Proč se rodí dvojčata? | e15.cz

Proč se rodí dvojčata?

ZDROJ: Ženy - E15

Doc.MUDr. Antonín Pařízek, CSc., Kniha o těho

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ženské zárodečné buňky - vajíčka, vznikají ve vaječnících, uložených po stranách dělohy v dolní části břišní dutiny.

Obvykle dozrává jenom jediné vajíčko, které je pak vypuzeno do vejcovodu a tam může být oplodněno mužskou zárodečnou buňkou. Putuje pak do děložní dutiny, kde se začne vyvíjet jediný lidský zárodek.

Výjimečně se však může stát, že v jediném měsíci dozrají dvě nebo více vajíček buď v jednom, nebo v obou vaječnících. Dozrálá vajíčka mohou být oplodněna zároveň a žena pak může dát život dvojčatům, ve velice vzácných případech dokonce i více dětem. Každý lidský zárodek se v takovém případě vyvíjí úplně samostatně v samostatném vaku blan a se samostatným lůžkem. Dvojčata, která se narodí, vznikla vlastně ze dvou různých vajíček, oplodněných dvěma různými mužskými zárodečnými buňkami. Tato dvojčata se sobě nepodobají více než jiní bratři a sestry; dokonce mohou být různého pohlaví. Říká se jim dvouvaječná dvojčata.

Na rozdíl od těchto dvouvaječných dvojčat existují také jednovaječná dvojčata. Vznikají z jediného oplozeného vajíčka. Kromě normálních lidských vajíček existují totiž výjimečně i vajíčka s velkým jádrem a s dvojnásobným nebo vícenásobným počtem chromozomů, tj. částic, jež jsou nositeli lidských vlastností. Vajíčkům s takovou odchylkou se říká “mnohomocná vajíčka”. Podobně i mužské zárodečné buňky se mohou ve výjimečném případě vyskytovat s dvojnásobným nebo i vícenásobným počtem chromozomů; říká se jim pak “mnohomocné spermie”. http://kniha.porodnice.cz/

Jestliže se setká mnohomocné vajíčko s mnohomocnou spermií, může vzniknout útvar, z něhož se pak vyvíjí nikoli jeden lidský zárodek, nýbrž dva zárodky; tedy jednovaječná dvojčata. Ta se vyskytují mnohem vzácněji než dvouvaječná dvojčata. Jednovaječná dvojčata jsou vždycky stejného pohlaví, tj. buď dva chlapci, nebo dvě děvčata. Vyznačují se nápadnou vzájemnou podobou, takže jedno takřka nelze rozeznat od druhého. Nejen tělesná podoba, ale i duševní vlastnosti jednovaječných dvojčat jeví nápadnou podobnost. Proto se jim říká “blíženci”.

Průběh těhotenství s dvojčaty se většinou vyznačuje některými odchylkami. Větší nitroděložní obsah způsobuje, že břicho ženy, která nosí dva plody, bývá nápadně zvětšeno. Čtvrtina všech těhotenství s dvojčaty končí před vypočteným termínem porodu.

Existují také trojčata, čtyřčata, paterčata i porody ještě většího počtu plodů. Jsou to však vzácné případy; jejich narození se ohlašuje sdělovacími prostředky, někdy se stávají světovou senzací.

Statisticky je zjištěno, že asi na 80 porodů připadá jeden porod dvojčat; na 7100 porodů jeden porod trojčat. Čtyřčata se objeví dokonce jen jednou mezi půl milionem porodů.

Máte naději na dvojčata? Rodí se většinou jenom těm rodičům, kde se rodička, její manžel nebo někteří z jejich předků narodili jako dvojčata.

V poslední době se zvyšuje počet vícečetných těhotenství u těch žen, které byly pro neplodnost léčeny hormonálními preparáty.

Autor: Doc.MUDr. Antonín Pařízek, CSc., Kniha o těhotenství a porodu
Zdroj: www.porodnice.cz

Autor: Doc.MUDr. Antonín Pařízek, CSc., Kniha o těho

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video