Proč potřebujeme orgasmus? | e15.cz

Proč potřebujeme orgasmus?

ZDROJ: Ženy - E15

Andrea Votrubová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle oblíbeného klišé jsou ženy schopné si při milování dělat v hlavě nákupní seznam. Spíš než nuda je přitom častou příčinou nezájmu o postelové hrátky frustrace. A přestože to v takovém případě v sexu často neklape na obou stranách, doporučuje se začít u sebe. Jednoduše tím, že za svou sexualitu přijmeme zodpovědnost.

Když se před pár lety stala díky vynálezu Viagry středem pozornosti mužská erekce, ženy se načas ocitly v defenzivě. Pokud se svým intimním životem nebyly spokojené, obvyklá rada zněla – vyřeš si to v hlavě. Dnes se naopak sexualitě něžného pohlaví věnují stovky studií a časopisy jsou plné univerzálních rad, jak spolehlivě prožít hned čtvero druhů orgasmu. Ordinace terapeutů se ale paradoxně plnit nepřestávají a nedostatek sexuální touhy či libida je dle průzkumů dysfunkce, kterou trpí 10–51 procent žen v různých zemích světa. V případě Česka jde o celou pětinu dospělé ženské populace.

Faktem je, že spontánní touha po sexu je podle odborníků u žen spíše raritou a pokud se do víru vášně zapojí, přinejmenším u dlouhodobě zadaných je motivem často jiný důvod než sžírající chuť se teď a tady pomilovat. Třeba touha po citové blízkosti, intimní komunikaci nebo snaha potěšit partnera, aby jej neztratily. Jakmile se ale v posteli ocitnou, ženské libido a schopnost najít v sexu potěšení výrazně vzroste. Výhra? Podle koučky Šárky Vávrové nikoli. Už to, že žena svolí ke styku, ačkoli zrovna nemá náladu, ji ponižuje a nakonec dovede i do obávané kolonky dysfunkce.

„Když se podíváte na různé průzkumy, kde muži odpovídají na otázku, co je na ženě okouzlí nejvíce, drtivá většina řekne, že je to jistota ženy v sama sebe. Nemluví o postavě, prsou nebo očích, to je sekundární. Hledají ženu, která má sebevědomí a umí si život užívat, a to i v sexu. Potřebují vidět, že se má žena ráda a v té chvíli k ní tak i přistupují,“ vysvětluje koučka.

Právě sebeláska nám totiž nedovolí potlačit vlastní pocity, nutit se do sexu, ale naopak si říct o to, co chceme. Což může být často pouhé mazlení a jindy zase touha po muži „vyjet“, strhat z něj oblečení a otevřeně projevit svou vášeň. „I s tím má mnoho žen problémy, protože se to prostě ‚nedělá‘. Muži přitom spontaneitu na ženách milují,“ dodává Šárka Vávrová.

Rodinná kletba

Když už je řeč o konvencích, právě ony patří k jedněm z nejúčinnějších zabijáků libida. Včetně výchovy tabuizující otázky kolem sexu, které začínají už menstruací. Oproti minulosti, kdy se pohlíželo na menses jako na oslavu ženství a plodnosti, dnes matky dcerám často vysvětlí jen to, kde koupit vložky a jaké prášky zabírají na bolest.

„Ženy pak svou menstruaci, stejně jako vlastní tělo, nemají rády a své ženství prožívají bolestivě. S čímž souvisí i sexuální stránka. Ke mně pak přicházejí kolem třicítky, kdy to řeší v souvislosti s neplodností. Proto je nejdřív důležité přijmout sebe, své ženství, pak sexualitu. Od toho se pak odvíjí plodnost. Jedno ovlivňuje druhé,“ radí Šárka Vávrová, podle níž se dcera nemůže naučit to, co matka sama neumí. Rodinný model, do nějž se narodíme a v pubertě možná i odmítáme, totiž později bereme v případě vlastního partnerství opět za svůj.

O nic lépe na tom však nejsou ani muži, kteří pro svůj normální vývoj potřebují uznání otce. Pokud se v dospívání dočkali pouze snižování a kritiky, pochroumané sebevědomí si v dospělosti kompenzují třeba promiskuitou a paralelními vztahy, jimiž si dokazují vlastní úspěšnost.

Poznejte, kdo jste

Důraz na výkon a cíl je v současné společnosti zároveň věcí, která dokáže sexuální prožitek pořádně zkomplikovat. Stačí se rozhlédnout. Vyretušovaní modelové na každém billboardu razí ideál, s nímž se běžné ženy a muži podvědomě srovnávají (a obvykle i prohrávají), média zase chrlí rady, jak má vypadat správný sex, jak dlouho má trvat, jak stimulovat partnerku k orgasmu či jaká je ideální délka penisu. A pokud se s takovými vzory srovnat nemůžeme, zákonitě přichází frustrace.

Podle Silvie Kurákové, která se zabývá alternativními terapiemi a léčivými masážemi, bychom na tyfoto: hle rady měli pro vlastní dobro zapomenout a naučit se přijmout, že nejsme stroje – že být mužem bez erekce a ženou bez vzrušení je občas zcela normální a v pořádku.

„Naše sexualita je součástí naší identity, je jediněčná a nefunguje podle žádného univerzálního manuálu. Každý má sexuální touhy, sny a přání, které jsou často potlačeny a nedovolí si je prožívat. Cesta k vědomému prožívání sexuality a naplnění i v této oblasti vede přes poznání a prozkoumávání všeho, co v nás žije, co nám dělá dobře, co se nám líbí a co už ne. Bez soudů a odsudků,“ říká terapeutka.

Což jde o něco hůře, pokud se svým tělem nejsme spojeni a nedokážeme je vnímat, ať už vlivem strnulé výchovy, nebo emocionálních či sexuálních zranění. Žena tak těžko dosáhne orgasmu, pokud netuší, co jí dělá dobře nebo to partnerovi neumí říct, čímž odpovědnost za svůj orgasmus nechává na něm.

Co s tím? Jedna z možností je prozkoumat a léčit své tělo. „Často jsou v něm usazeny potlačené emoce, je znecitlivělé strachem či bolestí a skrze vědomý a pozorný dotek pomocí terapeuta můžeme tato dávná traumata uvolnit. Tělo se naučí znovu cítit, vnímat a prožívat, i to, že je to pro něj bezpečné,“ radí Silvia Kuráková.

Při milování byste si místo stresu a očekávání orgasmu měla užít všechny pocity, které k vám přicházejí, všechnu energii, blízkost a propojení s partnerem. „Tím se uvolníme a při milování budeme prožívat mnohem více radosti. A bez očekávání se nakonec může dostavit i orgasmus,“ dodává terapeutka.

MUŽ A ŽENA JAKO SLUNCE A MĚSÍC

Muž a žena prožívají sexualitu a intimitu odlišně. Důvodem je podle čínské filozofie rozdílná povaha mužské a ženské energie.

Mužská energie je svou podstatou jang, což znamená světlo, oheň, energii, intenzitu, rychlost, myšlení. Její přirozeností je pohyb, expanze, tvrdost, aktivita, pronikání, rozhodnost a zkoumání. Jangová energie je drsná a agresivní s touhou dávat. Mužský princip tvoří rozum, logika, záměr, plánování. Sexualita muže je orientována směrem ven, prostřednictvím smyslů a impulzů, ať je jimi pohled či dotyk – „vně“ je i jeho nejcitlivější orgán považován za symbol mužství.

Muži se rádi dívají a fantazírují, třeba pomocí porna a erotických časopisů, což jejich partnerky vnímají někdy jako ohrožení. „Pokud vztah funguje, není na takovém chování muže nic špatného a neznamená, že by chtěl ženu vyměnit za sexy model. Pro vztah je naopak osvobozující, když žena pochopí a přijme tuto přirozenost muže a nebude ho peskovat, kdykoli se otočí za hezkou ženou,“ doporučuje terapeutka.

Ženská energie je svou podstatou jin, což znamená hmotu, tmu, hloubku. Její přirozeností je měkkost, poddajnost, pomalost, nežnost a pasivita, energie žen je chlácholivá a uklidňující s touhou přijímat. Vládnou jí intuice a emoce. Bez většiny kvalit této energie by oplodněné vajíčko v těle ženy nepřežilo. Ženská mysl plyne v křivkách a vlnách, bez konkrétního směru či tempa. Jin znamená také uvnitř a sexualita ženy tak vyvěrá z jejích hlubin a z pocitů.

Otevřít se a přijímat je pro ženu extrémně zranitelný stav, který může vnímat jako ohrožení, nejistotu a zablokování energie. „Žena potřebuje cítit zájem, emoční přítomnost a blízkost muže, sdílet a mít s ním kontakt. Pokud tato blízkost a porozumění chybí, cítí se často jen jako sexuální objekt a sex se stává jen frustrující povinností,“ vysvětluje Silvia Kuráková.

Z taoistického pohledu je žena voda. A ta potřebuje k dosažení bodu varu jistý čas. Stejně tak potřebuje žena k rozhoření touhy více hlazení a pocit, že centrem zájmu muže není pouze její intimní oblast či prsa, ale celá její bytost. Důležité jsou pro ni i dotyky bez sexuálního podtónu. „Pro vztah je osvobozující, když muž pochopí, že jeho partnerka se někdy touží jenom schoulit do jeho náruče, že to není automaticky výzva k sexu. V opačném případě se žena bude cítit v sexu pod tlakem a více se uzavírat,“ dodává terapeutka.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Andrea Votrubová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video