Proč má žena orgasmus? | e15.cz

Proč má žena orgasmus?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak ženy prožívají orgasmus, k jakým změnách u nich během něj dochází...a proč ho vůbec mají?

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč ženy vůbec mají schopnost prožívat orgasmus? U mužů je to jasné, při vyvrcholení se z jejich těla dostává sperma nutné pro oplodnění. Proč ale dala příroda orgasmus i ženám? Je to proto, aby nás pocit slasti udržel u partnera? Nebo je to snad tak, jak vypráví tato anekdota?:

Když už měl Bůh hotový skoro celý svět, zbylo mu v pytli stvořených věcí pár drobností, tak se rozhodl, že se zastaví za Adamem a Evou v Zahradě. Přijel tam a povídá: „Zbylo mi tu pár věcí. První z nich je schopnost čůrat a stát při tom. Je to docela šikovná věc, tak kdyby to jeden z vás chtěl…“ Adam okamžitě vyskočil a prosí: „Bože, dej mi tuhle schopnost. Moc rád bych to uměl. Je to přesně taková ta věc pro chlapa, třeba když pracuji v zahradě a pojmenovávám zvířata, tak bych to prostě…“ Takhle chvíli pokračoval jako nadšený malý kluk. Eva se jen usmívala a když si jí Bůh ptal, tak řekla:„No, vypadá to, že o to Adam hrozně moc stojí, takže já mu ráda tuhle schopnost přenechám.“ A bylo.
Bůh se znovu podíval do pytle, aby našel také něco pro Evu a povídá: „Tak, co nám tu zbývá……“

Názor vědců v dnešní době se přiklání k názoru, že ženský orgasmus přispívá k tomu, aby vajíčko bylo oplodněno. Při něm se totiž zvětšuje vagina tak, aby sperma mělo snadnější přístup k děložnímu hrdlu a to se zase s každým orgasmickým stahem namáčí do semenné kapaliny a pomáhá spermatu dostat se do dělohy.

První známkou vzrušení ženy je zvýšená sekrece poševní sliznice a dá se v podstatě přirovnat k obdobě mužské erekce. Bradavky se zvětší a ztvrdnou, což bývá často pojmenováváno jako ztopoření bradavek. Tato změna ovšem není způsobena přívalem krve tak jako při ztopoření penisu, ale dochází k ní díky stažení svalových tkání uvnitř tkáně bradavky. Díky tomu se mohou bradavky prodloužit až o 1,5 cm a zvětšit svůj průměr o půl centimetru.
Také pochva při pohlavním vzrušení začne měnit svou velikost. Z původních 3-4 cm pod děložním čípkem na 7-8 cm šířky a do délky ze 7-8 cm na 11-12 cm. Celá pochva se silně prokrvuje a změnami velikosti je děloha vytlačována vzhůru z malé pánve, což znamená, že se trochu zvětšuje zadní poševní klenba, čímž se připravují dobré podmínky pro uhnízdění semene.

Při vzrušení se zvyšuje dechová frekvence, krevní tlak, kůže červená, zvětšuje se pocení a někdy také vznikají křeče svalů končetin a trupu. Při ženském orgasmu dochází k podobným stahům jako v penisu při vyvrcholení u muže. Do dělohy se šíří stahy v intervalech přibližně 0,8 vteřiny a jejich počet bývá obvykle mezi 3-15, u každé ženy je to různé, svou roli zde hraje velikost sexuálního vzrušení a intenzita prožitku. I u jedné a též ženy může být počet stahů pokaždé jiný. Klitoris, bradavky a prsní dvorce se zvětší, tep může být až 150 úderů za minutu. Některé ženy z bodu G ve vagině vyplavují světlou kapalinu, podobnou mužskému ejakulátu. Po orgasmu pak všechny tyto příznaky mizí.

U starších žen, především pak po klimaktériu, se množství poševní sekrece při pohlavním vzrušení snižuje a pochva se poněkud zkracuje. Také poševní stěny ztrácejí svou elasticitu a roztažitelnost. Počet orgasmických stahů se pak snižuje (stejně tak i u starších mužů).

Zikmund Freud tvrdil, že u žen existují orgasmy dva. První se spouští drážděním klitorisu, druhý zase penisem ve vagině. Sexuologové Johnson a Masters pak trvali na názoru, že všechny orgasmy jsou způsobeny tlakem na klitoris a to buď jeho přímou stimulací nebo jeho stimulací penisem, který proniká do vaginy. Dnes je názor takový, že orgasmus je způsobem buď klitorálně, tlakem penisu či prstu na děložní hrdlo nebo tlakem vyvíjeným na bod G.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video