Pět lží, které byste mu měla odpustit | e15.cz

Pět lží, které byste mu měla odpustit

ZDROJ: Ženy - E15

Daniela Fruhwirtová-Hradská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dá se lež odpustit? Každá určitě ne, ale pokud máme hodnotný vztah, tak za pokus to určitě stojí. Také Česká televize nabízí filmový cyklus týkající se lží (Nevinné lži), který nabízí různé pohledy na lež i na lháře. Můžeme se tedy se lží vypořádat?

Lež není pravděpodobně nikdy nevinná, ale existuje lež tzv. pro dobrou věc a taková se prostě musí odpustit, jelikož jsme jen lidé a lidé chybují, a o to víc pokud je ve hře náš vztah.
Zkusíme vám vymezit několik možných lží, které jste již někde slyšely, viděly nebo se vám již staly a které by se zkrátka odpouštět měly, protože nikdy nevíme, zda takovou lež někdy nepoužijeme samy. A nikdy skutečně nevíme, kolik pravdy si taková lež v sobě může nést.

1) Lež při získávání náklonnosti

Povím Ti pohádku, protože nevím, čím bych jinak na Tebe mohl zapůsobit. Najdou se muži, kteří si o sobě nemyslí velké věci, proto si je vymýšlí, když jim jde o velkou věc, např. získat si pozornost a obdiv pěkné ženy. Postupem času, kdy s danou ženou již mají citové pouto, objasňují své lži a prosí o pochopení a odpuštění.

Pokud zrovna nenarazíte na notorického lháře, dá se pár lží při seznamování odpustit, obzvláště pokud by muž lhal kvůli vám. Po čase vám to bude spíše lichotit a zasmějete se tomu. Váš „lhář“ díky vaší přítomnosti získá jiný pohled na svět a především na sebe, a pokud se s vámi bude cítit sám sebou, žádnou lež již patrně nepoužije.

2) Lež pro záchranu

Nelíbal jsem ji, ona políbila mě. Už se to nikdy nestane. Myslíte si, že když už se váš přítel nebo manžel dopustí takového úpadku a podlehne flirtu, tak žádná lež to nezachrání? Ale pokud už znáte pravdu a on se ještě brání, stále tedy bojuje, nejspíše nechce kvůli své chvilkové slabosti o vás přijít. Raději bychom měly přijmout lež a utěšovat se jí, ovšem může to být také pravda… Co skutečně víme?

Odpustit se dá v dlouhodobém vztahu podle psychologů jedna neopakující se nevěra, tak proč by se nedal odpustit „úlet“ a lež, která s ním většinou přichází. Lež při pochybení s sebou nese také odpuštění, jelikož byla použita nejen pro zahnání pocitu viny, ale také pro záchranu něčeho důležitého. A pokud to důležité je váš vztah, je lepší naučit se zmiňovaný druh lži brát jako součást odpuštění.

3) Lež z lásky

Rozhodně jsi nepřibrala, nemáš velký zadek, nemáš žádné vrásky, jsi dokonalá. V podstatě si o uvedené lži říkáme samy. Pokud samy víme, že naše tělo se prostě změnilo a jen se u vlastního muže chceme přesvědčit, že se mu stále líbíme, tak ke lži samozřejmě musí dojít a uznejme, ta se musí odpustit každopádně, jelikož v jeho očích se třeba při pohledu na vás skutečně zrcadlí dokonalá žena. Podobně jako každá máma vidí ve svém dítěti vzorek toho nejlepšího, proč by si muž hanil svou ženu.

A jestliže je toho nějaký schopen a řekne vám skutečně holou, krutou pravdu, je to necita nebo perfekcionista, ale rozhodně o vás nejeví takový zájem, jak by se mohlo zdát, spíše mu jde jen o sebe. Některá lež, posuďme samy, nemusí být zase tak špatná, co myslíte?

4) Lež pro blaho dalších dnů

Asi jsem zapomněl, spletl jsem to, jsem do Tebe patrně ještě stále zamilovaný. Uvedený příklad lži, je jeden z těch milejších pro naše blaho. Každopádně také z vlastní zkušenosti vím, že muži jsou tvorové dosti zapomnětliví a často nás poslouchají na půl ucha. Nedivme se, prostě jsou, jak je známo, z jiné planety a oni nás hlavně musí milovat.

Přejete si, aby nám také rozuměli a poslouchali nás? To už bychom po nich chtěli moc. Proto, pokud váš miláček občas na něco zapomene a k tomu ještě přidá nějakou lež, odpusťte mu, vlastně za to nemůže. Výsledek bude příjemnější než by byl po nepěkné hádce či výčitkách.

5) Lež naděje

Příští rok určitě na tu dovolenou pojedeme. Podobných lží nebo planých slibů, si za život určitě vyslechnete spoustu, ale taková lež je prostě součástí každého vztahu, ona by se dala parafrázovat spíše jako nadějná lež, když nám to muž slibuje, sám doufá, že až tak moc nelže.

Je zřejmě fajn se na něco těšit, i když tušíme, že se možná nedočkáme nebo ne hned. Jednoduše, když už nám to opět nevyjde a uslyšíme, další „tak třeba za rok“, je lepší zapomenout a příliš nedoufat, neplánovat. Občas neplánované situace a dovolené jsou výborným překvapením. Tedy odpusťte mu i sobě podobnou lež a pokud možno si jí nevšímejte nebo ji řešte předem - neodkladnou koupí slibovaného.

Autor: Daniela Fruhwirtová-Hradská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video