Prázdná peněženka = test vztahu? | e15.cz

Prázdná peněženka = test vztahu?

ZDROJ: Ženy - E15

 Zita Marinovová (My Life)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dávno neplatí, že by se Češi rozváděli hlavně kvůli nevěře či lhaní. Druhým nejčastějším důvodem rozvodu či rozchodu jsou po hádkách o malichernosti peníze. Jak moc na nich závisí, abychom byli v pohodě? A jak zvládnout krizové situace, když finance v rodinném rozpočtu chybějí?

Podle nejnovějšího výzkumu agentury GfK jsou v českých a slovenských domácnostech finanční problémy výraznějším stresovým faktorem než spory o výchovu dětí a o domácí práce, nedostatek času pro rodinu, alkohol či flirtování. Problémy s penězi vedou dokonce velmi často až k rozpadu manželství. Své o tom ví pětatřicetiletá designérka Marcela, která se svým o tři roky starším partnerem vychovává pětiletého syna. Její muž, reklamní textař, před půlrokem přišel o práci.

„Jedeme doslova na dřeň. Oba se snažíme přivydělávat, jak to jde, ale takřka každodenně narážíme na to, že na něco nemáme, něco si nemůžeme dovolit a co je nejhorší, musíme se hodně krotit i v tom, co koupit či nekoupit synovi. Náš vztah se tak hodně změnil, hlavně já teď kvůli každé prkotině vyletím,“ přiznává atraktivní žena, která byla donedávna zvyklá cestovat, nakupovat v zahraničí a užívat si života. Její muž teď horko těžko shání externí zakázky a celé noci prosedí u počítače.

„Náš sexuální život šel pochopitelně do háje, bývám podrážděná, protože domácnost táhnu sama ze svého platu a na to, abych živila tři lidi, to fakt nestačí. Asi bych to neměla brát tak, že živitelem rodiny musí být za každou cenu muž, ale když se pak celé dny plahočím se synem a za prací, tak si říkám: Jaká je teda partnerova role? Nevím, jestli to vydržím…“

Finanční problémy testují vztah

Pražská psychoterapeutka Helena Bezděková se s problematikou vztahů narušených hádkami o peníze setkává často. „Peníze nejsou všechno, jak se říká v pohádkách, ale určitě jsou podstatné. A jakékoli změny – především k horšímu – otestují, jak kvalitní a pevný partnerský vztah je.“ Skutečnost, že v době, kdy mnozí zápolí s hypotékou a kdy se z médií valí reklamy na „výhodné“ úvěry, v ordinaci přibývají klienti s finančními – a potažmo vztahovými – problémy, potvrzuje i partnerský psycholog Pavel Rataj. „Jeden velmi bohatý klient mi před časem řekl: Když máte peněz hodně, tak nejsou problém. Když peníze nemáte, anebo když jich máte málo, tak jsou najednou velkým problémem…“

V praxi se prý terapeut setkává především se dvěma skupinami lidí. „U těch prvních je problém ve stále se zvyšujících nárocích a očekávání na životní komfort. Potřebují čím dál více peněz, čemuž podřídí a obětují vše – třeba i vztah. U těch druhých krachují vztahy zase proto, že přijdou o práci, nejsou schopni splácet dluhy a běžné náklady na domácnost,“ říká.

O tři patra níž

Říká se, že období, kdy domů přibyde miminko, patří k nejkrásnějším na světě. Řada žen by ale přinejmenším zapochybovala: „Připadám si jako nekvalifikovaná ukrajinská uklízečka,“ glosuje svoji současnou situaci šestatřicetiletá Ivana. Má doma čtyřměsíční dcerku – a nepracuje. Svůj padesátitisícový plat, který na manažerské pozici v nadnárodní korporaci dostávala, teď velmi postrádá.

„Manžel si kvůli mojí mateřské vzal druhou práci, takže se skoro nevidíme,“ vypráví v prostorném pražském bytě. „Není náš, na to ani náhodou nemáme,“ prozrazuje. Ač oba vydělávali nadprůměrně, rozhodli se pro podnájem – raději než pro strašáka neúprosné hypotéky. „Až malá povyroste, chci se vrátit do práce, abychom si časem mohli pořídit vlastní bydlení. Otázka je, jestli to zvládneme a nezůstane jen u plánů,“ říká.

S manželem se museli v posledních měsících radikálně uskrovnit. Pro pár zvyklý na velmi pohodlný život je to velká změna. Otveřeně přiznává, že současná situace se odráží na vztahu. „Hodně se to změnilo. Dřív mi bylo jedno, že partner není schopný udržet korunu a všechny peníze utratí – měla jsem dost svých. Teď ale z jeho rozhazování šílím. Manžel je extrémně velkorysý, zve kamarády na drinky, rád vaří pro větší společnost… To je sice pěkné, ale ne ve chvíli, kdy má živit rodinu.“

Umět se uskrovnit

Mateřskou považují za náročné období i oba oslovení odborníci. „Je to rozhodně těžké období a velká změna,“ říká Helena Bezděková. „Hraje v tom roli řada faktů. Například zda je těhotenství plánované, nebo ne, jestli partneři počítají s tím, že se budou muset na určitý čas uskrovnit a začnou si třeba dopředu šetřit,“ vysvětluje. „Mateřská je v tomto ohledu hodně stresující i pro muže. Pocit zodpovědnosti a povinnost vydělávat víc je žene k tomu, aby v práci trávili víc času a nároky na ně stoupají.“

Podle odbornice hodně záleží na tom, jak se partneři respektují a jaký mají vztah. „Přestože je to období, kdy jeden vydělává víc než druhý, dá se to zvládnout bez pocitu závislosti. V životě jsou etapy, kdy z nejrůznějších důvodů táhne domácnost víc jeden z partnerů. A mělo by to fungovat tak, aby se s tím oba vyrovnali a nedostávali se kvůli tomu do nerovných vztahů. Přijmout roli toho, kdo dočasně přijímá peníze od partnera, není tak jednoduché, jak by se zdálo,“ upozorňuje psycholožka.

Kdo vydělává, rozhoduje

V České republice bohužel stále platí pravidlo, že muži berou na stejném profesním postu v průměru o deset procent víc než ženy. A když k tomu připočítáme tradiční výchovu, která muže staví na post „pánů tvorstva“, nelze se divit, že existují nerovné svazky, kdy muži využívají peněz k manipulaci svých partnerek.

„Peníze jsou bezesporu potenciální nástroj moci,“ říká Helena Bezděková. „Když jsem na partnerovi závislá, tak se to může posunout tak, že jeden z partnerů se stane ‚rodičem‘, který určuje pravidla, a druhý ‚dítětem‘, které musí poslouchat. A pokud jsme vyrůstali v patriarchální rodině, kde se muž choval velmi despoticky, je možné, že se do podobného vzorce sami dostaneme.“

O tom vypovídá příběh pětatřicetileté výtvarnice Lenky, která od jisté doby s ohledem na rodinu pracuje méně. Její muž vydělává sto třicet tisíc měsíčně a platí všechny rodinné výdaje. Díky tomu si ale jaksi automaticky usurpuje právo rozhodovat o tom, do čeho v domácnosti investovat, kam se pojede na dovolenou i o tom, jak bude trávit svůj volný čas. K pravidlům domácnosti třeba patří i to, že si jeho žena nesmí zvát domů návštěvy, když je doma, anebo to, že je jediný, kdo smí používat auto.

Na dlažbě

Za jedno z nejnáročnějších období psychologové považují ztrátu zaměstnání. Když se rozplyne jistota stálého příjmu i pocit společenského statusu vyplývající z kariérního postu, otřese to i silnými povahami. „Prohry k životu patří. A je velmi důležité je umět přijímat,“ říká Helena Bezděková. Ale i tady vnímají odborníci rozdíly v tom, jak „vyhazov“ prožívají ženy a jak muži. „Ztráta zaměstnání je více devalvační pro muže,“ upozorňuje Pavel Rataj.

Mužské sebevědomí je hodně závislé na výkonu a profesní spokojenosti, úspěchu či postavení. Muži se se svojí prací více identifikují. Na druhou stranu musíme říci, že tím silnějším článkem jsou v krizových obdobích ženy. Z historického hlediska to byly právě ženy, které musely více unést, strpět a obětovat. Právě díky tomu v sobě mají velkou vnitřní sílu snášet extrémní zátěže. Ale vše je vždy individuální…“

V momentech, kdy se jeden z partnerů ocitne bez práce, je důležité situaci vnímat co možná nejkonstruktivněji a bez emocí. „Určitě je dobré situaci řešit společně. Nikoli tak, že by mi měl partner shánět nové zaměstnání, ale například tak, že si naplánujeme, jak teď budeme hospodařit a co se dá případně ušetřit,“ radí Helena Bezděková. „Také je nezbytné se dokázat uskrovnit a nesnažit se hrát divadlo pro ostatní, jak jsem na tom pořád dobře a můžu si všechno dovolit.“

Co dělat, abyste se nehádali kvůli penězům?

Pravidla

Stanovte si formu domácího hospodaření, která vyhovuje vám oběma. Někteří partneři mají jediný účet a volně z něj čerpají (forma běžná především v dlouhodobých vztazích), některým vyhovuje mít jeden společný účet, kam přispívají dohodnutou částkou, a se zbytkem na svém účtu volně disponují, některé páry hospodaří úplně odděleně a o náklady na domácnost se dělí.

Důvěra

Mít přehled o tom, kolik partner či partnerka vydělává a utrácí, není nic špatného. Naopak i o penězích byste se měli umět bavit otevřeně. Pokud před sebou partneři v tomto směru mlží, říká to cosi i o jejich vztahu.

Pravdomluvnost

Nikdy se nevrhejte do „výhodných“ investic anebo půjček, aniž by o tom váš partner či partnerka věděli. Provalení utajených dluhů vztahem vždy otřese. Váš protějšek zjistí, že jste před ním něco tajili a žili jste de facto ve lži. Kompromisy Všechny větší investice a nákupy řešte společně.

Rovnováha

Pokud v partnerství investuje jen jeden, důsledky tohoto nepoměru se ve většině případů projeví. Třeba i v tom, že si partner, který více platí, začne uzurpovat právo o všem rozhodovat.

Zkušenosti

Pokud si myslíte, že svého partnera či partnerku opravdu dobře znáte, zřejmě znáte i jeho či její způsob hospodaření s penězi. Pokud máte doma lehkomyslného bohéma, nečekejte, že bude myslet na zadní kolečka, a snažte se jej jemně korigovat v utrácení. A naopak, pokud je váš partner výrazně šetrný, ukažte mu, jak je fajn si někdy trochu vyhodit z kopýtka.

Racionalita

Myslete na to, že se může stát kdykoli cokoli. Ztráta zaměstnání či vážná choroba vás může připravit o pravidelný příjem. Mějte proto našetřenou částku minimálně ve výši vašich tří měsíčních platů. Nečekaná událost vás pak tolik nezaskočí, nerozhodí, a tudíž se ani ve výsledku tolik neodrazí ve vztahu.

Autor:  Zita Marinovová (My Life)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery