Rande naslepo – ber nebo neber | e15.cz

Rande naslepo – ber nebo neber

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tajemno, neznámo, očekávání a překvapení. To vše mohou být atributy, které člověka ponouknou k tomu, aby vyzkoušel schůzku s úplně cizím člověk, kterého ani v životě neviděl. Co vše to obnáší?

Moderní uspěchaná doba ne každému dá dostatek času a prostoru k tomu, aby aktivně poznával spoustu nových lidí a zdlouhavě vyhledával svého budoucího partnera, lásku či milence/milenku. Jedním z možných způsobů jak celý proces uspíšit je tzv. rande naslepo. Je to zvláštní druh poznávání, které s sebou nese jistá pravidla i rizika. Chcete poznat nepoznané?

Jak ke schůzce přijít?

Způsobů, pomocí nichž se dá dostat k randění naslepo je mnoho. Nejčastějšími metodami bývají domluvení přes společného známého, seznamovací inzerát a chatování přes internet.

Třetí jmenovaný je ale třeba brát s jistou rezervou, protože se nutně nemusí vejít do škatulky „rande naslepo“. Předpokládá se, že alespoň virtuálně onoho člověka znáte, nějakou dobu jste s ním v kontaktu, takže trochu tušíte o jakou charakterovou osobnost (případně i fyzickou podobu) se jedná.

K internetovému seznamování jsme nedávno jeden článek věnovali, takže pokud se vás týká právě tato část randění naslepo, přečtěte si i ten. Seznamovací inzerát je oproti internetovému chatování velmi stará záležitost a již několik generací vytváří úspěšné i neúspěšné páry. I u tohoto druhu vyhledávání schůzek bývá častá předcházející komunikace mezi oběma subjekty. Do značné míry je tak celý proces podobný internetovému seznamování a nezřídka jej i využívá. 

Mám kamaráda…


Těmito slovy zpravidla začíná kolotoč s názvem rande naslepo. Právě seznamování cizích lidí přes společné známé je asi nejčastější možností zprostředkování tohoto druhu setkání. Tento způsob by se ještě dal rozdělit na dvě podkategorie – rande za účasti společného známého a rande úplně o samotě. Výjimku ani netvoří možnost dvojrande, kdy každý z páru vezme s sebou svého známého. Věta: „Řekl mi, abych vzala kamarádku,“ může být do značné míry osudová.

Problém posledně jmenovaného způsobu spočívá v tom, že ti dva zprostředkovatelé jdou na ono rande primárně kvůli sobě samým, zatímco vy budete do počtu, aby se měl jeho podnapilý kamarád na koho dívat. Riziko pak spočívá především v tom, že zatímco oni dva se budou skvěle bavit, vy si s nudným patronem na druhé straně stolu nebudete mít co říct. Vy budete spěchat pryč, druhý pár naopak bude chtít zůstávat co nejdéle.

Do teď s jistými rozpaky vzpomínám na svůj zážitek, kdy jsem takto dělal doprovod svému kamarádovi. Zatímco jeho slečna – hezká blondýnka, co za večer vypila osm piv a pořád se smála – byla příjemným společníkem, ta moje – zatrpklá a neatraktivní abstinentka – obtěžovala mé sluchovody naříkáním nad minulými nešťastnými vztahy. Nebýt jedné z posledních opilých vět krásné blondýny: „Kluci, chtěla bych vás oba dva!“, byl by to velice nepodařený večer.

Seznamovací místo


Pokud se rozhodnete riskovat rande naslepo s tím, že je opravdu naslepo, tedy že neznáte podobu vašeho protějšku, vyplatí se zauvažovat nad místem vašeho první střetnutí. Rozhodně se vyhněte zprofanovaným meeting pointům, kde pro dav čekajících rozhodně nikoho nenajdete, nebo omylem odejdete s někým jiným.

Na druhé straně z hlediska bezpečnosti nejsou ani vhodné opuštěné prostory. Jako vhodné místo se tak jeví výrazné, ale ne přeplněné objekty a městské části a samozřejmě restaurace s rezervací na konkrétní jméno. Restaurace má vůbec vícero výhod. Předně díky výběru jídla, vína a dalších věcí máte hned téma k hovoru.

Ostatně nějaké té kavárně, vinárničce či restauraci se při setkání na jiném místě stejně pravděpodobně nevyhnete. Dále je zde velká výhoda, že k vašemu stolu (pokud jste dorazily první) si už partner po vstupu do restaurace sedne. Zatímco při střetu na ulici hrozí, že kolem vás dotyčný jen projde, prohlédne si vás a případně také uteče pryč, aniž byste cokoli tušily.

Poznávací znamení

Rozhodnete-li se pro možnost klasického setkání na ulici, je třeba si s dotyčným sjednat i poznávací znamení. Profláknutá rudá růže v ruce bude u každého kolemjdoucího budit nikoli nepravdivý dojem, že zde čekáte na pana neznámého. Pokud vám nevadí divné pohledy cizích lidí, pak je vše v pořádku. Jestliže se ale bez pozornosti obejdete a preferujete nenápadnost, je vhodnější zvolit něco diskrétnějšího.

Navzdory tomu to musí být něco, co se běžně u čekajících lidí nevyskytuje, abyste každého druhého muže nepronásledovaly očekávajícím pohledem. Jednou mě takto dobrých pět minut nenechala vydechnout jedna ruská slečna na České ulici v Brně jen proto, že jsem v ruce držel dopisní obálku. A to vše navzdory mé nepříliš dobré ruštině. Až pak člověka napadlo využít situace. To by bylo skutečné rande naslepo.


Autor: Josef Kraus
27. srpna 2009

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video