Rodinná dovolená bez stresu? 4 rady jak si ji vlastním přičiněním nezkazit | e15.cz

Rodinná dovolená bez stresu? 4 rady jak si ji vlastním přičiněním nezkazit

ZDROJ: Ženy - E15

Daniela Fruhwirtová-Hradská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Těšíme se na dovolenou a najednou, když nám již klepe na dveře, zjistíme, kolik hrůz nás čeká a spolu s dovolenou na dveře začíná klepat také stres. Musíme totiž myslet na to, jak zabalit sebe, manžela a hlavně děti a co vše si musíme vzít s sebou, myslíme na to, kolik věcí je potřeba zařídit a co se nesmí zapomenout a začínáme mít nervy na pochodu...

Pro někoho je dovolená zase strašákem, protože se po něm chce, že si musí odpočinout a myšlenky na práci se stále honí hlavou, to znamená, že daný člověk neumí odpočívat a už to je jistý druh stresu. Odborníci tvrdí, že při stresu z dovolené trpí nervy i srdce. A právě arytmie tohoto svalu může představovat veliké nebezpečí. Měli bychom si tedy dovolenou spíše užít než si zbytečně připouštět starosti. Poradíme vám, jak se nesmyslného stresu jednoduše vyvarovat.

1. Plánujme přiměřeně

Někteří lidé vůbec neplánují, prostě jim stačí na poslední chvíli odjet, najít ubytování a začít relaxovat. Jiní zase potřebují mít vše do puntíku naplánované, jinak šílí. Zlatá střední cesta leží přirozeně někde mezi oběma extrémy. Pokud nechcete zapomenout na nic opravdu důležitého, je dobré napsat si nejméně týden dopředu seznam, co je potřeba zabalit a zařídit.

Nic se nesmí přehánět, každý plán je jen naše ideální představa a ideály, jak je známo, se hroutí celkem snadno. Plán si můžeme vytvořit, ale spíše jen jako osnovu a flexibilně se přizpůsobovat, měli bychom mít v záloze alternativní varianty, jak kterou situaci řešit. Může také přijít situace, kterou bychom nikdy nevymysleli a s tím musíme počítat. Maximální naplánování je zvláště pro rodinnou dovolenou s dětmi chybou, nechejme si volné limity, abychom předešli stresu.

2. Nespoléhejme na dochvilnost

Zpoždění se dějí a nelze před nimi uniknout. I když si myslíme, že všechno stihneme bez komplikací nebo toho budeme chtít za každou cenu dosáhnout, tak se nám zajisté něco nečekaně připlete do cesty. Musíme na „skok“ zajít do práce, dítěti se udělá špatně, partner zaspí, vlak má zpoždění, cestou autem nás zase zdrží nehoda, nemilé překvapení v podobě policie, několik žízní a čůrání, nemluvě o tom, že několikrát ještě budeme muset dětem vysvětlovat cestu a odpovídat na dotaz typu, kdy už tam budeme. Jediný způsob, jak se nezaseknout někde na půli cesty, je počítat se zpožděním a do cestovních plánů vždy zahrnout dostatečnou rezervu.

3. Zachovejme si chladnou hlavu

Doma se stresujeme a řešíme problémy na všech frontách. Na dovolené se do toho vtáhnout nenechme. Nedovolme, aby nám maličkosti kazily zasloužený odpočinek. Možná nedostaneme nejlepší pokoj, hotel není podle našich představ a fotek cestovky, na něco jsme doma zapomněli, počasí nám nepřeje, možná se ukáže být náročné komunikovat cizím jazykem nebo nevyjde cokoliv jiného. Nenechme se tím ale rozhodit, jsou to naše dny, na které jsme čekali nejspíš celý rok, konečně jsme na společné cestě novými zážitky, tak se ničím jiným nezneklidňujme.

4. Nepřestávejme myslet na sebe

Užijme si, co jen to bude možné, sdílejme s členy rodiny veškerou radost a zároveň si vychutnejme svoji pohodu, vyzkoušejme nová jídla nebo si můžeme smlsnout na staré dobré klasice, mysleme na radostné chvíle a těšme se na každé nové ráno. Pro případ deště si přibalte hry a hračky, dobrou knihu a příjemnou hudbu a můžeme pěkně v teple pod střechou lenošit, snažme se z každé chvíle vytěžit co nejvíce a nezapomeňme na dostatek spánku. A nic by vám nemělo pokazit dovolenou.

Autor: Daniela Fruhwirtová-Hradská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video