Posilte své sebevědomí a buďte úspěšnější a atraktivnější | e15.cz

Posilte své sebevědomí a buďte úspěšnější a atraktivnější

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kromě starání se o tělo by každá odhodlaná a úspěšná žena měla mít starost také o svou duši. Rozvoj psychických schopností spolu s dostatečným sebevědomím může být často klíčem k úspěchu.

I když jste hezká, inteligentní či pracovitá, slabé sebevědomí vám může velice snadno zavřít dveře osobního nebo pracovního úspěchu. Nedostatek víry v sama sebe ovšem není nic, čeho byste se nedokázala zbavit. Stačí jen trocha cviku, vůle a odhodlání. Změnu osobnosti nečekejte, ale i malé zvýšení sebevědomí dokáže divy.

Nepodléhejte strachu

Mezi hlavní podrývače sebevědomí patří strach či obavy. Strach z neúspěchu, strach z vlastního selhání, strach z toho, že se mi ostatní budou posmívat, strach, že nejsem pro ostatní dostatečně atraktivní, strach z odmítnutí, strach vystupovat na veřejnosti atd. Těmito obavami si často nedostatečně sebevědomí jedinci dokáží nechat ovlivňovat celý život.

Vyhýbají se jakémukoli sebeprosazování nebo přebírání odpovědnosti za vlastní činy, nedokáží dostatečně dobře komunikovat s ostatními lidmi, dosahovat svých osobních a pracovních cílů, málo kdy se zvládnou postavit za svůj názor a stanovisko a oponovat ostatním.

Tento stav je samozřejmě dán kombinací mnoha faktorů, které na člověka působí – vrozený temperament, okolní prostředí a výchova, které jej formovaly, aktuální stav mysli, psychická pohoda a další věci. Ovšem i s nevhodnou kombinací všech těchto podmínek lze pracovat a vylepšit svůj přístup k životu a ostatním.

Buďte realistou

Základním krokem k posílení vlastního sebevědomí je nastavení zrcadla sama sobě. Máte za sebou jistě řadu úspěchů. Dokázala jste něco vystudovat, dokázala jste si sehnat práci a být v ní dobrým pracovníkem, založit rodinu, jste dobrou matkou, máte celkem dobrou postavu, chlapi se za vámi občas otočí nebo lehce zaflirtují.
Všechny tyto drobné věci je třeba si uvědomit a především je porovnat se situací lidí (nejen) ve vašem okolí. Vždyť jste přeci hezčí než vaše kolegyně v práci, také dokážete lépe vyluštit křížovku nebo máte úspěšnější děti ve škole.

Jsou to sice věci, které na první pohled mohou vypadat nevýznamně nebo směšně, ale takové drobnosti dokážou zafungovat jako odrazový můstek pro počáteční zvýšení sebevědomí, které na sebe začne nabalovat další a další úspěchy.

Stop sebetrýznění

Stejně jako je třeba si uvědomit realitu, je nutné se za ni také přestat přehnaně trestat. Pochopitelně, že sem tam něco nevyjde. Váš pracovní návrh byl smeten ze stolu nebo se ukázal jako neefektivní, vaření večeře se proměnilo v chuťovou pohromu, vaše dítko ve škole strašlivě zlobí atd.

Takové věci se stávají, ale není nutné kvůli tomu ihned zanevřít na své pracovní nasazení, sebeprosazování, vaření či vlastní výchovné metody. Naopak, nespokojenost je často hnacím motorem pokroku. Místo sebetrýznění a upadnutí v sebelítost, zklamání a frustraci se musíte postavit problému čelem s ještě větším odhodláním.

Přijít s novým pracovním plánem, vyzkoušet jiný recept a zkusit svému nezdárnému dítěti trochu více zkrátit pomyslný řetěz, to jsou metody, jak se k tomu stavět, nikoli se trýznit a trápit. V momentě, kdy zvolená alternativa vyjde lépe než posledně, můžete si pogratulovat a vaše sebevědomí jistě právem naroste.

Uznejte své úspěchy a odměňte se

V momentě, kdy se vám něco skutečně povede, je lidská psychika nastavena na příjem zasloužené pochvaly. Té se vám ale nemusí dostat v dostatečné míře od vašeho okolí – od šéfa, od kamarádů, od rodiny. V takovou chvíli není nic jednoduššího, než se odměnit sama. Potřebujete to a zasloužíte si to.

Zajděte si na dobré jídlo, kupte si něco pěkného, běžte na masáž, do sauny nebo do kina. Uznejte, že se vám to skutečně povedlo. Pamatujte si tento úspěch a nebojte se jej dát na odiv ostatním. Samozřejmě musíte opatrně, protože hranice mezi adekvátním představením úspěchu a nepopulárním vychloubáním není často příliš zřejmá.

Neustálá práce na vlastní osobnosti

Jedním náhlým úspěchem ale pochopitelně vše nekončí. Nestanete se ze dne na den sebevědomým člověkem proto, že se vám jedna dvě věci podařily. Je to běh na delší trať a je nutné počítat také s řadou neúspěchů, které vás budou vracet zpět. Ale pokud máte skutečně vůli, podaří se vám to. Není to však zadarmo.

Základem je na sobě skutečně intenzivně pracovat. Chcete přijít s novým nápadem v práci? Ten se vám jen tak prozřetelností nevnukne. Bude to chtít hodiny promýšlení, získávání informací a jejich zpracovávání. Chcete být dobrou kuchařkou? Bude vás to stát několik pročtených knížek a několik nepovedených pokusů na plotně atd.
Vytrvejte a zlepšení sebevědomí a vylepšení vlastní osobnosti, schopností a dovedností se jistě dříve nebo později dostaví.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video