit. Ještě bude muset ale hodně makat, aby jí svěřili celé oddělení. Jenže všichni okolo se jí stále jen vyptávají, kdy už si zase konečně někoho najde. „Holčičko, já vím, že se dnes mladí do rodiny nějak moc nehrnou, ale nepřemýšlela jsi o tom, že už by ses taky mohla vdát? S tatínkem bychom se vám o děti rádi postarali, kdybyste si chtěli vyrazit třeba do kina nebo na večeři.“

„Díky, mami, jsi hodná,“ řekne Petra polohlasně, spíš jen tak pro sebe. „Ale já teď nějak na chlapa nemám čas ani příležitost se seznámit,“ dodává, už jen v duchu. „A nevadí mi to. Spousta lidí je dneska single. Obchodníci je milují, protože hodně utrácejí, za sebe i za dárky pro své kamarády. Psycholog by asi řekl, že si tím kompenzují pocit samoty, ale já myslím, že prostě normálně žijou. Teď jen momentálně sami. Jestlipak všechny někdo pořád tak otravuje jako mě?

KAMIL A TI DRUZÍ

Ještě že mám Kamila. Tedy vlastně legendu o Kamilovi. On totiž fakticky neexistuje, je jen výplodem mé fantazie a produktem služby, která se dnes nabízí podobným nešťastníkům, jako jsem já. Ale všichni kolem mě se jako zázrakem hned uklidnili, když jsem jim tu historku z večírku předhodila. Taky vidí, že mě Kamil opravdu miluje. Kdo jiný by mi posílal denně tolik zamilovaných textovek?

O stránkách invisibleboyfriend.com mi řekla kamarádka. Objevila je, když byla jako au pair v Kanadě. Její zaměstnavatelé měli dceru, která si v šestnácti připadala totálně nemožná, že nemá boyfrienda. Hledala tak dlouho, až si našla virtuálního. Zaregistrovala se, zadala parametry svého ideálního přítele a za pětadvacet dolarů měsíčně jí začaly chodit esemesky, hlasové zprávy a sem tam i nějaký ten dárek. Myslím, že se jmenoval Ian.

Na fotce, co si přidala do mobilu k jeho číslu, vypadal trochu jako Viggo Mortensen, ten herec z Pána prstenů, pochopitelně v mnohem mladším provedení. Psali si prakticky stále, její kámošky mohly za chvíli puknout vzteky. Netušily pochopitelně, že tu spoustu textovek posílá naprosto anonymní operátor služby Invisible Boyfriend, který v tu chvíli na obrazovce svého počítače vidí jen přednastavený profil virtuálního přítele a posledních pár zpráv, které mezi ní a službou proběhly. Ian vydržel do svatého Valentýna.

Trumfnul ho Martin. Poslal přání a kytku. Opravdickou. A pozval překvapenou slečnu na rande. Opravdické. A tam jí dal pusu. Taky úplně opravdickou. Martin byl totiž o rok starší spolužák, kterého naprosto omámila obrovská změna, jež nastala, když se ona slečna seznámila s Ianem. Rozkvetla, byla sebevědomější a ke svému okolí neskonale otevřenější. Párkrát se s Martinem potkali na chodbě, usmála se na něj. Zkusil to a neznámého soka zapudil. I jemu vyletělo sebevědomí do nadpozemských výšin.“

OPRAVDU CHCEME PLATIT ZA SEBEKLAM?

Jména a charaktery postav jsou zcela smyšlené, faktem ale zůstává, že ve světě dnes existují podnikatelské projekty profitující z virtuální reality, kterou si zcela vědomě necháváme vstupovat do našich životů. Jedním z nich je právě Invisible Boyfriend a Invisible Girlfriend. Tuhle službu založil Matthew Homann, který byl sám po rozvodu terčem neustálých narážek svého okolí, kdy už si konečně najde novou partnerku. Se svým nápadem virtuální bytosti, která s vámi bude v každodenním kontaktu a vytvoří zcela věrohodné zdání skutečného vztahu, před dvěma lety na celé čáře zvítězil na St. Louis Startup Weekendu a během jednoho roku navštívilo jeho web na půl milionu lidí z bezmála dvou set států světa.

Co člověka vede k tomu, aby se vědomě nechal sebeklamat a ještě za to platil? Když si najmete gigola, alespoň za to dostanete chlapa z masa a kostí. Za pár stovek navíc vám určitě ještě týden nato bude posílat esemesky, jak jste byla skvělá. A když si najmete eskort třeba z Banské Bystrice, je úplně malá pravděpodobnost, že by se provalilo, že jste s tím týpkem nerandila skutečně. Co tedy na virtuálním příteli lidi tak láká?

S neviditelným přítelem je to trochu jako s prací nanečisto pro dlouhodobě nezaměstnané. Donutí vás každé ráno vstát, umýt se a obléknout a být někde přesně na čas. Stejné je to s tímhle virtuálním partnerem. Nejenže nezapomenete, jaké to je s někým milostně tokat, ale můžete se v umění partnerské konverzace dokonce významně zdokonalit. Do opravdového vztahu pak budete vstupovat sebejistá a perfektně teoreticky připravená.

Invisible Boyfriend ale má pochopitelně i své zápory. Především, nikdy vám nedá pusu. Kromě toho vám nikdy nepřinese snídani do postele, nebude vás držet v kině hodinu a půl za ruku a nezaleduje vám nohu, až se vrátíte z tréninku s podvrknutým kotníkem. Nikdy vám taky neřekne pravdu, ale jen to, co se od něj očekává. Což, uznávám, někdy nemusí být tak úplně nevýhoda.

Autoři myšlenky neviditelného partnera tvrdí, že byli vedeni především touhou poskytnout všem pronásledovaným singles alibi, která z nich sejmou podezření z nepřekonatelné osamocenosti. Co je k čertu špatného na tom, když si chci užívat totální svobody a nevyhlížím napjatě někoho, kdo si ze mě bude třeba chtít udělat jen doplněk své dokonalé image? Já si prostě na tu pravou lásku ráda počkám. A jestli se neobjeví, co na tom, mám přece Kamila.

PĚT DŮVODŮ,

PROČ VYZKOUŠET INVISIBLEBOYFRIEND.COM:

  • Nikdy nezruší rande. Ani když se hraje Liga mistrů. Vy jste totiž ta, která svému milému dává do vínku nejen věk, váhu, výšku, barvu očí nebo vlasů, ale hlavně spektrum zálib. Rozhodně tedy nepadá v úvahu, že by si stěžoval na výběr restaurace nebo vaše oblíbené boty na patnácticentimetrovém podpatku.
  • Nikdy vám nezapomene sdělit, jak skvěle se s vámi bavil. Na rozdíl od vašich ex, kteří často měli potíže si vzpomenout, co jste při posledním setkání vůbec dělali.
  • Nikdy nevyjede po vaší kamarádce. Je totiž plně kompatibilní výhradně k vám. Reaguje pouze na šém s vašimi daty.
  • Nikdy nebude mít oplzlé poznámky. Pokud se vyjádří o vašich ženských přednostech, pak to bude na úrovni a s výrazem nejvyššího obdivu. Tahle služba rozhodně není cenově dostupnou obdobou sexu po telefonu pro slintající teenagery.
  • Nikdy neprošvihne výročí. Budeteli chtít, klidně vám bude posílat přání s týdenní frekvencí.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Kamila Brodská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery