Sexuální posedlost | e15.cz

Sexuální posedlost

PhDr. Laura Janáčková, CSc. (Moje Psychologie

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sexuální touha je přirozenou součástí života každého člověka. Jenže co když po sexu toužíme tolik, že kvůli tomu zanedbáváme práci, rodinu i všechno ostatní? Radí psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková.

V různých médiích jste se už jistě někdy dočetli, jak se ten či onen významný muž léčí ze sexuální závislosti. Střídání partnerek a nevěru muži často omlouvají právě sexuální závislostí. Ale i ženy mluví o tom, že nedokážou žít se svým partnerem ani bez něj. Závislost na sexu v pravém slova smyslu neexistuje, je to pojem novinářský a nikoliv odborný.

V souvislosti s tímto termínem však vyvstávají zajímavé otázky: jaké množství sexu je tak akorát a kolik je příliš? Je to individuální, obecně však platí, že používání sexu jako náhrady zdravých vztahů s ostatními je symptomem posedlosti. Sexualita je přirozenou součástí lidského života, když se však sex stane jedinou jeho prioritou, může to způsobit mnoho problémů – ve vztazích, v rodině, v zaměstnání. Nedávno jsem se v praxi setkala s asi čtyřicetiletým mužem.

Autor: Ženy - E15


Přivedly ho vážné finanční problémy. V práci už s ním nemají trpělivost a přátelé se mu vyhýbají. Manželství se mu rozpadlo, dcera se s ním odmítá stýkat. Důvodem toho všeho je finanční dno, na které se dostal kvůli telefonátům na erotické linky.. „Tolik bych si přál s tou posedlostí skoncovat, ale nejde to…,“ řekl mi. Sexuální posedlost se projevuje ztrátou kontroly nad vlastním sexuálním chováním. Tato fáze se však může střídat s obdobím relativního klidu. Člověk s nutkavým chováním se často snaží poruchu potlačit, avšak úsilí se vymyká jeho kontrole a dochází k různým sexuálním excesům, po kterých následují výčitky svědomí a pocity viny. Člověk utíká od normálních každodenních problémů k sexuálním fantaziím, které postupně získávají vtíravý charakter. Často se pak mění jeho nálady, což způsobuje i sociální problémy.

Partnerské soužití je provázeno mnoha konflikty a frustracemi a v celé rodině narůstá nedůvěra. Sexuální posedlost může mít různé podoby – od nutkavé masturbace až po sexuální zneužívání. Může jít o promiskuitu heterosexuální i homosexuální, pohlavní styky s neznámými osobami, trvalé sledování či prohlížení pornografie, využívání služeb prostitutek či erotických linek, exhibicionismus, pedofilii, ale třeba i sexuální turismus a podobně. Nutkavé sexuální chování je většinou vyvoláno vtíravými myšlenkami a sexuálními představami, které se stávají únikem z reálného života, kompenzací nízké sebedůvěry nebo osobní nespokojenosti. Lidé sexuálně posedlí se často za svůj problém stydí – snaží se ho zakrýt nebo nějak omluvit.

Jejich opakující se chování však bývá odhaleno. Někteří vyhledají odbornou pomoc až v době, kdy je faktury za telefon na erotické linky či platby prostitutkám finančně zničí, nebo je odhalí manželka. Jiní jdou za odborníkem teprve tehdy, když je jejich manželství v troskách, mají problémy se zákonem a myšlenky na sebevraždu. Odborná pomoc je pak jediným správným řešením. Zpravidla spočívá v psychoterapii, která v případě nutnosti může být doplněna farmakologickou léčbou. Součástí terapie je někdy i párová či rodinná terapie. Následná práce na sebevědomí a sebepojetí klienta včetně ujasnění si osobních priorit pomáhá při návratu do běžného života.

Autor: PhDr. Laura Janáčková, CSc. (Moje Psychologie)

Autor: PhDr. Laura Janáčková, CSc. (Moje Psychologie

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video