Single´s, část 2. – Zábrany a bariéry | e15.cz

Single´s, část 2. – Zábrany a bariéry

ZDROJ: Ženy - E15

Pavel Vrba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V úvodním pojednání o životě „singles“ jsme otevřeli problematiku sexuální a dnes se zamyslíme nad rovinou citovou a emoční. Co lidem bez partnera komplikuje seznamování?

Úvodem bych rád poděkoval všem, co mne šťavnatě vyplísnili za gramatické zkomolení, kdy jsem ze „singles“ udělal „singlers“. Nebylo to úmyslné a jsem rád, že už je to nyní v pořádku.

Tak tedy „single“, neboli jedinec, který žije dlouhodobě sám, bez stálého partnera, potýká se průběžně se strastmi a svízelemi, které ostatní „zadané“ nijak neobtěžují, protože s nimi zpravidla nepřijdou do styku. Minimálně do doby, než se z nějakého důvodu se stávajícím partnerem rozejdou a po nezbytné emoční rekonvalescenci se rozhodnou znovu vrhnout rovnýma nohama do procesu. Do jakého procesu? Inu, do procesu získání partnera nového, neboli – řečeno lidově – vyrazí na lov!

Příprava na lov


Pokud bychom tu chtěli otevřít akademickou diskusi na téma – kde vzít a přitom nekrást, když na stromě nerostou, asi bychom tím zahltili celý server a všechna fóra, přičemž výsledný efekt by nebyl nijak valný. Pokud se single rozhodne vyrazit na lov, samozřejmě je jeho prvotní problém ten, že málokdy má obratem KOHO lovit.

Aby se nezdálo, že tuto část považuji za nepodstatnou, alespoň lehce se o ní přece jen „otřu“. Správný subjekt je totiž doopravdy záležitost esenciální. Máloco je tak frustrující, jako zjištění, že jsme svůj čas, emoce, peníze a kdo ví co dalšího investovali do naprostého citového pařezu, do špalku bez známky oduševnělosti, kterého zkroušený single zajímá asi stejně, jako loňské ligové výsledky fotbalové reprezentace Vrbové Lhoty.

Špatná zpráva je, že této zkušenosti se asi nikdo nevyhne. Někteří to snášejí lépe, jiní hůře, ale příjemné to rozhodně není pro nikoho. A každopádně se vyplatí s tím počítat. Dobrá zpráva naopak je, že takových protějšků není zase tolik a singe se časem naučí takový odhadnout předem tak, aby se s tím následně nemusel trápit.

Čili – kde brát a nekrást? Dá se říci, že je to úplně jedno. Single má neustálou šanci narazit na někoho zajímavého doslova na každém kroku. Může to být někdo nový, kdo nastoupí k vám do zaměstnání, nový soused nebo i starý soused, který změnil styl oblékání. Může to být kamarád nebo kamarádka kamarádky vašeho kamaráda, který se náhle zjeví jako nedoplatek za elektřinu na párty, ze které už jste chtěli odejít. Může to být kdokoli.

Abychom se ale dostali k tématu dnešního pojednání, budeme předstírat, že tuto fázi už má náš modelový single za sebou, čili se má na koho zaměřit, a vyrazí na lov. S vyhlédnutým subjektem zapřede rozhovor, slovo dá slovo a než se single naděje, sedí v nějakém zařízení generujícím nápoje nebo potraviny a před sebou má svůj vyhlédnutý protějšek, jako čistý nepopsaný list papíru. Nastává seznamovací fáze a před naším singlem – ať již vědomě, nebo nevědomě - se otevírá propast zábran a bariér, které ho náhle paralyzují. Copak se stalo?

Věk a zkušenosti


V každém z nás se s postupujícím věkem hromadí zkušenosti z partnerského života. Každý vztah stejně, jako každý člověk ke kterému cítíme citovou vazbu, nás v menší či větší míře ovlivní pro následující život. S přibývajícím věkem a zkušenostmi se logicky tento „nános“ jenom zvětšuje a zhušťuje a čím déle trvá singlovo samotářství, tím intenzivněji si může uvědomovat, že ve chvíli seznamování se tento nános změní na filtr, nebo bariéru, která se v nejméně vhodnou chvíli vynoří před tváří toho, s kým se právě single seznamuje.

Všechna ta „jestli“ a „co když“ se náhle změní v úplnou deku pochyb, která zakryje singlovo srdce, byť se sebevíc může snažit křičet, že „ta / ten naproti mně je príma“. Pragmatičtější singles si časem vytvoří zcela nepokrytý systém „testů“ kterými obratem počastují vyhlédnutý subjekt a v duchu si odškrtávají kolonky, kterými testy prošel a kterými ne.

Považují to za praktické a navíc to báječně šetří čas, protože ve chvíli kdy „křížky“ převáží „fajfky“ se rozloučí a odcházejí ze schůzky s tím, že udělali dobře. Ale je tomu skutečně tak?

Naneštěstí tento systém testů naprosto nepřikládá váhu tomu, že protějšek takového racionálního singla mohl být nervózní, nebo neměl svůj den, anebo mu prostě singlem navržený test nesedl. A tak mohou často dostat košem i jinak velmi zajímaví a kvalitní lidé, kteří prostě jen nedostali šanci se projevit nebo být sami sebou, protože je singlův vstupní test nahnal do ohrady, která striktně vede buďto k singlovu srdci, anebo – což je častější – k šípku.

Pojďme se pro změnu zkusit podívat, jak tuto situaci řeší romantičtěji založení singles. Ti si žádné testy nepřipravují. Nesledují a nevyhodnocují každý pohyb potenciálního partnera. Jejich bariéry nemají podobu testu, protože mají podobu formy.

Romantický single si v duchu postupně staví a opečovává formu, do které by jeho protějšek měl zapadnout. Romantický single nechává schůzku poklidně plynout a vyhodnocovací fázi si nechává na později. Až půjde následně ze schůzky domů, až si dá doma v klidu čaj, až se mu to v klidu rozleží. Je to přesně ten typ, který ze schůzky s Vámi odejde s úsměvem a dva dny na to Vám napíše sms, že to sice bylo fajn, ale nebylo to ONO. A ačkoli se tento způsob může zdát pro potenciální partnery přívětivější, není tomu tak, protože ve výsledku je úplně jedno, jestli u pragmatického singla propadnou, protože nepřišli na schůzku včas, nebo u romantického singla proto, že při rozhovoru o zálibách zmínili thai box, když bylo očekáváno zahrádkaření.

Samozřejmě – v obou případech se jedná o poměrně extrémní fáze, do kterých se může single na své osamocené cestě dostat. Nicméně zkušenostní bariéry si v sobě nese při seznamování každý a ačkoli mají fungovat pozitivně jako ochrana pro srdce či nervy singlovy, mohou působit i velmi negativně, jako brzda při seznamování.

Singles totiž při seznamování reagují na spouštěcí podněty daleko citlivěji, než by bylo často pro danou chvíli vhodné. Někdy stačí, pohyb, gesto, věta nebo i slovo, které vyhlédnutý objekt zájmu vysloví nebo udělá a v singlově srdci nebo mozku už bijí na poplach zvony a ženou ho zpět do ulity, kde je sice bezpečno, i když k uzoufání nudno.

Jsou tedy bariéry špatné?


Ovšemže ne. V žádném případě špatné nejsou. Učíme se a získáváme zkušenosti proto, abychom se stali lepšími nejen pro nadcházející partnerský vztah. Nevhodná bývá často jen forma jejich užití. Samozřejmě je správné a užitečné, aby single získal představu s kým si začíná. Často ale naneštěstí takový single couvá před příležitostí při prvním náznaku potíží, které kdysi už zažil a které byly nepříjemné, nebo i ranily. A zatím se mnohdy může doopravdy jednat jen o plachost nebo přílišnou racionalitu singlovu, kdy třeba jen nedá protějšku druhou šanci. A k čemuže tu druhou šanci?

Mno například k tomu, aby daný protejšek racionálního singla přesvědčil, že si bílé ponožky k černému obleku vzal ne proto, že by se neuměl obléct, nýbrž proto, že doma nemohl najít černé a nechtěl přijít pozdě na schůzku. Anebo naopak že dorazil na schůzku pozdě právě proto, že je hledal. Aby ta slečna, co se na minulé schůzce stále jen nuceně smála a kloudného slova z ní člověk nedostal, dostala šanci ukázat, že byla jen nesvá z vaší milé společnosti ale jinak disponuje akademickými znalostmi v oboru, který vás zajímá. Nebo řečeno jinak – že vámi vyhlédnutý lovný subjekt je jen stejný single jako Vy a že právě jste oba ve stejné kaši.

Proto dnes všem singlům přeji, ať jsou do budoucna méně přísní a více otevření. A na příští schůzce si zkuste vzpomenout, že jste tam ne proto, abyste objevili proč se k vám daný člověk nehodí, nýbrž proto, abyste v něm našli to, kvůli čemu jste s ním nebo s ní na tu schůzku vůbec šli …

Těším se na vaše další podnětné návrhy ke zpracování v rubrice intimnosti a připomínám mailovou adresu, na kterou je můžete zasílat: schrankanavrbe@gmail.com.


Autor: Pavel Vrba
14. srpna 2009


Související  články:
Sex, lži a schůzky přes internet
Co říká tělo na lásku?
Singlers, část 1. – Sexuální vyhoření

Autor: Pavel Vrba

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video