Proč dávat dárky? | e15.cz

Proč dávat dárky?

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Patří váš partner/kamarádka/dítě/příbuzný mezi ty, kteří rádi dávají a přijímají dárky? Pak by se mohlo zdát, že máte vyhráno – prostě někde něco koupíte a oni budou vědět, že je máte rádi. Ale pozor, věci nejsou tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Ráda dávám dárky. Baví mě přemýšlet nad tím, čím bych mohla druhou stranu obdarovat. Zatímco přátelé šílí z vymýšlení vánočních dárků, já si to obvykle užívám. Dárky jsou pro mne zhmotněním sdělení „Myslím na tebe Chci, abys tohle měla. Mám tě ráda.“
Možná si při přečtení těchto řádků říkáte: „Já moc na dárky nejsem. V dětství jsem je moc nedostávala a nikdy jsem se je nenaučila pořádně vybírat. Prostě to neumím.“ No a? Když něco neumíte, tak se to prostě naučte! Láska často vyžaduje, abyste se naučili jazyku, kterým jste nikdy nemluvili.

Muži si často myslí, že stačí, když domů přinesou dostatek peněz, takže manželka má prostorný dům, poslední model auta a nemusí chodit do práce. Ženy se možná domnívají, že stačí, co všechno doma dělají – perou, vaří, platí účty, vodí děti do školy a ze školy … Pokud ale váš partner rád dostává dárky a vy mu nedáte dárek, který je speciálně pro něj, bude se cítit opomenut a prázdný. Naplňte svůj vztah viditelnými symboly své lásky.

Ale já nemám dost peněz na nakupování dárků

A kdo vám nakukal, že dárky musí být drahé? Někdy – skoro si troufám říct, že téměř vždycky – malé drobnosti mluví nejhlasitěji. Ne nadarmo se říká „lepší kamínek z lásky nežli briliant z povinnosti“.

Zkuste být kreativní. Chystáte manželovi svačinu? Vezměte fixu a na sáček od svačiny napište láskyplný vzkaz. Dobrým dárkem může být květina (pokud nebydlíte zrovna uprostřed města, kde je každý kousek zeleně vzácností, můžete cestou domů nařezat zlatý déšť), pohled ze služební cesty (kdy jste naposledy ze schránky vytáhli i něco jiného než reklamní letáky a výpisy z účtů?), vzorky krémů z lékárny (pánové, pokud řeknete lékárnici, že byste rádi potěšili svou přítelkyni, jistě vás žádná neodmítne), vstupenka na koncert či na sportovní utkání anebo pytlík oblíbených oříšků.

Pozor na nevhodné dárky

Některé dárky mohou přidělat víc škody než užitku. Třeba „žehlící dárky“ – takové ty kytky, které mají vyvážit drsná slova, které druhý vypustil z úst. Buďte si jistí, že po nějakém čase má osoba, která květiny dostává, chuť je hodit dárci na hlavu.

Anebo dárky, kterým říkám „náhražkový dárek“. Tyhle dárky nejčastěji dávají zaneprázdnění rodiče svým dětem, aby jimi nahradili nedostatek pozornosti či společně stráveného času. Dárek je dárkem jen tehdy, když jej darujeme jako opravdový projev lásky, ne ze snahy přikrýt minulá selhání.

Umíte přijímat dárky?

Jsou lidé, kteří nic nechtějí, nic nepotřebují a většinu dárků odloží a nikdy nepoužijí. Kupříkladu moje maminka. Pamatuji si na rok, kdy slavila padesátiny. Opravdu jsem jí chtěla udělat radost a vůbec jsem netušila čím. Zeptat se na inspiraci nepomáhalo („Vždyť jsem ti říkala, že nic nechci“) a poradit se nebylo s kým. Nakonec jsem jí koupila dárkový poukaz do wellness studia. S napětím jsem očekávala, co řekne, možná jsem se i těšila, že bude ráda, že bude moct na dva dny vypadnout z města. Její reakce mě opravdu zaskočila: „Copak ty nevíš, že nesnáším, když na mě kdokoliv sahá? Tam já nikdy nepůjdu, to jsou naprosto vyhozené peníze…“ (Jak bych to měla vědět? Nikdy jsme se o tom nebavily.) Netuším, jak to s tímto poukazem nakonec dopadlo (pevně doufám, že jej věnovala někomu dalšímu). S porážkou jsem se vyrovnala v tichosti a v ústraní.

Pokud i vy patříte mezi ony „mučednické typy“, kteří vždycky dělají něco pro druhé, ale nikdy nedovolí, aby ostatní udělali něco pro ně samotné, je nejvyšší čas na změnu. Pokud váš životní partner, přítel či příbuzný rád dává dárky, naučte se je přijímat – ne kvůli sobě, ale kvůli nim. Možná tu noční košili opravdu použijete jen jako prachovku a kravata se vám nebude hodit k ničemu jinému než otření víčka od oleje, ale přesto buďte velkorysí. Přijímání dárků patří ke stejně důležitým dovednostem jako dávání.

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video