Novoroční slevy a výprodeje | e15.cz

Novoroční slevy a výprodeje

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novodobá povánoční tradice českých obchodníků je opět zde. Co s sebou přináší, jak funguje a na co si dávat při jejím využití pozor?

Novoroční a povánoční slevy jsou několik posledních let takřka neodmyslitelným folklorem mezi českými obchodníky. Letos se dokonce zadařilo natolik, že výprodejové akce byly v obchodech k vidění již před samotnými vánočními svátky. V čem spočívá taj a zákulisí těchto megaakcí? Jsou pro zákazníka vždy tak výhodné, jak se nám letáky ve schránce snaží naznačit?

Prodáme, co se dá


Proč povánoční výprodejové akce vlastně vznikly? Chytří prodejci si všimli faktu, že na Vánoce se prodá velké množství zboží a to ještě téměř za jakoukoli cenu. Logicky je to tak vede k nahromadění zásob k prodeji, šponování ceny vzhůru (nebo přinejmenším alespoň zabrzdění jejího poklesu) a vytvoření obrovské marketingové vlny pro prodej těchto výrobků.

Po tlustém prosinci ale zpravidla přichází hubený leden. Týká se to jak marketingových pracovníků, tak i samotných prodejců. A protože nabídka převyšovala poptávku, zbyla spousta věcí dále na skladech, kde na ně sedá prach. Dříve, než maso shnije, ovoce zplesniví, oblečení vyjde z módy, na zimní boty bude horko a drahá supermoderní technika zestárne, je třeba se všech těchto položek zbavit s co možná nejvyšším ziskem, případně nejnižší ztrátou.

Autor: Ženy - E15


Co se dá utržit?

Mezi největší výprodejové hity v současnosti patří především oblečení, obuv a elektronika. Těch několik kilogramů nabídkových letáků, co vám denně vypadnou z poštovní schránky na nohu, nabízí slevy i 70 %. To už jsou velice zajímavé nabídky, na které se častokrát vyplatí reagovat. Pokud nepatříte mezi urputné zastánce tradic, kdy pod vánočním stromkem musí být obrovská nadílka, pak se hodí si nechat nějaké peníze bokem na pak.

Spousta českých rodin již přivykla masivním slevovým akcím, které se s pravidelností prezidentských projevů opakují rok co rok, a čím dál více finančních prostředků směřují až do období po 26. prosinci. Konečně u takového domácího kina je jedno, jestli si jej pořídíte o tři dny později za předpokladu, že nepotřebujete předvést svým dětem obrovskou zabalenou krabici, kterou pod stromek přinesl Ježíšek.

Paní, netlačte se!


Všechno má pochopitelně své mínusy. Tím prvním a nejviditelnějším záporem jsou ohromné davy lidí, které reálně hrozí ušlapáním. Specialistou v tomto oboru byl jistý obchodní řetězec, který v nejednom městě způsoboval dopravní zácpy a zahlcení prostředků MHD. Jaké pak bylo rozčarování lidí, kteří přetrpěli hodinová muka v autobuse, kdy často stáli na jedné noze a ještě ne na svojí, aby pak zjistili, že jejich objekt touhy byl pro stotisícové město pouze ve třech exemplářích, které si navíc rozdělily prodavačky.

Autor: Ženy - E15


Právě nedostatečné zásobení inzerovaným akčním zbožím je asi největší nepřekážou pro výhodný povánoční nákup. K tomu je třeba připočíst fakt, že speciálně u oděvů a obuvi je velký problém najít ve slevě nějakou běžnější velikost. Obchody jsou plné zlevněných dámských lodiček s velikostí 42 a víc, ale sehnat zde botky 38 – 41 se 70% slevou už je úkol hodný Ala Bundy či jiných obuvních specialistů.

Nechci slevu zadarmo


Další zákeřností, se kterou se v novoročních výprodejích můžete setkat, je fakt, že nabízená sleva není vlastně až tak výhodnou slevou, jak se na první pohled zdá. O tlačení cen vzhůru před Vánoci jsme se již bavili. Pokud určitý produkt nadhodnotíme dejme tomu o 30 %, abychom zvýšili svůj zisk v předvánoční nákupní horečce, a v novoročním výprodeji oznámíme ohromnou akci s o 30 % nižší cenou výrobku, dostaneme se zpět na jeho původní hodnotu s obrovskou marketingovou výhodou.

Divili byste se, kolik obchodníků podobné praktiky s úspěchem provozuje. Je proto třeba zachovat chladnou hlavu a nevrhat se za vidinou výhodné koupě bez ověření, kolik onen výrobek skutečně stojí či za kolik lze sehnat již novější, modernější a lepší kus. Výborným pomocníkem vám může být internet, kde v on-line obchodech snadno zjistíte úroveň, na jaké se pohybuje reálná cena vybraného produktu.

Autor: Josef Kraus
7. ledna 2009

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video