Prázdniny a děti – kam s nimi? | e15.cz

Prázdniny a děti – kam s nimi?

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Děti mají z prázdninového režimu téměř vždy radost. Totéž však nelze říci o rodičích. Ti totiž musí řešit onu známou nerudovskou otázku „Kam s nimi“ – a tentokrát nejde jen o tak nepodstatnou věc jako je slamník.

Otevřené školky? Spíše výjimka

Fakt, že školy zavřou své brány žákům, nikoho pravděpodobně nepřekvapí. Zdá se však, že nám nezbude než si stále častěji zvyknout i na zavřené dveře škol mateřských. Vše, co se týká školství – tedy i škol mateřských – upravuje školský zákon (zákon č. 561/2004 Sb.) a vyhláškou č. 43/2006 Sb.

Zde se mimo jiné dočtete, že „Provoz mateřské školy lze podle místních podmínek omezit nebo přerušit v měsíci červenci nebo srpnu, popřípadě v obou měsících. Rozsah omezení nebo přerušení stanoví ředitel mateřské školy po projednání se zřizovatelem“. Důvody mohou být různé – počínaje čerpáním dovolené a rozsáhlou rekonstrukcí konče. A tak zatímco jedna školka je v provozu téměř nepřetržitě, jiná může být téměř celé prázdniny zavřena a na rodičích je, aby hledali místo jinde.

Pokud místo nenajdete, zkuste se obrátit na příslušné úřady. Například v Brně se jedná o Odbor školství brněnského magistrátu na Dominikánském náměstí. Tamější vedoucí Marie Klusoňová tvrdí, že „Pokud se nám někdo ozve, budeme se snažit poradit“.


Klasické tábory mizí, nahrazují je příměstskéKrajské hygienické stanice zaznamenaly třetinový úbytek evidovaných dětských pobytů. Není divu – dětský tábor je stejně finančně náročný jako dovolená v Chorvatsku. Rodiče stále častěji volí variantu příměstských táborů. Jejich výhody jsou značné – děti do místa tábora pouze docházejí, v podvečer se zase vrací zpět do svých postýlek. Odpadá tak nejen nutnost financovat ubytování, ale také večerní slzavá údolí typu „Já chci mááááááámíííííííínkůůůůůů.“

Pokud je vaše představa příměstského tábora nudné sezení v klubovně, tak jste na omylu. Nabídka je čím dál tím širší – sport (jízda na koni, fotbal, tenis či sebeobrana), výlety do okolí (hrady a zámky s prohlídkou přizpůsobenou dané věkové kategorii), jazykové vzdělávání, tvůrčí činnosti (keramická či šperkařská dílna) či poznání míst, kam se za normálních okolností jen tak nepodíváme (krmení zvířat v ZOO či zákulisí divadla).


Mezi svýmiPokud alespoň jeden z členů rodiny je doma, máte vyhráno. Rodičovská dovolená, práce ve školství, fungující babičky, dědečkové či jiní příbuzní, ale i nedobrovolné nucené volno v podobě nezaměstnanosti nám znatelně ulehčí starosti, kdo že se o dítka postará. Že i vy chcete být aspoň chvíli sami? Nebojte, všechno jde když se chce.


Dovolená s dětmi a přece bez nichChápeme, že i „full time“ maminky si čas od času od svých ratolestí potřebují odpočinout. Jak na to? Řešením může být společná dovolená v některém z tzv. „family friendly“ . V tomto zařízení děti rozhodně nejsou na obtíž. A tak kromě nadstandardního vybavení materiálního (postýlky, nočníky, dětské židličky, kuchyňka s ledničkou a mikrovlnkou či kvalitně vybavená dětská herna) bývá k dispozici i tým chůviček, které se během dne o děti postarají, zatímco vy si můžete nerušeně užívat dovolené.

Během těchto dní bude o každého člena rodiny hezky postaráno – maminka se možná naučí malovat na hedvábí, tatínek si v klidu zajde do sauny a děti budou na animačním programu s desítkami vrstevníků z ostatních pokojů.

Pokud nadšeně jásáte, nezapomeňte, že každé pro má i své proti. Tento typ dovolené rozhodně nenese přívlastek „klidná a soukromá“ – při zvýšeném počtu dětí je třeba počítat s tím, že v ubytovacím zařízení jistě bude pěkně živo. Také na tvůrčí užívání společného času nám nezbyl prostor. Pokud se přes rok moc nevidíte, tento typ dovolené vaše vzájemné vztahy a komunikační dovednosti rozhodně neprohloubí. Proto popřemýšlejte, jestli si skutečně potřebujete odpočinout od sebe nebo spolu.


Porcujeme prázdninyI my v redakci víme, že s 20 dny dovolené se zázraky dělat nedají. A tak přichází na řadu improvizace.

  •  Teď je ten správný čas, kdy lze zúročit celoroční (nebo spíše mnohaleté) „pískovišťová přátelství“. Pokud se více maminek domluví, že si děti vzájemně pohlídají, každé z nich se podaří z prázdnin ukrojit část prázdnin, kdy je o děti postaráno.
  •  Máme-li doma dítě mladší deseti let, na dalších 9 dnů (v případě matky samoživitelky až na 16 dnů) můžeme získat volno a alespoň nějaké peníze jako „ošetřovné“.
  •  Některé rodiny prázdninové hlídání řeší tak, že společnou dovolenou mají jen jeden týden. Zbylé tři týdny se doma rodiče střídají tak, aby pokryly co největší část prázdnin.
  •  Když je nejhůř, přAuijdou na řadu slečny na hlídání. O tom, jak vybrat tu správnou a nepřebrat ovšem zase někdy jindy.

Autor: Lucie Černohorská
7. července 2010

 Související články:
Co pro dítě znamená přechod z prázdnin do školy? A jak mu ho usnadnit?
Děti o prázdninách
Bezpečné cestování s dětmi
Prázdniny přede dveřmi
Vybíráme letní dětský tábor
Jak se vypořádat se strachem u dětí

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video