Předvánoční předsevzetí aneb jak se nezbláznit z Vánoc | e15.cz

Předvánoční předsevzetí aneb jak se nezbláznit z Vánoc

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(fejeton)  Nad hrnkem kávy medituji nad tím, že letošní Vánoce se rozhodně nechci a nenechám uštvat k smrti! Ale jak na to? Zkouším to každý rok a … nic. Už vím, chce to pořádnou porci předvánočních předsevzetí.  Chcete se přidat? Nechte se inspirovat:

Novoroční předsevzetí znáte, ale co předvánoční? Inu, proč ne! Jejich platnost je omezená – do Štědrého dne – ovšem jejich účinky mohou být nedozírné. Zkuste to!

Moji milí, napište Ježíškovi!


Myslíte, že psaní Ježíškovi je zábava jen pro malé děti? Chyba lávky! Jak mám vědět, co ten druhý chce, když mi to neřekne? Letos se pokusím donutit své blízké, aby opravdu napsali Ježíškovi. Proč si mám lámat hlavu já?


Autor: Ženy - E15


Buď dostatečně líná!


Není nutné, abych všechno dělala sama – část věcí může zařídit zbytek rodiny. (Kupříkladu takový předvánoční nákup se seznamem zvládne chlap poměrně s přehledem.) Není nutné péct dvacet druhů cukroví, stačí, když jich bude pět. A rozhodně se vůbec nic nestane, když se koberce vyčistí a parkety napastují až na jaře.

Nesnaž se za každou cenu zavděčit, stejně se ti to nepovede!


Jsou lidi, kterým se vánočním dárkem prostě nezavděčíš. Ať jim dáš co chceš, stejně budou nespokojení. Tak už se s tím prostě smiř. Stejně tak by bylo liché očekávat, že ti ostatní členové rodiny (zejména pubertální dítka) budou za projevenou snahu patřičně vděční. Nebudou!

Neboj se nákupů přes Internet


Loni jsem koupila přes e-shop jeden jediný vánoční dárek. Povětšinou mě odrazovala výše poštovného a balného. Po včerejší půlhodinové frontě u pokladny rozhodně upřednostním jednu návštěvu pošty před obíháním města. Letos kromě Aukra určitě mrknu na Fler a taky do některého z internetových knihkupectví.

Připrav si záložní dárek


Ať přemýšlím jak přemýšlím, každý rok se najde aspoň jeden člověk, který přifrčí s dárkem a já pro něj nic nemám. Nesmím zapomenout vyrobit jeden dárek „univerzál“, který potěší na více frontách. Ideálně takový, který když zůstane doma nevyužit, tak se taky nic nestane. Pravděpodobně sáhnu po láhvi kvalitního vína či domácí slivovice.

Autor: Ženy - E15


Pryč se zbytečnostmi


Relativně nedávno jsem se stěhovala. To byste nevěřili, kolik místa v krabicích zaberou zbytečností v podobě keramických zvonečků, hrníčků, pokladniček či různě tvarovaných svícnů. Moje maminka je na tom o poznání hůř – za třicet let života v rodinném domku nastřádala celou řadu „nepotřebností“ – poslední přírůstek byl v podobě velkého buclatého hrnce na utopence (podotýkám, že si nepamatuji že bychom někdy doma utopence dělali). Vánoční trhy lákají koupit tu a tam něco „jen tak pro radost“. Ale letos – NE!!!

Když nevíš, kup něco, co se spotřebuje!


Já vím, dárky v podobě šampónů a krémů na obličej, diářů a kalendářů či ponožek a silonek jsou staré a ohrané. Ale fungují! Letos rozhodně okruh svých dárků rozšířím o luxusní čokolády (neznám moc žen, které by nepotěšily belgické pralinky), dobré koření (kupované ve specializovaném obchodě), sypané čaje a čerstvě namletou kávu.

Neboj se dát obyčejné věci neobyčejným způsobem!


Některé věci se nám zdají příliš obyčejné, než abychom je dávali pod stromeček. A je to škoda. I relativně obyčejná věc hezky zabalená (na neskladné dárky stoprocentně funguje celofán a hezká mašlička) udělá radost. Stačí, když sáhnete po opravdu kvalitním modelu a zaručeně sklidíte úspěch. Můj letošní hit – opravdu kvalitní zubní pasta a kvalitní kartáček! A když zbude čas, stavím se v kadeřnických potřebách pro profesionální kartáč na vlasy.


Neboj se prázdnoty pod stromečkem!


Když tápu, tak tápu. Ať si vybere obdarovaný! Rozhodla jsem se, že část dárků bude v podobě dárkových poukazů. Ještě nevím, zda to bude poukázka na nákup zboží v oblíbeném obchodě, adrenalinový zážitek (seskok padákem) či předplatné (divadlo, permanentka do fitka, či na bazén). A aby nebylo pod stromečkem úplné prázdno, tak daný poukaz zabalím do dárkové tašky či větší krabice. A je to!

Když něco nestihneš, svět se nezboří!


Nedávno jsem si stěžovala kolegyni v práci, že potřebuji pro maminku vybrat ten správný kompostér, ale nemám auto a maminka bydlí 100 km daleko a že vážně nevím, co s tím. Podívala se na mě značně nechápavě a předložila zcela jednoduché řešení: „Tak najdi na internetu obrázek dárku, vytiskni ho na tiskárně s komentářem „Ježíšek dodá později.“ My už to tak děláme několik let.“. Jak prosté, milý Watsone.

Ať už se do předvánočních příprav vrhnete s předstihem anebo na poslední chvíli, přejeme vám, ať si je rozhodně užijete v klidu a v pohodě.

Autor: Lucie Černohorská
14. listopadu 2010

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video