Speed dating není jen pro zoufalce a ošklivky | e15.cz

Speed dating není jen pro zoufalce a ošklivky

ZDROJ: Ženy - E15

Tereza Ticháčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Máj, lásky čas, je sice dávno pryč, avšak romantickým láskám umíráček nezvoní. Naopak. Léto nabízí mnoho příležitostí k nalezení správného partnera, přičemž jednou z alternativ může být i tzv. speed dating.

Tato moderní forma seznamování vznikla v americké židovské komunitě jako prostředek ke zvýšení počtu svateb mezi jejími příslušníky. Brzy se však rozšířila i do jiných sociálních skupin a stala se celosvětovým fenoménem.

Před rokem a půl se k úspěšným provozovatelům českých speed datingových agentur připojila také Lucie Marková a s partnerem Honzou založili v Brně speed datingovou agenturu s vtipným názvem Nebuď labuť. A právě Lucie jsme se zeptali na pár podrobností ohledně tohoto způsobu seznamování:

Jak vznikl nápad založit speed datingovou agenturu?

Začátek byl takový spontánní. O speed datingu jsme s přítelem slyšeli již dříve, ale měli jsme, asi jako spousta lidí, představu, že tam musí chodit nějací zoufalci a ošklivky.

Na jedné akci jsme měli příležitost zjistit, že to vůbec není pravda a tyto předsudky jsou úplně mylné. Sami jsme byli překvapení, jak fajn lidé tyto akce navštěvují. Uvědomili jsme si, že by bylo super akce tohoto typu pořádat.

Co návštěvníky na rande čeká? Jak celá schůzka probíhá?

Poté, co se na webu registrujete na některou z našich akcí, obdržíte na e-mail dotazník. V dotazníku je kolem deseti otázek, které každý z účastníku musí zodpovědět. Vaše odpovědi pošleme všem protějškům, kteří se registrovali na akci, spolu s vaším křestním jménem. Nemusíte se bát, že bychom se ptali na něco osobního. Jedna z otázek zní třeba „Jak si představujete ideální sobotní ráno?“ a slouží hlavně k rozproudění konverzace. Někdo vám dokonce může být sympatický již předem podle odpovědí v dotazníku. Na akci si pak můžete porovnat první dojem z dotazníku s tím, jak na vás dotyčný skutečně působí.

Průběh samotné akce je i u nás již dosti známý. Účastníci přijdou na akci, kde sdělí křestní jméno, které uvedli při registraci (žádné jiné údaje se na akci nezveřejňují). Podle jmen jsou rozsazeni ke stolečkům po dvou. Po krátkém úvodu již nic nebrání tomu, aby mohla akce začít. Máte vždy pět minut na to, abyste zjistili, zdali vám je protějšek sympatický či nikoliv. Sami poznáte, že někdy ten čas uteče strašně rychle a někdy se to zdá jako věčnost. Po celou dobu ale máte k ruce dotazníky protějšků, takže nějaké téma ke konverzaci se vždycky najde.

Po stanoveného času zazvoní zvoneček a vy si na kartu, kterou jste dostala při registraci, poznamenáte, zdali vám tento pán byl sympatický či nikoliv. Pak se stihnete napít drinku a už se vás ptá další muž, jestli si může přisednout. Zvoneček znovu zazvoní a můžete se dále bavit. Až se všichni vystřídají, tak nám vrátíte svůj dotazník, který potom vyhodnocujeme.

V jaké formě se ke klientům dostává zpětná vazba?

Nejpozději den po akci vám přijdou vaše shody - tzn. pokud u někoho označíte, že je vám sympatický a on vás označí také, tak oběma stranám pošleme kontaktní informace (e-mail či telefon, můžete si vybrat). Nic jiného se nedozvíte a tak je to správně. Pokud nemáte žádnou shodu - a i to se stává - snažíme se vám nabídnout účast na dalším speed datingu zdarma.

Kolik lidí se obvykle akce účastní? Bývá akce v uzavřeném prostoru anebo např. v kavárně či restauraci, kam mají přístup i ostatní hosté?

Na akci bývá kolem šestnácti až dvaceti účastníků plus dva organizátoři. Výběr místa je ten největší oříšek, který momentálně řešíme. Vždy by měla akce probíhat v příjemných nekuřáckých prostorách a mimo dosah zvědavých pohledů okolí. Najít takové místo není úplně snadné.

Mají o tento druh seznamování větší zájem muži nebo ženy? Je běžné, že spolu přicházejí třeba dvě přítelkyně?

Co se týče zájmu, tak alespoň u nás hodně záleží na věkové kategorii. V kategorii pro muže a ženy do třiceti čtyř let převažují spíše muži, naopak v kategorii s vyšší horní hranicí (do čtyřiceti let) spíše ženy.

Na samotné akci se snažíme držet poměr mužů a žen co nejvíce vyrovnaný. Účastníci nejčastěji chodí sami, ale výjimkou nejsou ani dvojice (a to nejen ženské) či větší skupinky přátel.

Existují osoby, které navštěvují Vaše akce opakovaně?

Takoví návštěvníci jsou, ale není jich mnoho. Ať už na akci objevíte prince svých snů či nikoliv, snažíme se hlavně, aby si všichni užili pěkný večer. Proto také účastníci po akci mohou zůstat, probrat zážitky s ostatními či dokončit ten rozhovor s Martinem, který se během večera objevil u stolečku číslo pět. A nebo se mohou tiše vytratit a počkat si na vyhodnocení.

Vybavujete si v souvislosti se speed dating nějaký vtipný okamžik?

Vtipných okamžiků vzniká celá řada. Máme spíš pro čtenářky jednu radu: zkuste do konverzace vsunout nenápadnou otázku: „Kdo ti doma pere?“ Pokud odpoví, že manželka, hned víte, na čem jste. Ověřeno praxí!

Děkuji za rozhovor!

Autor: Tereza Ticháčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video