Sex s novým partnerem: Znovu "jako" poprvé? - 2. kapitola | e15.cz

Sex s novým partnerem: Znovu "jako" poprvé? - 2. kapitola

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozpadá se polovina manželství. A u ostatních dlouhodobějších vztahů bude tohle číslo snad ještě vyšší, stačí se podívat kolem. Ať už je důvodem rozchodu cokoli, málokdy předchozího partnera střídá nový trvalý vztah. Na řadu tak přicházejí milenci a „převozníci“ neboli citoví – a také sexuální – převaděči.

<<< Zpět na první kapitolu

Sex s milenci a převozníky

To jsou partneři, s nimiž sice vztah není to pravé ořechové, ale snadněji pomohou zapomenout na rozchod a na problémy, případně zalepí smutek po předchozím vztahu. Ačkoli podle výzkumu sexuálního chování v ČR, který už od roku 1993 provádějí odborníci
Petr Weiss a Jaroslav Zvěřina, jsou se svým sexuálním životem nejspokojenější lidé od 30 do 35 let mající stálý partnerský vztah, řada lidí tvrdí, že zdaleka nejlepší sex zažili (nebo opakovaně zažívají) se svým milencem či milenkou. A zdaleka nejen po rozvodu nebo rozchodu, často i v době, kdy jsou v dlouhodobém partnerském vztahu a vůbec na tom nechtějí nic měnit.

Proč takový paradox? „Protože na sex s milencem klademe minimální nároky,“ říká psycholožka Alex Doležalová a pokračuje: „Od sexu s milencem očekáváme především vzrušení, experiment a chvilkovou zábavu, která nemusí pokračovat, takže když se to úplně nepovede, není to takový problém.“ Hlavně ženy si sex s milencem umějí užít mnohem víc než s potenciálním dlouhodobým partnerem. Nekomplikují jim ho totiž úvahy ve stylu, jak se mu budou líbit, co když něco pokazí a podobně…

Když se s někým rozejdete nebo rozvedete, člověku většinou zůstane pořádně utlumené sebevědomí. Mnoho lidí se ho snaží pozvednout sexuálním dobrodružstvím na jednu noc, požitek z něj ale většinou bývá téměř nulový. „Je to spíš takové šidítko. Jako náplast
vyhoví spíš kratší vztah, nemusí být hned závazný. Po sexu na jednu noc zůstává častěji jen příchuť marnosti,“ domnívá se Ondřej Trojan.

Nakolik ovlivní rozpad partnerství sexuální život člověka, záleží podle něj na mnoha
faktorech: vaší povaze, temperamentu, zkušenostech, taky na délce trvání vztahu. Proto varianta „převozníka“ coby léčitele těla i duše není zase tak špatná. „Pomůže člověku odreagovat se, přijít na jiné myšlenky, dokázat si vlastní atraktivitu a kdo ví… třeba se z převozníka stane trvalý partner.“

Sex po nevěře

Můžete ji stejně jako mnoho dalších Čechů považovat za morálně nepřípustnou, nicméně přímou zkušenost s ní mají dvě třetiny ženáčů a skoro polovina vdaných žen. Nevěra byla, je a bude a člověk s ní může být konfrontován dvěma způsoby. Jednak v hlavní roli, kdy podlehne volání přírody, alkoholu, dobrodružství a všeho možného dalšího nebo rovnou tomu všemu dohromady, nebo jako podváděný, a tedy bude na něm, jak to bude dál s „domácím“ sexem.

Je-li za nevěrníka partner, většinou se ukazuje, že žena je ochotná se s ním milovat mnohem dřív, než mu odpustí, aby neměl nutkání pokračovat ve vztahu s milenkou. Naopak je-li nevěrná žena, je to o dost složitější.

Zatímco mnoho mužů je nevěrných z čistě biologické podstaty, ženy podle odborníků navazují mimomanželské kontakty spíš proto, že hledají citovou blízkost. Partnerovi se pak oddávají tělem, srdcem i duší. Asi kvůli tomu taky málokterá žena dokáže mít dlouhodobě sex s oběma svými partnery a jen velmi obtížně se vrací z milencovy postele do manželovy.

„Často při nevěře přestávají mít ženy sexuální styky se svým manželem nebo dělají všechno pro to, aby se jim vyhnuly, protože mají pocit, že by podváděly svého milence. Proto také existence milence bývá častěji důvodem k rozvodu než mužova milenka, a to i kvůli tomu, že muži odpouštějí mnohem méně,“ píše ve své knize Láska a sexualita v trvalém vztahu psycholožka a sexuoložka Yvon Dallaire.

První sex po nevěře je i z toho důvodu složitá záležitost a děje se velice individuálně. U některých dvojic se stane vůbec první věcí, která ve vztahu začne fungovat, byť v podstatě
beze slov, u jiných je to přesně naopak: někdo potřebuje mít nejprve vyříkaný vztah a vyřešené všechny problémy a pak se teprve s partnerem může vrhnout na milostné hrátky.

Sexuálních premiér je nakonec mnohem víc, než kolik jsem popsala. Sex po porodu,
usmiřovací sex, sex v práci… Každopádně ať už je to kdekoli, s kýmkoli a jakkoli, většinou platí, že pokud se nebudete chovat přirozeně a uvolněně, zrovna u sexu se to vždycky vymstí. Pak vám nezbude než to brát s humorem a těšit se na další premiéru.

<<< Zpět na první kapitolu

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video