Sex bez soulože | e15.cz

Sex bez soulože

ZDROJ: Ženy - E15

Laura Janáčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatímco muži si pod pojmem sex představují soulož a myslí si, že žena ke svému vyvrcholení potřebuje penis v pochvě, ženy jsou jiného názoru. Sex pro ně představuje milování plné doteků, mazlení, polibků a jiných něžností. Co je petting a proč bychom neměli podceňovat jeho význam, vysvětluje psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková.

Petting představuje fyzický kontakt mezi partnery, kdy dochází ke vzájemnému sexuálnímu vzrušování, aniž by došlo k souloži. Jde o dráždění celého těla včetně pohlavních orgánů doteky, mazlením, polibky a jinými něžnostmi.

K největšímu rozšíření pettingu do českých domácností došlo v sedmdesátých letech minulého století. V této době totiž byly zveřejněny první výzkumy, které ukazují, že mnoha ženám nestačí k dosažení orgasmu pohyby při souloži. Petting naopak umožňuje dosažení orgasmu oběma partnerům. Pro mnohé ženy se dokonce jedná o jediný způsob, jakorgasmu vůbec dosáhnout.

Nedávno ke mně do ordinace přišla mladá žena, přivedl ji její partner. Muž si stěžoval, že žena odmítá sex, protože je frigidní. Jediným problémem v jejich sexuálním životě však byla chyba v komunikaci a sobecký přístup muže, který dával rovnítko mezi milování a soulož.

Soulož je však jenom jedna část intimního vztahu, která by měla být zpestřována dalšími praktikami. K nejčastějším sexuálním přáním ženy přitom patří mazlení
a vyjadřování citů. V sexu neplatí žádná pravidla, vše je o důvěře a komunikaci. Záleží tedy na obou v páru, zda budou v pettingu pokračovat až do dosažení orgasmu. Příjemné pocity, které jsou s orgasmem spojeny, zapříčiňují touhu po jeho opakování. Snad právě proto by měli muži myslet v první řadě na petting a pak teprve na soulož samotnou.

Petting je prvním způsobem vzájemného tělesného poznávání i během dospívání, kdy mladí ještě nejsou psychicky zralí a připraveni na pohlavní styk. Ostatně z výzkumů sexuálního chování vyplývá, že mezi prvním sexuálním kontaktem dospívajících a první souloží většinou uplyne několik let. A není náhoda, že mezi nejčastější otázky dospívajících dívek v časopisech nacházíme otázky spojené právě s praktikami pettingu. Nechybí ani dotazy, zda z tohoto způsobu milování mohou otěhotnět. Petting představuje variantu bezpečného sexu a ve většině i prevenci nechtěného těhotenství.

Některé dvojice chtějí z různých náboženských či morálních důvodů prožít první soulož až po svatbě. Nedávno jsem měla v ordinaci pár, který řešil touhu po vzájemné tělesné blízkosti, ale nechtěl soulož. Právě sex bez soulože je v takových
případech vhodným řešením.

Petting je také častou formou sexuální terapie. U sexuálních problémů jako poruchy erekce, nedostatek sexuální touhy, sexuální anorexie, bolestivá soulož a jiných je v počátečních fázích sexuální terapie soulož zakázána. Tím se lidé zbavují úzkosti vyvolávané očekáváním pohlavního styku a strachem z následného selhání. Díky pettingu pak mohou objevovat, co je jim příjemné, a nacházet cestu k sobě samým.

Autor: Laura Janáčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video