Šeď, nuda a stereotyp – zabijáci vztahu. Jak vyhrát boj s rutinou? | e15.cz

Šeď, nuda a stereotyp – zabijáci vztahu. Jak vyhrát boj s rutinou?

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nezáleží na tom, zda máte vztah deset let nebo rok, zevšednět si můžete kdykoli. Mají páry, kterým stereotyp nic neříká ani po letech vztahu, nějaký zaručený recept, jak vyhrát boj s rutinou?

Po určité době se ve vztahu každá činnost stane obyčejnou. Už se nám nepodlamují kolena, když protějšek spatříme, ani se každý den netěšíme, až ho uvidíme, jak tomu bylo dosud. Počet romantických chvil klesá. Střídá je řešení běžných věcí ohledně financí, domácnosti nebo výplně volného času. Jak tomu předejít? Základní tipy, které je nutné dodržovat, abychom se neocitli ve skupině poražených stereotypem, vám poradí Martina Horáková, odbornice na vztahy ze seznamovacího portálu Leyter.com.

1. Neustále překvapujte

Základní účinnou zbraní proti rutině je moment překvapení. Z počátku vztahu s ním nemíváme problém, ale po čase se naše snaha obykle vytrácí.
Nejen vaše chování, ale i chování vašeho partnera se stane po určité době lehce očekávatelné. Víte totiž přesně, co v danou chvíli udělá, co se mu nelíbí nebo dokonce tušíte, co řekne. Udělejte tedy něco, co nečeká. Připravte mu oblíbený steak v novém sexy oblečku, kupte maličkost, která zpříjemní jeho den, nebo si s ním zahrajte hru, která ho nadchla. Věřte, že ho tím potěšíte a on bude na oplátku přemýšlet, jak by zlepšil den vám,“ radí Martina Horáková .

2. Hledejte nové věci

Příchod z práce domů, večeře a o víkendu návštěva rodiny. Žádné spontánní akce a stále stejný program. Jinými slovy nuda, nuda, šeď, šeď… Pokud je tomu tak i u vás, věřte, že se jedná o stav, který se dřív nebo později na vztahu silně odrazí.

„Nejen člověk se neustále vyvíjí. Stejně tak vztah by měl směřovat kupředu. Je tedy nutné, aby mu oba dva partneři občas dávali nové podněty k rozvoji,“ komentuje Horáková a dodává: „Zajděte do jiného kina než do lety osvědčeného nebo si dopřejte společnou večeři v restauraci. V lepším případě partnera překvapte třeba víkendovým pobytem mimo domov. Stereotypu tím zasadíte ránu velmi hluboko.“

3. Komunikujte

S komunikací obvykle kvalitní vztah stojí i padá. „Snažte se s partnerem bavit o všem. Zeptejte se ho, jaký měl den, co se v něm přihodilo, nebo jak se má.Nebojte se bavit o věcech, které jsou vám nepříjemné nebo o záležitostech, které vás trápí. Druhý mnohdy netuší, co za vaším trápením stojí. Problémy hlavně nezametejte pod koberec, nikdo jiný je za vás nevyřeší,“ upozorňuje Martina Horáková.

4. Nezůstávejte lhostejní sami k sobě

Vzpomínáte si ještě na počátek vašeho vztahu? Jak jste si přáli být krásnější, štíhlejší, zkrátka lepší, abyste se protějšku líbili? To je v pořádku, jenže po čase nás většinou prvotní euforie opouští. Přestaneme o svůj vzhled důkladně pečovat a hezké domácí oblečení vystřídá pohodlné.

„Velmi individuální záležitostí jsou partnerské priority. V každých však na různých příčkách figurují vlastnosti protějšku a jeho fyzická přitažlivost,“ uvádí odbornice z internetové seznamky a dodává: „Později pojmeme fakt, že se partnerovi líbí náš zevnějšek, za automatický. Naše domněnky jsou však mylné. Neusínejte tedy na vavřínech nebo partner zapomene obraz ženy, do které se zamiloval.“

5. Myslete na společné zájmy

I po několika letech vztahu je velmi důležité mít své vlastní přátele, koníčky nebo si plánovat volnočasový program bez partnera. Vztah se tímto utužuje a chvíle společně strávené se stávají vzácnějšími. Stejně potřebné jsou ale i zájmy, které sdílíte s partnerem – zajděte si do oblíbené restaurace, na kulturu, seznamte své přátele nebo třeba společně sportujte, abyste se jeden druhému příliš nevzdálili. Čas strávený ve dvou vás musí stále naplňovat. „Pokuste se vymyslet činnost, kterou běžně neděláte. Vyrazte si zatancovat, naplánujte výlet na kolečkových bruslích nebo se třeba společně učte cizí jazyk. Budete překvapení, jak vás činnosti sblíží,“ doporučuje Martina Horáková.

6. Dělejte něco navíc

Zvyk je železná košile, říká staré přísloví. V některých případech může být ideální, v některých příliš těsná. A tak je to i s partnerským vztahem. Jeden od druhého máte jasná očekávání, která oba plníte. Z dlouhodobého hlediska to však nestačí. „Lidé mají přirozené sklony k tomu, že si velmi rychle zvykají na věci, které jim vyhovují a chtějí stále více,“ komentuje problematiku Martina Horáková. „Proto je velmi důležité nad vztahem stále přemýšlet, přinášet inovace a obohacovat ho o něco navíc,“ uzavírá odbornice na vztahy.

O službě Leyter.com
Leyter.com je česká seznamovací a sociální síť. Oproti klasickým seznamovacím portálům umožňuje díky geolokačním informacím o jednotlivých uživatelích sledovat pohyb přátel v okolí a vyhledávat kulturní akce přímo z mobilního telefonu. Unikátní schopností seznamky je zpětně vyhledat konkrétní osobu, kterou uživatel zahlédl na konkrétním místě v určitý čas. Leyter.com založil Jan Běhounek společně s Martinem Horákem v září roku 2011.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video