Pomoc! Nemám orgasmus! | e15.cz

Pomoc! Nemám orgasmus!

ZDROJ: Ženy - E15

PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc. (Moje Ps

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Anorgasmie je nemožnost dospět k orgasmu při pohlavním styku. Orgasmus přitom není jen sexuálním uspokojením, prospívá i celkovému zdravotnímu a psychickému stavu, říká sexuoložka Laura Janáčková.

Chybějící orgasmus může změnit pohlavní styk na povinnost, která je obtěžující, namáhavá a nepříjemná. Ženská anorgasmie je jednou z nejčastějších sexuálních dysfunkcí. Následkem této poruchy jsou pocity frustrace, zklamání, deprese a někdy i odpor k sexu. Často také vede k nevěře, protože člověk se snaží zjistit, zda by s jiným partnerem orgasmu dosáhl.

Nedávno ke mně do ordinace přišla mladá žena, která žije jedenáct let v manželství a má šestiletého syna. S manželem si rozumí, mluví o něm jako o spolehlivém a výborném otci. Bohužel při sexu s ním nikdy neprožila orgasmus. Nedávno ho však dosáhla na služební cestě při náhodném sexu s kolegou z práce.

Nutno říct, že každá sexuální dysfunkce ženy má negativní dopad i na muže, protože snižuje jeho sebevědomí a vede ke zhoršení partnerského vztahu jako celku. Pokud se situace nezačne řešit, může být nepřítomnost orgasmu pro ženu celoživotním problémem.

5392730:normal690:true:trueU dřívějších generací, kdy se popírala existence ženského sexuálního uspokojení nebo práva na něj, nebylo překvapující, že řada žen buď orgasmu nikdy nedosáhla, nebo ho nezažila při partnerském sexu, ale jen při masturbaci. Tradičně byl totiž muž považován za toho, kdo musí být uspokojen a na kom záleží také uspokojení ženy. Tento přístup je pro partnerský sexuální vztah velmi škodlivý.

Nejúčinnější cestou k dosažení orgasmu u ženy není soulož samotná, ale přímá stimulace klitorisu a jeho okolní oblasti. Neznalost vlastní anatomie může být také častou příčinou této dysfunkce. Příčiny však nacházíme i v oblasti organické jako vliv léků, drog, úrazů, zranění, nemocí atd. Hlavní psychickou příčinou bývá úzkost spojená s tím, že žena chce být výborná milenka a uspokojit co nejlépe partnera, což vede k soustředění na vlastní výkon, nesoustředění se na osobní prožitek a tím ke snížení vzrušení. Anorgasmie ženy může být též důsledkem vztahu, ve kterém je rozdílná sexuální apetence a kde nejsou respektovány potřeby ženy.

Žena je pak ve vztahu omezována ve vyjádření toho, co chce, co cítí a co se jí líbí. Jedna žena středního věku si v mé ordinaci postěžovala, že manžel se po mnoho let každý druhý den domáhal sexu, který spočíval pouze v několikaminutové souloži zakončené jeho ejakulací těsně před spaním. Když se tomu chtěla vyhnout, byl na ni celý další den nepříjemný a hrubý, dokonce ji odmítal pomáhat s dětmi a domácností. Tolikrát se přemáhala, že nyní cítí k partnerovi fyzický odpor dokonce při jakémkoli tělesném dotyku!

Anorgasmie se však týká i mužů. Objevuje se u vztahů heterosexuálních i homosexuálních. U homosexuálních mužů se dysfunkce týká především análního styku. U heterosexuálně orientovaných mužů je tato dysfunkce spojena především s vaginálním stykem, při masturbaci či orálním sexu k ní většinou nedochází. Obyčejně mají lidé tendenci ztotožňovat ejakulaci s orgasmem, přestože existují i ejakulace bez orgasmu. Ty však zatím nelze medicínsky uspokojivě vysvětlit. Za hlavní důvod se považuje možnost, že mozek prostě chybně interpretuje ejakulaci. Léčba anorgasmie se řídí především příčinami, které tuto dysfunkci vyvolaly. Obecně však lze říci, že zahrnuje párovou terapii, gynekologickou (urologickou, sexuologickou) léčbu a individuální psychoterapii.


Autor: PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc. (Moje Psycholgie)

Autor: PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc. (Moje Ps

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video