Nošení dětí: šátek, klokanka nebo babyvak? Co je nejlepší? | e15.cz

Nošení dětí: šátek, klokanka nebo babyvak? Co je nejlepší?

Monika Kváčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nošení dětí se u nás stalo velmi oblíbeným způsobem přepravy nejen miminek, ale i odrostlejších dětí. A stejně jako u kočárků si mohou maminky vybrat z mnoha druhů nosítek. Jaké jsou jejich výhody a jak si správně vybrat?

 

Nošení na zkoušku…

Ať už jste striktním příznivcem nošení dětí nebo máte zájem pouze občas ke klasickému kočárku zvolit občasnou alternativu, bez ohledu na to, co vše pozitivního se již o nošení dětí napsalo musíte zpočátku počítat i s tím, že ne každému miminku bude nošení vyhovovat.

Osobně jsem u svých dvou dětí v průběhu jejich vývoje kombinovala nejrůznější nosítka od babyvaku až po krosničku společně s kočárkem a z vlastní zkušenosti mohu říct, že potřeby každého dítěte jsou skutečně odlišné. Zatímco dcerce bylo už od miminka nošení v babyvaku příjemné a usínala v něm bez sebemenších problémů, syn dával přednost kočárku, kde měl svůj vlastní volný prostor.

Pokud tedy nechcete zbytečně vydávat peníze za něco, co možná nikdy nevyužijete, vhodným řešením je požádat o zapůjčení kamarádku, která již šátek či nosítko pro své dítě používá a vyzkoušejte si, jak vám i miminku bude tato alternativa vyhovovat a zda se mu v nosítku bude líbit.


V čem nosit...


Pak už vám zbývá jediné: vybrat typ nosítka, či jejich vhodnou kombinaci, která bude nejlepší právě pro vás a pro vaše dítě. Podívejme se tedy společně jaká nosítka jsou na našem trhu k dostání a pro jaký věk dítěte se hodí.

Šátek
Šátek na nošení dětí je u nás asi nejčastější a nejoblíbenější variantou používaných nosítek, také proto, že jej lze využívat jako  jediné nosítko od narození  dítěte až po jeho osamostatnění. Záleží jen na typu úvazu, kterých existuje velké množství.

V podstatě se nejedná o klasický šátek ale o velmi dlouhý pruhy pružné látky, kterým si přivazujete dítě k tělu. Šátek pruží v příčném směru, takže se vytvaruje podle tělíčka miminka. První manipulace možná bude vyžadovat trohu trpělivosti, ale pri pravidelném cviku jistě získáte potřebnou zručnost. Nový šátek vás přijde na 1800-2800 Kč, podle značky a použité látky.


Elastický šátek 
Jedná je o nosítko totožné s klasickými šátky, ale materiál je z pružných látek, které sevytvarují kolem vás i miminka, jsou také velmi pohodlné na nošení, nezařezávají se. Způsoby uvazovaní jsou také stejné jako u klasických šátků, délka cca 5m.

Nosit můžete miminko nejprve v kolíbkách v klubíčku, vertikálně „v sedě“, lehké děti můžete vázat i na záda - udávaná nosnost je 15kg. Elastické šátky jsou ale specializovány na miminka přibližně do 6 měsíců nebo do váhy kolem 6kg. Právě u malých miminek budete moci plně využít všech výhod elastického materiálu. Cenově se pohybují od 800 Kč výše.
 

Baby vak je látkové nosítko pro nošení kojenců a batolat prakticky od narození, velmi podobné ring slingu. Stejně jako v případě ringslingu se dotahuje pomocí spony na jednom konci. Vhodné jsou zvláště pro maminky, které mají obavu z uvazování dítěte na tělo.
 
Velkou výhodou je jednoduchá možnost vkládání dítěte do vaku a taky jeho jednoduché sundávání.  Bohužel se miminko dříve pronese a také je třeba ho jistit jednou rukou např. při ohýbání, navíc  pri uvazování zatěžujete vždy jedno rameno, takže, přesto že výrobci doporučují nošení miminek od narození do tří let, je vhodnější spíše pro nošení nejmenších miminek. Baby vak pořídíte již kolem 800 Kč. 

 

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15

Babyvak Pech, 790 Kč a nosítko Mei Tai Liliputi 1390 Kč
Zdroj: www.obchudekzprirody.cz
 

Mei Tai

Nosítko MeiTai, pochází svým původem z Asie. V tamních končinách se tento tvar nosítka používá už velmi dlouho a je osvědčený, u nás je nové pořídíte za cenu 1400 Kč a výše. Dítě v něm lze nosit děti pouze v sedě, takže je lepší počkat minimálně do doby, kdy miminko drží výborně hlavičku.

Zádová opěrka je tvarovaná tak, aby dítě sedělo ve fyziologicky správné poloze a také aby mu nošení bylo pohodlné - zádová opěrka je mírně polstrovaná. Pod zadečkem je látka dostatečně široká, na bocích se opěrka mírně zužuje, nosítko je tak velmi vzdušné.

Klokanky

Klokanky jsou u nás velmi oblíbené, především kvůli ceně, nejlevnější pořídíte už kolem 600 Kč. Jsou určeny pro nošení dětí v sedě, pro děti od 3 do 12 měsíců zhruba do 10kg váhy. Odborníci je ovšem často nedoporučují kvůli zúžení v oblasti rozkroku miminka, kdy v sedě kyčle nejsou ve správném úhlu a jsou tak zbytečně zatěžovány, poněvadž nožičky visí dolů. 

Ergonomická nosítka
Tento druh u nás poměrně nových nosítek je svou kostrukcí podobný Mei Tai. Rozdíl je hlavně v polstrování v oblasti popruhů a jejich nastavitelná délka. Nosítka jsou určena, stejně jao klokanky, k nošení v sedě, proto byste s nimi měla začít až od doby, kdy dítě již dobře drží hlavičku. Narozdíl od klokanek je jejich konstrukce uzpůsobena tomu, aby miminko mělo nožičky vždy ve správné poloze, jsou vhodná i pro starší a těžší děti. Jejich cena se pohybuje kolem 1800 Kč a výše, podle typu a značky.

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15

Ergonomické nosítko Boba organick ASPEN, od 1990 Kč a krosna na dítě Chicco Cady, od 2000 Kč
Zdroj: www.obchudekzprirody.cz
  


Krosnička


Je nosítko s kovovou konstrukcí, připomínající krosnu na záda nejen svým názvem. Ideální pro odrostlejší děti zhruba od 7 měsíců do 36 měsíců (dítě od 7 do 15kg), tedy  pro děti, které se už umí posadit a vydrží delší dobu v sedě. Mnohé krosničky již mají ergonomicky tvarované opěrky zad a jsou tedy vhodné i například pro výlety do přírody.


Jak nosit...

Nosit dítě můžete v předu na břiše, na boku i na zádech, podle druhu nosítka, některá jsou uzpůsobena i k nošení ve všech zmíněných polohách. Nošení vzadu se doporučuje zhruba od 6 měsíců, většinou se ale rodiče odhodlají přesunout dítě na záda, popřípadě z vaku nebo šátku do klokanky či jiného „sedacího“ nosítka až v době, kdy už samo sedí.

Bez ohledu na použité nosítko byste při nošení již trochu většího miminka vždy měla dodržovat základní zásady nošení v sedě, tedy dbát na to aby dítě mělo vždy nožičky pokrčené a široce roztažené od sebe, podsazený zadeček a mírně prohnutá ale podepřená záda.


Autor: Monika Kváčková
1. června 2010

Autor: Monika Kváčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery