Nový trend v partnerském životě: mingle | e15.cz

Nový trend v partnerském životě: mingle

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jsou páry, které by na společné soužití nedaly dopustit. Jiní však volí cestu oddělených domácností a tvrdí, že si tak společné chvíle více užívají. Jedni by se nedokázali vzdát pocitu blízkosti a důvěrnosti, druzí si chtějí zachovat nezávislost a svobodu. Nastolí mingles konec nudným vztahům nebo začátek vyhubení lidstva?

Život mingle je jedním z témat, kterým se aktuálně věnuje projekt Zlaté chvíle. Jeho cílem je otevřít diskuzi nad tím, jak prožíváme chvíle s našimi blízkými. V moderní hektické době často zapomínáme, jak důležité jsou okamžiky, které trávíme s partnerem a rodinou, nebo si je dokonce ani neuvědomujeme. Projekt by chtěl na tento současný jev upozornit.

Mingle je nový trend, který se poslední dobou stále více rozmáhá také v Česku a na Slovensku. Původně však vznikl v Americe z anglických slov „married, but single“ (ženatý/vdaná, ale svobodný/á). Ať se již do zbytku světa rozšířil jako módní vlna nebo spolu s rostoucí emancipovaností žen, stále častěji se setkáváme s páry, které si tento životní styl zvolily za vlastní. Partneři žijí v dlouhodobém vztahu či dokonce manželství, zároveň si ale každý udržuje svoji vlastní domácnost. Scházejí se pouze, když si na sebe oba vyhradí čas. Společné bydlení zůstává tabu.

„S bývalým partnerem jsem žila od svých 18 let. Když jsme se po 12 letech vztahu rozešli, neměla jsem nic. Začít jsem musela od nuly. Dnes si již neumím představit, že bych byla na muži závislá. S přítelem se milujeme a chceme se brát, o společné domácnosti ale neuvažujeme,“ komentovala v diskuzi Lucie z Ostravy.

Výhodou toho být mingle je, že partneři si mohou zachovat jistou dávku nezávislosti, věnovat se naplno svým koníčkům a přátelům, ale především jim vztah jen tak nezevšední. Čas tráví společně plánovitě, aktivně si na sebe hledají čas a nezatěžují se nudnými rutinami. Nestane se vám tak, že byste si jednoho dne uvědomili, že zatímco váš protějšek pohazuje své spodní prádlo po podlaze a drobí chipsy na gauč při sledování fotbalu, vy s pleťovou maskou na obličeji a bombarďáky až u pasu děláte velké praní.

Čas od času chci být prostě sama. Najít si den sama pro sebe, udělat si manikúru, navléct si tlusté ponožky a s pizzou si zalézt do postele a koukat se na romantické filmy. Kdyby mě při tom pozoroval můj partner, přišli bychom v našem vztahu o vzájemnou úctu a respekt,“ myslí si Markéta z Prahy.

Psychologové však zpochybňují dlouhodobou stabilitu takového vztahu. Společné soužití je jednou z věcí, které prověří, jak pevný vztah doopravdy je. Může se vám totiž docela snadno stát, že jste s někým mnoho let, ale znáte ho pouze z romantických procházek, večeří a divadelních představení. Už vůbec nedoporučují odborníci mingle model rodinám s dětmi. Ty naopak potřebují v rodičích vzor a společné soužití je jednou z jeho součástí. Demografové dokonce viní tento trend z poklesu porodnosti.

Takový vztah je hodně náročný na důvěru a vzájemnou toleranci. V neposlední řadě neposkytuje prostředí navozující potřebný pocit bezpečí pro případné potomky,“ tvrdí psycholog Petr Šmolka.

Pokud se vám zdá, že lidé, kteří žijí v mingle vztahu, to mají jednodušší, ale nemáte k takovému rozhodnutí odvahu, zvolte kompromis. Snažte se na vztahu dlouhodobě pracovat, utužovat ho a skutečně si užívejte společné chvíle. Vymezte si čas, kdy se budete partnerovi věnovat, vymyslete společnou aktivitu a zkuste si vzpomenout, jak moc jste se snažili získat partnerovu přízeň v počátcích vašeho vztahu. A jindy si naopak najděte čas sami pro sebe, věnujte se zálibám nebo třeba vyrazte s kamarády na dovolenou. Až se vrátíte, bude na vás čekat partner s otevřenou náručí. A takové zlaté chvíle jsou k nezaplacení.

Neumím si představit, že bych přišla večer po práci domů a nikdy by tam na mě nikdo nečekal. Usínat vedle partnera je jeden z neocenitelných okamžiků, kterých bych se neuměla vzdát. Vážím si všech maličkostí, které nám naše společné soužití přináší, ať už je to ranní káva nebo třeba nedělní úklid,“ svěřila se Linda ze Strakonic.

Je vidět, že moderní společnost již netrvá na klasickém modelu rodiny, naopak se otevírá prostor pro podobné trendy, jako je mingle. Jedno však zůstává pro vztahy společné. Nepřehlížejte každodenní maličkosti, a pokud chcete, aby vám vztah nezevšedněl, aktivně na něm pracujte.

www.facebook.com/MojeZlate.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video