Pět nejdůležitějších bodů otcovské výchovy | e15.cz

Pět nejdůležitějších bodů otcovské výchovy

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Toto je několik nejdůležitějších bodů správné otcovské výchovy:...

Začněte brzy. Zapojte se už v době těhotenství – mluvte o svých nadějích ve vztahu k dítěti, buďte u porodu. Od samého začátku se zapojte do péče o dítě. Je to rozhodující čas pro budování vztahu. Péče o dítě vás hormonálně „nastaví“ a změní váš žebříček životních hodnot. Takže na to myslete! Otcové, kteří se o své děti fyzicky starají, jimi jsou postupně fascinováni a naladěni na ně – říká se tomu „pohlcení“. Muž se může stát odborníkem na to, jak uprostřed noci uspat probuzené dítě – chodí s ním sem a tam, houpá ho v náručí, jemně mu zpívá, zkrátka dělá cokoli, co pomáhá! Nevzdávejte se, jste-li v péči o děti nešikovný – nesmiřte se s tím, požádejte o podporu a radu svou partnerku a další zkušené přátele. A buďte hrdí na svou zdatnost.
I v případě, že máte náročné zaměstnání, využívejte víkendy nebo svátky, abyste byli se svým dítětem. Jakmile mu jsou dva roky, vybídněte občas partnerku, aby na víkend někam odjela a nechala vás s batoletem samotné – tak si ověříte, že jste schopni se o něho postarat.

Udělejte si čas. Tento požadavek je naprosto stěžejní. Dobře si to zapamatujte – pro otce je následující věta tou nejdůležitější v celé knize: Pokud v práci běžně trávíte padesát pět nebo šedesát hodin týdně, včetně služebních cest, svou roli otce nezvládnete. Vaši synové budou mít v životě potíže a bude to kvůli vám. Otcové musejí chodit domů včas, aby si se svými dětmi mohli hrát, smát se, učit je novým věcem a dovádět s nimi. Firemní život nebo malá živnost mohou být nepřáteli rodiny. Otcové často zjistí, že jedinou možností, jak to změnit, je přijmout nižší plat a trávit víc času s rodinou. Až vám příště nabídnou „služební postup“ včetně delší pracovní doby a více nocí mimo domov, pořádně zvažte, zda šéfovi neřeknete: „Je mi líto, ale na prvním místě jsou moje děti.“

Projevujte své city. Svého syna můžete obejmout, držet kolem ramen, pošťuchovat se s ním a měřit s ním síly až do jeho dospělosti! Ale dělejte i něco poklidnějšího: Děti mají rády, když jim tiše vyprávíte příběhy nebo spolu jen sedíte, zpíváte si nebo si pouštíte hudbu. Říkejte jim, jak jsou skvělé, krásné, tvořivé a chytré (často a s neskrývaným citem). Pokud se vaši rodiče takto neprojevovali, budete se to muset zkrátka naučit.
Někteří muži se obávají, že budou-li svého syna objímat, „zženští“ (což si také můžete vyložit jako „bude gay“). Nezženští. Ve skutečnosti to může být právě naopak. Hodně homosexuálů nebo bisexuálů, s nimiž jsem mluvil, mi řeklo, že nedostatek otcovské lásky byl jedním z důvodů, proč se pro ně stala důležitější láska muže.

Uvolněte atmosféru. Svých dětí si skutečně užívejte. Jste-li s nimi jen kvůli pocitu viny nebo z povinnosti, nemá to smysl – pak je i takzvaný kvalitně trávený čas mýtem. Zkoušejte nové věci a hledejte takové činnosti, které baví obě strany. Sejměte ze svých dětí tlak, že musejí „něco dokázat“ – ale trvejte na tom, že se budou podílet na chodu domácnosti. Omezte jejich sportovní či jiné aktivity ve volném čase na jednu nebo dvě, aby měly čas jen tak „být“. Zvolněte tempo, kdy jedna činnost střídá druhou, a získaný čas raději věnujte procházkám, hrám a povídání. Při jakékoli činnosti se vyhýbejte přehnané soutěživosti přesahující hranice dobré pohody. Neustále své děti učte všemu, co znáte.

Podílejte se na výchově. Někteří dnešní otcové jsou „pohodoví“ tátové, kteří se sami nechtějí moc zatěžovat a všechny nepříjemné záležitosti přenechávají svým partnerkám. Podílejte se na rozhodnutích, dohlížejte na domácí úkoly a na práci v domácnosti. Najděte způsob, jak vyžadovat pořádek klidně, ale rozhodně. Děti nebijte – i když ty menší budete muset občas chytit a podržet. Trvejte na úctě k druhým. Nechovejte se tak, jako byste byli jedním z dětí. Naslouchejte jim a berte ohled na jejich pocity. Se svou partnerkou probírejte obecný plán: „Jak budeme celkově postupovat? Co je potřeba změnit?“ Týmové rodičovství může mezi vámi a partnerkou vytvořit další pouto.


Zdroj: Výchova kluků, Steve Biddulph, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Portál, www.portal.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video