Odpoj se a připoj se! | e15.cz

Odpoj se a připoj se!

ZDROJ: Ženy - E15

Janka Chudlíková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mnoho hodin denně trávíme s očima upřenýma na displej telefonu, počítače nebo tabletu a s myslí ztracenou ve virtuálním světě. To má fatální dopady nejen na vztahy, ale i na naši výkonnost a vnitřní pocit spokojenosti.

PODLÉHÁME PODNĚTŮM VNĚJŠÍHO SVĚTA

Žijeme v době, kdy se svět virtuální komunikace stal nedílnou součástí našeho života. Nevěříte? Zkuste se na měsíc zcela odpojit od počítače a mobilu! Náš mozek je plastický a je zpětně tvarován naší pozorností, která může být vnitřní a vnější. Naše vnitřní pozornost je řízená naším vlastním rozhodnutím, naším cílem. Externí pozornost je naopak řízená stimulem zvenčí, kdy jen reagujeme na vnější podněty z okolí.

Naskakujeme-li dlouhodobě na podněty vnějšího světa, nežijeme svůj život a ztrácíme se sami sobě. Internet může být velmi užitečný nástroj rozvoje a růstu, hledáme-li na něm cíleně potřebná témata. Můžeme se tak učit od těch nejlepších z celého světa v pohodlí domova. Vyžaduje to však tvrdou mentální disciplínu a fokus. Internet může však být i zabiják, pakliže spadneme do moci sítí a vnějších impulzů, kdy si vyrábíme virtuální přátele a čekáme na „lajk“ a s ním spojenou potřebnou dávku dopaminu. To už se ocitáme na hranici závislosti.

S vývojem technologií se mění také společenská očekávání. Obecně se počítá s naší okamžitou reakcí a to vytváří tlak na naši psychiku. Prožíváme období kontinuální produktivity a ztrácíme schopnost vypnout a odpočinout si, a to i na dovolené, která má tomuto účelu prioritně sloužit. Takový stav vede ke chronickému stresu, který má negativní vliv na naši spokojenost i na naše zdraví.

ŠIDÍME SEBE I SVÉ VZTAHY

Pokaždé, když se připojujeme k internetu, odpojujeme se od lidí. Čím více žijeme v ponoru do virtuálního světa, tím méně vnímáme živý svět kolem sebe. Vztahy jsou podstatnou oblastí našeho života a mají zásadní vliv na náš pocit spokojenosti. Základním klíčem ke zdravým vztahům je komunikace. My však komunikovat reálně přestáváme.

Napsat do SMS „mám tě rád“ je jiné než zvednout oči, podívat se do těch druhých a říct s plným vědomím: „Mám tě rád!“ Asi to uděláme méněkrát, ale bude to mít jinou hloubku. V inflaci virtuálních slov a citů pak zůstáváme smutní a opuštění v touze po lepších vztazích. Paradox! Stačí vypnout tu hračičku, přestat se bát zklamání a emoční bolesti, vstát a žít obyčejný život. Stačí najít ty správné oči a připojit se…

Platí to i pro rodinné vztahy. Myslíme si, že jsme doma spolu, ale žena se dívá na svůj seriál, muž do svého notebooku a děti se ve svých pokojích ztrácejí ve světě internetu. Změnu je možné dělat postupně. Vyhlaste den bez televize a internetu! Nakonec i vaše pubertální děti vyjdou ze dveří a budou se ptát, co je za program. Ze začátku to možná bude divné, ale začas najdete spoustu společných témat a aktivit a všem se to bude líbit. Prostě se můžete cíleně odpojit, abyste se mohli k sobě navzájem připojit.

PŘEVEZMĚTE PLNOU KONTROLU NAD SVĚTEM, KTERÝ SI TVOŘÍTE

Nejúčinnější obranou je stát se pánem své pozornosti. Je třeba mít vědomou kontrolu nad tím, čemu doinzerce opravdy svou pozornost věnujeme a čemu ji věnovat chceme. Namísto toho, abychom bezmyšlenkovitě reagovali na veškeré podněty přicházející zvenčí, je nutné začít zacházet se svou pozorností jako s velmi cennou komoditou a cíleně ji rozdělovat jako vzácné koření na ty nejlepší pokrmy. Sochejte si vlastní pozorností svůj mozek.

Zavete si do svého života režim, kdy se pravidelně odpojíte, necháte zrelaxovat tělo i duši a připojíte se k sobě samým a k živým lidem. Užijte si režim „offline“! Až se nadechnete a získáte nadhled, můžete se zase připojit zpět k technologiím, ale tentokrát už se zdravým odstupem. Vy vládnete jim, ne ony vám! Je to výzva, která klade velké nároky na naši vůli a disciplínu, ale ve výsledku budete spokojenější. Vy jediní jste šéfem svého mobilu, notebooku, tabletu… Sebe sama!

Článek vyšel v časopise Moje psychologie. Autorkou je Janka Chudlíková, lektorka a koučka.

Autor: Janka Chudlíková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video