Sex s ex? Mnoho otázek a boj s city | e15.cz

Sex s ex? Mnoho otázek a boj s city

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozešli jste se. Ukáplo pár slziček, ale bolest časem vyšuměla. Když se ovše po čase setkáte, zjistíte, že vzájemná fyzická přitažlivost zůstala. Co s tím?

Mít sexuální vztah se svým bývalým není nic až tak neobvyklého, jak by to mohlo někomu na první pohled připadat. Jistě, měli jste nějaký důvod k ukončení vztahu, víte, že už se k němu vrátit nechcete, ale myšlenka na občasné sexuu ani jednomu z vás není nepříjemná. Je ovšem rozumné se do něčeho takového pouštět?

Mnoho otázek do začátku


Před tím, než se k znovu otevření vašeho společného sexuálního života rozhodnete (ať už z vaší či jeho iniciativy), je třeba si odpovědět na několik zásadních otázek.

Cítíte k němu ještě něco? Pokud ano, není dobrý nápad vrhnout se s ním do sexuálních hrátek, protože muži dokáží lehce oddělit city a sex, takže by vám vaše opětovné splanutí mohlo přinést zhrzení a muka.

Jinou otázkou, která se s tou první pojí, je, jestli to sama vůbec zvládnete. Dokážete stejně jako on oddělit sexuálno od pocitů? I když ho už nemilujete, můžete s ním spát, aniž by hrozilo riziko opětovného návratu? Zvládnete vůbec s kýmkoli spát, když tam z vaší strany ony jindy důležité city chybí?

Jasné plusy


Mezi hlavní výhody sexu s bývalým patří především fakt, že víte, do čeho jdete. Pokud o tom vůbec uvažujete, tak pravděpodobně vaše milostné spojení bylo dobré a uspokojující. Není tak důvod riskovat sexuální desilusi s někým novým. Navíc je to také velice pohodlné a efektivní. Odbourat můžete dlouhé seznamování i otrkávání a přejít rovnou na věc. Pouhý telefonát s nabídkou „jestli máš chuť, tak dojeď!“ plně postačí.

Nezanedbatelná není ani finanční stránka celého procesu. Kde dřív bylo nutné absolvovat kulturní a společenské akce, investovat do výletů, jídla a kadeřníka, můžete nyní prakticky vše nahradit lahví vína a vytvořením jednoduché sexuální atmosféry. Další výhodou je absence závazku. Jakmile vám tento stav přestane z jakéhokoli důvodu vyhovovat, jeho ukončení je dílem okamžiku.

Nepříjemné mínusy


Tím hlavním a rozhodně největším rizikem čistě sexuálního vztahu s vaším bývalým je, že se nebude (nebo brzy přestane) jednat právě pouze o čistě sexuální vztah. Hrozí samozřejmě nejen návrat kladných citů vůči druhému, ale také připomenutí důvodů, proč jste se vlastně rozešli.

Zatímco v prvním případě riskujete znovuzamilování a z toho plynoucí problémy všeho druhu, v tom druhém zase riskujete korektní porozchodový vztah, který se může velice rychle zvrhnout v nějaký horší stav. Dále je třeba mít na paměti, že nepojí-li vás vztah, měly byste ke svému sexuálnímu partnerovi pro jistotu přistupovat jako k jakémukoli jinému náhodnému sexuálnímu objektu – tedy jako k potenciálně rizikové osobě ve věci pohlavních chorob.

Riziko čápa


Zajímavé riziko spočívá také ve vašem možném otěhotnění. Zatímco regulérní pár nastalou situaci vyřeší nějakým společensky přijatelným prostředkem (např. svatbou), co dělat v momentě, kdy k sobě nic necítíte, již jste se z nějakých závažných důvodů rozešli a rozhodně neplánujete nějakou společnou budoucnost?

K tomu je třeba přičíst podezření vašeho partnera z toho, že jste na něj celou tuto situaci jednoduše ušila. Jakkoli vás takovéto podezření může po právu rozzuřit, je třeba mít na paměti, že podobné případy se opravdu stávají. O to hůř pak v atmosféře vzájemné nedůvěry a rozčilení budete celý problém řešit.

Pravidla chování


Samozřejmě neexistuje žádná příručka či manuál se závaznými pravidly pro sexuální vztah s bývalým přítelem. Přesto se tradují jistá obecná doporučení, která pomohou minimalizovat negativa a možná rizika. Předně se s protějškem dohodněte, že opravdu půjde jen a jen o sex. Právě z toho důvodu spolu zacházejte pouze jako se sexuálním objektem.

Snažte se nechat bokem osobní záležitosti, na ty máte kamarády, popř. opravdový vztah. Vyvarujte se jakýchkoli projevů něžnosti. Mazlivé smsky, dlouhé a něžné telefonáty či detailní informování o vlastním životě či denním programu nejsou vůbec vhodné. Výjimku pochopitelně tvoří čistě sexuální narážky a zprávy, které na škodu být nemusí.

Co je naopak povoleno, je hledání nových partnerů, seznamování i randění. Nesmíte se cítit vaším sexuálním vztahem jakkoli zavázáni. Na druhou stranu je třeba hrát fér, takže v případě něčeho vážnějšího svého ex neprodleně informujte. Ukončení vašich schůzek je už čistě na vašem svědomí a rozhodnutí.

Autor: Josef Kraus
28. srpna 2010

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video