Prázdniny přede dveřmi | e15.cz

Prázdniny přede dveřmi

Marie Valasová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společně trávené prázdninové týdny, kdy na sebe máme čas, by měly být úžasné a děti by na ně měly rády vzpomínat i po letech.

O prázdninách máme příležitost naučit je mnohému pro život, upevnit naše vzájemné pouto a v dobách problematických, které ve vývoji dětí mohou nastat, bude pak náš vztah tak přirozeně silný, že se dítě našimi radami v jeho prospěch dá snáze ovlivnit.

Také pobyt na dobrém dětském táboře dítě pozitivně ovlivní, dítě se osamostatní, posílí se jeho sebevědomí a vyzkouší si činnosti, které by s námi nepoznalo.

Ať už budeme v létě pobývat s dětmi v horách, u moře, na venkově, u babičky a dědečka, či třeba na safari v Africe, snažme se svým ratolestem co nejvíce přiblížit. I pro nás bude prospěšné dívat se na svět dětskýma očima, vnímat jej z jiného úhlu, objevovat jej (po kolikáté již) a společně se radovat ze společně prožívaných volných dnů.

Autor: Ženy - E15


Nenechávejme přípravu na společnou dovolenou na poslední chvíli, ale s předstihem plánujme trasu, učme se vybraná nejnutnější slovíčka v cizím jazyce, vybavme rodinu potřebným oblečením i vybavením pro nejrůznější druhy her a sportovních aktivit, zakupme průvodce, mapy, buzoly, hry a knížky pro volné večery.

Neměli bychom zapomenout i na bezpečnost našich dětí. Těm hrozí při častějším cestování, sportování a prázdninových hrách nespočet nástrah a nebezpečí, kterým my dospělí musíme předcházet.

Pojedeme-li na dovolenou autem, jistě nezapomeneme doma dětskou sedačku. Tu bychom měli mít s sebou i v případě, že cestujeme letecky a máme v úmyslu v dané zemi používat auto z půjčovny. Případně si zjistit, zda půjčovny za příplatek sedačku dle velikosti dítěte v místě pobytu zapůjčí.

Budeme-li jezdit s dětmi na kole, je nutné zajistit, aby za jízdy používaly ochranné přilby schváleného typu a měly je řádně připevněné na hlavě. Aby si dítě na přilbu zvyklo, mělo by si ji vyzkoušet a nejlépe i samo vybrat, aby se mu líbila, dobře seděla na hlavičce, aby ji rádo nosilo. Je však třeba pravidelně kontrolovat, že se mu pásky neposunuly a že mu na hlavě skutečně dobře drží. A pokud se přilba pádem poškodí, je třeba zakoupit novou. Někdy se vyplatí koupit malému cyklistovi i chrániče na lokty a kolena.

Chystáme-li se na plavbu po řekách či jezerech, včas zakoupíme pro děti – plavce i neplavce - bezpečnostní vodácké vesty. Může totiž nastat situace, kterou by ani dobrý plavec bez vesty nezvládl.

Autor: Ženy - E15

Pozor na skoky do vody. Do neznámého terénu nikdy nedovolme dětem skákat a nejprve jej sami prozkoumejme. Předejdeme tak nejednomu úrazu s těžkými následky.

Na dlouhou cestu letadlem či autem je třeba připravit dětem hračky a hry, aby se nenudily, při cestě autem nezapomínejme na pravidelné zastávky spojené s procházkou a občerstvením a také výběr dětské hudby či pohádek, které mohou za jízdy poslouchat.

Bude-li naše dítě trávit část prázdnin na táboře, zůstávejme s ním v kontaktu, nejlépe písemném. Pišme mu co nejčastěji a pověřme tím i ostatní blízké, radost slyšet svoje jméno při rozdělování pošty bývá veliká. Tím, že dostane dítě pozdrav z domova, zvýší se jeho sebevědomí. Současně se také zklidní tím, že na něj jeho blízcí nezapomínají, že na něj myslí a že ho mají rádi a bude se k nim zase těšit domů.

Autor: Marie Valasová

Autor: Marie Valasová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery