Proč jsou cíle tak důležité? | e15.cz

Proč jsou cíle tak důležité?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Existuje-li něco, na čem se všichni odborníci na úspěch shodnou, pak je to důležitost stanovení cílů.

Úspěch se nedostavuje náhodou, je plánovaný. Psycholog Charles Garfield pracoval s astronauty, s předními světovými sportovci, vědci, vynálezci, obchodníky a dalšími velice úspěšnými lidmi. Je přesvědčený, že jakýkoli druh úspěchu začíná posláním: přesně stanoveným cílem doprovázeným toužebným přáním. Cíle byly východiskem pro každý pokrok v lidské historii. Postup je vždy stejný: sen se změní v cíl a cíl v úspěch. Slovy Napoleona Hilla: „Co lidská mysl zformuluje a v co uvěří, toho dosáhne.“

Žít bez cílů je jako jít na výlet a nevědět kam. Pokud nevíš, kam jdeš, pravděpodobně nikam nedojdeš a ani nebude záležet na tom, kterou cestou tam půjdeš. Navzdory tomu, že žijeme v zemi neomezených možností, skončí miliony lidí právě tam -nikde. A zdá se, že si ani neuvědomují, proč se to stalo. Existuje relativně jednoduchý recept, který může změnit směr života kteréhokoli člověka bez ohledu na věk nebo okolnosti. Zní: jasně stanovený seznam cílů. Je skoro neuvěřitelné, co všechno člověk dokáže, když objeví existenci cílů, když zjistí, jaké výhody mu přinese jejich stanovení, a když přijde na to, jak je uskutečnit.

Výhody stanovení cílů
Stanovení cílů v mnoha směrech obohatí náš život. Přinese nám to:
- Motivaci. Cíle jsou startovací bloky motivace.
- Nezávislost. Stanovení cílů nám pomůže vzít život do vlastních rukou. Místo abychom následovali dav nebo se toulali životem nazdařbůh, vybereme si svou vlastní cestu, která nás dovede k naplnění našich ambicí.
- Směr. Stanovením cílů si zvolíme směr. Víme-li, kam jdeme, máme mnohem větší naději, že se tam dostaneme.
- Smysl. Cíle vnášejí do života účel. Pokud je nám jasné, co chceme, má život větší smysl. S cílem máme důvod, abychom začali skutečně žít a přestali jen přežívat ze dne na den.
- Radost. Cíle jsou protilátkou na nejobávanější sociální nemoc: na nudu. Jak byste se mohli nudit, když máte před sebou vzrušující úkoly? S cílem se život stane zábavnějším, zajímavějším, ambicióznějším.
- Naplnění. Cíle přispívají víc než cokoli jiného k tomu, že využíváme svou kapacitu. Stanovíme-li si cíle, poznáme, co je možné. Každý úspěšný krok na cestě k jejich uskutečnění posiluje naše sebevědomí. Každý splněný cíl nám ukáže další možnosti a vede k novým cílům a úspěchům.

Jak se stanovením cílů začít a jak vnést do života víc vzrušení:
1. Uvědom si rozdíl mezi cílem a přáním.
Zeptejte se stovek lidí na jejich cíle. Tři nejčastější odpovědi budou znít: štěstí, bohatství. sláva. To nejsou cíle, to jsou přání. Přání je mlhavý sen a my doufáme, že se přihodí. Mezi přáním a cílem existuje obrovský rozdíl. Cíl je jasná představa, které dosáhneme, protože se o to přičiníme. Vyžaduje spoustu tvrdé práce, disciplíny a rozumné hospodaření s časem.

2. Sepiš své cíle co nejkonkrétněji
Plánujeme své bydlení,. obchodní záměry, schůze, svatby, večírky, dovolené, důchod atd. Plánujeme si však také své životy? Tomu právě slouží stanovení cílů. Pokud si sedneme a sepíšeme seznam svých životních cílů, bude to jedna z nejlepších investic. Může se stát programem vzrušujícího a užitečného života. Sepsání cílů je první částí závazku, který dáváte sami sobě. Jakmile jsou jednou na papíře, udělali jsme první krok k jejich uskutečnění. Čím jsou přesnější, tím víc budou přitahovat vaši mysl. Při plánováni života musíme brát v úvahu i několik dalších věcí: Jaké kroky je třeba podniknout, abychom dosáhli velkých cílů? Jaké překážky budu muset překonat? Čí pomoc budu potřebovat? Co se musím naučit? Jaká bude odměna? Čím podrobněji plány sepíšete, tím jasnější obrázek vyvstane.

3. Cíle je zapotřebí rovnoměrně roztřídit
Jedním z klíčových znaků úspěšného života je jistý smysl pro rovnováhu. Pokud bychom si stanovili cíle jen v jedné kategorii, omezily by nás. Náš obzor by se zúžil a stali by se z nás jednorozměrní lidé. Nejlépe se tomu vyhneme, když si cíle rozdělíme do kategorií, které nám umožní prožít život v celé jeho rozmanitosti. Roztřídění cílů pomáhá udržovat správnou perspektivu pohledu a vnáší do života rovnováhu.
První seznam cílů, který jsem v životě viděL byl rozdělený do kategorií, a tak jsem si svůj udělal stejně. Uvědomte si, že cíle netesáme do kamene. Neexistuje pravidlo, které by zakazovalo cíle měnit. Některé z mých cílů, a dokonce i kategorií cílů, se během třiceti let změnily podle toho, jak se měnily moje zájmy a životní hodnoty. Přesto jsem si jistý, že člověk prožije zajímavější život, stanoví-li si různorodé cíle. I když by si každý měl vybrat své vlastní kategorie, uvedu pro inspiraci ty, které momentálně mám já:
- Vzdělání
- Kariéra
- Příjmy
- Vlastnictví (věci, které chci mít)
- Rodina
- Zábava, dobrodružství (věci, které chci udělat)
- Sport
- Osobní růst
- Duchovní oblast
- Učení
- Turistika
- Cestování do ciziny

4. Pravidelně své cíle kontrolujte a upravujte
Zkusili jste si někdy udělat seznam věcí, které chcete udělat? Nemáte dojem, že čím častěji se do něj díváte, tím víc věcí splníte? Proto si podobné seznamy umisťujeme na viditelné místo. S cíli je to stejné. Potřebujeme je často vidět. Minimálně jednou týdně. Jsou to lákavé ukázky toho, co nás čeká. Pravidelná vizualízace cílů nás přivádí blíž k jejich uskutečnění a pomáhá nám soustředit se na ně. Alespoň jednou za rok je dobré cíle poopravit. Pokud už něco ze seznamu za svůj cíl nepovažuji, neškrtám ho, ale napíšu před něj zkratku NAC (není aktuální cíl). Stanovování cílů je průběžný proces, a proto není k zahození občas se ohlédnout a podívat se, jak jsme se změnili. Pravidelně se na seznam dívejte, upravujte ho, když je to potřeba, a především na své cíle co nejčastěji myslete (a představujte si je).

Shrnutí
- Cíle nám dávají směr a smysl.
- Cíle dodávají našemu životu význam.
- Cíle jsou výzva.
- S cíli žijeme zajímavější život.
- S cíli žijeme užitečnější život.
- S cíli žijeme lepší život.

Zdroj: To nejdůležitější v životě, Hal Urban, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Portál, www.portal.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery