Šest věcí, na kterých byste šetřit neměly | e15.cz

Šest věcí, na kterých byste šetřit neměly

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdo šetří, má za tři. To praví staré české pořekadlo, jehož obdobu můžeme najít prakticky ve všech cizích jazycích. Jsou ovšem i věci, u kterých se šetření může ve svém důsledku velice prodražit.

Každému se to někdy povedlo. S vidinou úspory několika korun jste zakoupily určitý levnější produkt, jehož kvalita se ukázala jako přinejlepším pofiderní. Byly jste pak stejně nuceny zakoupit nový a kvalitnější, či dokonce došlo k nemalé úhradě škod, které ono výhodnější zboží způsobilo.

Zdraví


Že se nevyplatí šetřit na zdraví, vám odkývá v podstatě každý. Přesto to mnozí často dělají. Nenavštívit doktora či zubaře kvůli regulačnímu poplatku se může v tom lepším případě vyvinout v poplatek vyšší za ošetření na pohotovosti. V tom horším dojde na placení pobytu v nemocnici a pořizování drahých léků. Právě léčiv se týká nepřiměřené šetření. Odmítnutí příplatku za lék, „který stejně nepotřebujete“, je opravdu hazard se zdravím, které máte jen jedno.

Autor: Ženy - E15


Šetřit se dá nejen na penězích, ale také na vašem čase. Je jasné, že zaměstnané ženy, které se navíc starají o domácnost a děti, mají času velký nedostatek. Ovšem najít si chvilku na to, abyste se pravidelně dostavovaly na preventivní vyšetření k lékaři, je velice důležité. Velkého strašáka, např. v podobě rakoviny prsu, není vhodné odbývat slovy, že na tohle nemáte čas.

Děti


Děti, naše budoucnost. Vzhledem k současnému demografickému vývoji a neochotě politiků udělat klíčové důchodové, sociální i zdravotní reformy lze očekávat, že právě vaše děti budou tou nejlepší investicí do vašeho klidného a zabezpečeného stáří. Nelitujte peněz, které investujete do jejich výchovy, mimoškolních aktivit, vzdělání, sportu i kulturního obohacení. Zejména nelitujte peněz vložených do jejich zdraví a zdravého vývoje.

Autor: Ženy - E15


Samozřejmě není mnoho matek, které by své ratolesti upřely zdravotní péči, léky či vhodnou stravu proto, aby ušetřily několik korun. Zdraví se ovšem týká i např. správný výběr kvalitní obuvi. Zdravotní problémy, které můžete dítěti způsobit nákupem šmejdu ze stánkového prodeje nebo bot o dvě čísla větší s tím, že do toho za chvíli stejně doroste, mohou být velice závažné. Rovněž nákupem hraček podezřelé provenience a neschválených státním dohledem hazardujete se zdravím i životem potomka.

Vzdělání


V současné tržní ekonomice je vzděláním jedním z nejdůležitějších atributů úspěšného žadatele o zaměstnání. Čím vyšší, lepší a specifičtější vzdělání, tím lepší pracovní pozice, uplatnění na trhu práce i vyšší finanční ohodnocení a další benefity. Když jste se na škole odmítaly učit neoblíbenou němčinu či ruštinu, netušily jste, jak moc by vám nyní znalost cizího jazyka pomohla získat vysněné zaměstnání.

Autor: Ženy - E15


Právě jazykové schopnosti jsou v současnosti velice ceněné. Vědí o tom i nejrůznější jazykové školy pořádající nespočet kurzů za drahé peníze. Nutnost vzdělání si uvědomují i státní instituce, které nezaměstnaným nabízejí zpravidla zdarma nejrůznějších rekvalifikační kurzy. Jste-li bez práce, rozhodně jich využijte. Nešetřete také na nákupu knih, učebnic pro samovzdělávání či přístupu k informacím.

Bezpečnost


Osobní i majetková bezpečnost může mít mnoho podob. Jakkoli se lze velice obtížně vyhýbat nějakému přepadení v parku či krádeži peněženky z kabelky, určitými mechanismy lze zabezpečení své, svých bližních i vlastního majetku zvýšit a riziko minimalizovat. Jednou z takových vysoce návratových investic je třeba dobrý zámek na vchodových dveřích.

Rovněž nelze opomíjet pořízení pojistky. Vykradený byt či odcizené auto bez možnosti pumpnout pojišťovnu zrovna nepotěší. Je ovšem třeba své pojistné smlouvy důkladně prověřit a porovnat s nabídkou konkurenčních produktů. Velice často pak přijdete na to, že platíte přehnaně moc a získat můžete neuvěřitelně málo. A ještě na chvíli zpět k autům. Investice do bezpečnosti se týká i placení za nadstandardní bezpečnostní prvky, které vám mohou v budoucnu zachránit život.

Elektronika


Dávno pryč jsou doby, kdy jste šly s porouchaným magneťákem k nejbližšímu opraváři a za nemalé peníze nechaly přehrávač opravit, často nekvalitně a dočasně. Z elektroniky je nyní spotřební zboží. Opravy už provádí málokdo a jejich cena se nezřídka kdy rovná polovině ceny nového přístroje. Přestala hrát hi-fi věž? Holt se zajde koupit nová, lepší a kvalitnější. Absolutně nehraje roli, jestli je z Číny nebo ne. Tam se beztak vyrábí vše, i značkové produkty.

Právě na domácí i jiné elektronice se nevyplatí šetřit do té míry, abyste chodily kupovat do pochybných krámů či ke stánku věci, které nejsou o tolik lacinější, jak značkové a kvalitní zboží z renomovaných obchodů. Kromě toho, že tyto výrobky mají znatelně lepší výstupy a nižší spotřebu energie, nabízí často nadstandardní záruku a především zpravidla nehrozí nečekaným vyhořením celého vašeho obydlí.

A co potraviny?


Dobrá výživa neodmyslitelně patří ke správnému vývoji dětí a zdraví dospělých. Jídlo je ovšem to, na čem se dá výrazně ušetřit, pokud potřebujete. Nyní zažíváme rozmach nejrůznějších biopotravin. Na druhé straně zase všude narážíme na výrobky s logem nějakého velkého obchodního řetězce. Tyto produkty bývají tím nejlacinějším, co lze v těchto obchodech zakoupit. Je mezi potravinami opravdu až takový rozdíl?

Autor: Ženy - E15


Kvalitní a čerstvé potraviny jsou samozřejmě pro lidské tělo výrazně lepší, jak ty plné náhražek, konzervantů, umělotin a chemie. Problém ovšem spočívá v tom, že v současnosti v naší domovině kvalitní produkty prakticky neseženete. Navzdory nejrůznějším nálepkám s označením bio, které obvykle zajistí pouze zvýšení ceny, nikoli kvality, je problém sehnat párek, ve kterém je skutečně maso, sýr z pravého mléka či pečivo, co druhý den není tvrdé nebo plesnivé.

Česká realita


Předně je třeba si uvědomit dvě věci – žádné opravdové bio neexistuje. Každý zemědělec vám potvrdí, že se v současnosti v podstatě nedá vypěstovat či vychovat něco absolutně čisté. Tou druhou věcí je, že v zahraničí podobné problémy nejsou. Ne nadarmo se ČR označuje za popelnici Evropy. Kdekoli v západní Evropě koupíte salám z masa a jogurt z mléka. Všechny výrobky se pyšní minimálním obsahem tzv. éček. To vše za cenu na úrovni té české.

To samozřejmě neznamená, že byste měly rezignovat na výběr potravin a spokojit se s tím nejlacinějším. Vždy si pečlivě přečtěte informace o potravině a vyvarujte se šmejdu nejhlubšího zrna. Jen tak lze časem dotlačit výrobce i obchodníky k tomu, aby začali konečně nabízet i kvalitní zboží za normální ceny.


Autor: Josef Kraus
11. března 2010

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video