Nová pohlavní nemoc LGV - vše, co byste o ní měli vědět | e15.cz

Nová pohlavní nemoc LGV - vše, co byste o ní měli vědět

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lékaři upozorňují na výskyt pohlavní choroby lymphogranuloma venereum (zkráceně LGV) - endemického onemocnění původem ze zemí subsaharské Afriky, Jižní Ameriky, Severovýchodní Asie a Karibiku, které se rozšiřuje ze západní Evropy i do Čech. Více o projevech, diagnostice, léčbě i prevenci tohoto onemocnění si můžete přečíst v našem článku.

“LGV je závažným onemocněním přenosným pohlavním stykem, které se v Evropě vyskytuje zejména v homosexuální komunitě,” uvádí MUDr. Daniela Vaňousová a dodává, že je “důležité vyvarování se rizikového sexuálního chování, zejména nechráněných pohlavních styků s cizinci a vzhledem k celkovému nárůstu výskytu pohlavních chorob obecně – tj. syfilis, kapavky, chlamydií a HPV infekce, je velmi důležité dodržování zásad bezpečného sexu.”

Výskyt LGV je je úzce spjat s pacienty mužského pohlaví homosexuální orientace, většina pacientů je zároveň HIV pozitivních, vysoce promiskuitních, s velmi rizikovým sexuálním chováním, které zahrnuje nechráněný anální sex, sdílení sexuálních pomůcek, fisting a sex party zahrnující též mezinárodní sexuální síť partnerů s vysokým výskytem současně přidružených sexuálně přenosných chorob.

LGV se ve vyspělých zemích přenáší nejčastěji análním stykem s následnou výrazně zánětlivou reakcí organismu v místě přenosu, která je často doprovázena celkovými příznaky. Inkubační doba je 3 - 30 dní. Možné jsou 2 klinické průběhy onemocnění, ale při laboratorním vyšetření sexuální kontaktů nemocných pacientů byly zjištěny i případy infekce bez klinických projevů.

Příznaky a průběh

Klasický průběh LGV je charakterizován vznikem primárního projevu v oblasti genitálu. Je to červený pupínek, který se mění ve vřed. Neléčená infekce se sama zhojí během několika týdnů a infekce přechází v průběhu dnů až týdnů do dalšího stadia.

Pro toto stadium je typické bolestivé zduření tříselných mízních uzlin se zarudnutím kůže nad uzlinami. Tyto uzliny mohou splývat, hnisat a mohou se vytvořit píštěle, tj. kanálky mezi uzlinou a povrchem kůže. Prasknutí uzlin hrozí jak v tříslech, tak v dutině břišní. Tyto projevy doprovázejí často celkové příznaky - nevolnost, třesavka, horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Neléčené LGV může postoupit u některých pacientů do třetího stadia, charakterizovaného chronickým zánětem, který vede k uzávěru mízních cév. Následkem je vznik masivního otoku a znetvoření oblasti genitálu.

Rektální syndrom

V průmyslových zemích je vzhledem k epidemii v homosexuální komunitě častější tzv. rektální syndrom. Je to zánět konečníku, který je často doprovázen celkovými příznaky. Tento zánět se projevuje výtokem z konečníku, někdy s příměsí krve, bolestí v oblasti konečníku, bolestivým vyprazdňováním nebo zácpou. Neléčený LGV zánět v konečníku může vést ke vzniku zúžení střev a tvorbě píštělí.

Z tropů do Evropy i do Česka

První případ LGV byl zachycen v holandském Rotterdamu v únoru 2003. Vyšetřením partnerů prvního pacienta bylo zjištěno dalších 13 případů. Takto začala epidemie LGV v Evropě. Od doby potvrzení prvního případu v Holandsku jsou hlášeny stovky dalších případů ve Španělsku, Anglii, Rakousku, Německu, Portugalsku a také v Severní Americe a Austrálii. Celkem se jedná o více než 1600 hlášených případů LGV v tzv. vyspělých zemích.

V ČR bylo na Dermatovenerologické klinice 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce přednostky prof. MUDr. Jany Hercogové v Praze ve spolupráci s Národní referenční laboratoří pro chlamydie do května 2012 potvrzeno 14 případů LGV.

Diagnóza a léčba

Diagnóza LGV se dá určit pouze provedením stěru z oblasti probíhající infekce a následného specifického testu k průkazu Chlamydia trachomatis. Toto vyšetření určí i konkrétní typ chlamydie.

Lékem volby LGV jsou cílená antibiotika podávaná po dostatečně dlouhou dobu. Chirurgické řešení je nutné v případě zhnisání uzlin a vzniku píštělí. Dále se chirurgicky řeší zúžení střev jako komplikace neléčeného onemocnění. Léčbě se věnují jen specializovaná centra.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video