Okořeňte si sexuální život | e15.cz

Okořeňte si sexuální život

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojit příjemné s užitečným je vždy přínosné. Proč si tedy začátkem podzimu nezpříjemnit šedivé dny některým z koření, které působí příznivě na zdraví a současně jeho účinky oceníte i během postelových hrátek?

Ostré chilli pro trávení i stimulaci

Chilli papričky jsou už od pradávna považovány za přírodní afrodiziakum. Prokrvením celého těla, včetně pohlavních orgánů, dochází ke zvýšení citlivosti a zlepšování potence.

Jejich původ je spojován hlavně s Mexikem, ovšem své tradiční zastoupení mají také v indické, čínské, japonské nebo thajské kuchyni. Jejich pálivost má na svědomí látka zvaná kapsaicin a podle jejího obsaženého množství se pohybují na tzv. Scovilleově stupnici, která má rozsah od nuly do patnácti. Říká se, že čím menší a drobnější papričky jsou, tím vyššího stupně pálivosti na stupnici dosahují. „Kromě toho, že kapsaicin v těle působí protizánětlivě a dezinfekčně, má také termogenní účinky. Vlivem na produkci tepla tedy v organismu spouští procesy, které napomáhají spalování tuků, zvláště v oblasti břicha,“přibližuje jejich zdravotní prospěšnost Gabriela Knosová, odbornice na výživu z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment®.

Vanilka známá i neznámá

Vanilka pochází taktéž z Mexika a místní indiáni Totonakové věřili, že jim ji darovali bohové. Vyznačuje se charakteristickou chutí a vůní, kterou se doposud nepodařilo ani intenzivními výzkumy vyrobit uměle. V obchodech se i dnes většinou setkáváme pouze s umělou vanilkovou příchutí. Ta obsahuje syntetický ethylvanilin, ovšem scházejí zde další aromatické látky, které dotvářejí autentickou vanilkovou chuť a vůni.

V minulosti se používala v oficiálním lékařství jako prostředek pro povzbuzení srdeční činnosti a vzpružení organismu. Pozitivně působí také na nervovou soustavu a pomáhá při únavě. Jedna ze složek vanilky je příbuzná lidskému feromonu, proto její vůně působí jako silné afrodiziakum. Na evropských královských dvorech byla pro povzbuzení mužů vyhledávána aromatická tinktura a nápoje ochucené vanilkou mohli popíjet jen urození jedinci.

„V rámci redukčního režimu můžeme vanilkou dochutit kávu, bílý jogurt či lehký tvarohový dezert. Nebo se nechme inspirovat v Asii, kde se vanilka používá v nesladkých pokrmech, a přidejme ji do marinády, salátů či dresinku,“ doplňuje Gabriela Knosová.

Skořice je koření i lék

Tato aromatická kůra stále zelených tropických stromů působí blahodárně na zvýšení mozkové aktivity, zmírnění nervozity a zlepšení paměti. Díky vlivu na zlepšení koncentrace a zrychlení vizuální reakce je ideálním pomocníkem pro romantický večer ve dvou.

„Působení skořice během redukce váhy je založeno na její schopnosti snižovat hladinu cukru v krvi. Ve studiích bylo prokázáno, že skořice snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků druhého typu až o 29 procent a hladinu cholesterolu pak až o 26 procent,“ vyjmenovává klady koření Gabriela Knosová.

Anýz nejen do čaje

Anýz patří druhově do stejné rodiny jako kopr, fenykl či kmín. Vyskytuje se v jižních oblastech Evropy a teplejší části Asie. „Anýz aktivuje nervový systém a zvyšuje hormonální sekreci. V našem těle také působí antisepticky, povzbuzuje trávicí systém a pomáhá předcházet nadýmání a křečím,“ vyjmenovává odbornice na výživu. Pro svou sladce kořeněnou vůni je vyhledáván nejen v kosmetice, ale také v kuchyni. „Anýz je typický pro určitý druh cukrovinek. V redukční dietě s ním však můžeme dochutit zeleninové či houbové pokrmy, ryby či domácí chléb,“ doporučuje Knosová.

Kladné účinky má také na naši psychiku neboť vedle uvolnění přináší i euforické pocity díky aktivaci parasympatického nervového systému (nervový systém, který nepodléhá naší vůli). Ve starých herbářích se dokonce uvádí, že anýzové semeno podporuje mužskou plodnost, toto tvrzení však zatím nemá žádné vědecké potvrzení.

Zázvor prohřeje a posílí

Zázvor se dostal do módy v posledních letech a lze ho běžně zakoupit v čerstvém i sušeném stavu. Jeho blahodárné účinky na lidský organismus však znaly již naše babičky. „V první řadě dokáže silně prohřát a prokrvit celý organismus, čímž aktivuje cévní a srdeční systém. Díky tomu snižuje hladinu cholesterolu, podporuje odbourání tuku a pomáhá při nevolnostech všeho druhu,“ říká Knosová.

V souvislosti s celkovým prokrvením organismu se na zázvor váže jeho pověst účinného afrodiziaka. Kořeny zázvoru jsou také vyhledávaným přírodním lékem během rýmy a nachlazení. „Zázvor je výborný v čaji i sladkém pečivu. Zkuste ho ale přidat do salátů, bylinkových zálivek či k masu, jeho ostrá chuť dokáže divy,“ uzavírá s úsměvem Gabriela Knosová.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video