Správná volba kondomu aneb není to jen o ochraně | e15.cz

Správná volba kondomu aneb není to jen o ochraně

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kondomy jsou už nějaký pátek běžnou součástí sexuálního života. Jejich správným výběrem a nákupem se nejen ochráníte od těhotenství a nemocí, ale můžete vylepšit také své sexuální prožitky.

Přijdete-li do běžné drogérie, i tam naleznete nepřeberné množství různých druhů prezervativů. Zavítáte-li do specializovaných prodejen či sexshopů, ocitnete se rázem před nemalým dilematem, který kondom si vybrat.

Se suchým požadavek na prodavače v podobě“ „Chci koupit kondomy,“ se dočkáte akorát tak matoucí odpovědi: „A jaké chcete?“ V tu chvíli je dobré být informován o základních druzích a možnostech, které současný svět prezervativů před vás staví.

Velikost

Jedna z nejčastějších otázek, která vytane (především ženám) na mysli, když se mluví o druzích kondomů, popř. jejich nákupu, je – „jak velký kondom mám vlastně koupit?“, nebo „jaké jsou vůbec velikosti?“ Takže rychlá odpověď. U drtivé většiny populace nehraje velikost kondomu příliš důležitou roli.

Kondomy totiž mají velikost v podstatě univerzální, která obsáhne vyjma skutečných extrémů většinu tuzemských mužů. Pouze pokud je muž příliš vybaven, měl by se shánět po nadměrných velikostech, nebo jestli jeho nádobíčko je skutečně titěrné, bylo by pro něj vhodné podívat se rovněž po nějaké té specialitě.

Jinými slovy, přijdete-li do obchodu s dotazem ohledně koupě kondomů, prodavač se vás určitě nezeptá na jejich velikost, pokud sami nevyžádáte něco mimořádného.

Tvar

Základní a nejjednodušší formou je klasický kondom bez výrazného tvarování. Prostě obyčejná pláštěnka na penis. Existují ale také zvláštní anatomické kondomy, které cílí především na muže s tím, že navlékání bude jednoduší a při sexu kondom prostě bude sedět, nebude nikde tlačit a vše proběhne velice hladce.

Takový kondom zpravidla má zúžení pod žaludem penisu a naopak přímo na něm je rozšířen tak, aby se žalud v gumě příliš nepomačkal. Ženy toto tvarování příliš zajímat nemusí, protože nic jiného neucítí a na první pohled také ani příliš neuvidí.

Povrch

Základní dělení povrchu kondomů je na hladký a pak na vroubkovaný. Protože hladký kondom je klasika, podíváme se rovnou na vroubkované modely. Jejich úkolem je pomocí latexových výstupků na vnějšku kondomu více stimulovat ženské pohlavní orgány při sexu. Vroubky totiž více dřou, ale ne v bolestivém slova smyslu.

Hladké kondomy kloužou samy o sobě a prožitek je nižší než v okamžiku, kdy do hry přicházejí vroubky. Nově se pro jiný druh pocitů formují na kondomech anatomické kroužky. V případě, že se ženě líbí obě varianty, existují také prezervativy, na nichž je možné na střídačku nalézt jak vroubky, tak vystouplé kroužky.

Tyto kondomy jsou dělány právě pro prožitek žen, protože vnitřek prezervativu je úplně stejný jako v případě hladkých kondomů. Muž tak nic nového nepocítí, snad jen kromě více vzrušeného partnerčina těla.

Lubrikace

Dalším úplně základním rozdělením kondomů podle jejich vlastností je na ty suché a na ty lubrikované. Od suchých kondomů prostě očekávejte pouze gumu a nic víc. Naopak příjemný bonus v podobě těch lubrikovaných se dostaví v případě, že máte problémy s vlastním biologickým promazáváním.

Lubrikovaný kondom lépe klouže, nedrhne a prožitek je tak lepší. Samozřejmě tím zpravidla odpadá nutnost používání nějakého jiného lubrikačního gelu. Řada lubrikovaných kondomů je navíc parfémovaná, takže prezervativy mohou vonět např. po různém ovoci nebo i třeba po nějakém dráždivém afrodisiaku.

To se hodí především v případě, kdy přes kondom provádíte i orální sex. Kromě vůně totiž existují kondomy pro tyto příležitosti s příchutí. Ale vonící kondom bývá příjemný samozřejmě také během vaginálního či análního styku.

Materiál

Posledním klíčovým kritériem při výběru kondomu je materiál, z něhož je vyroben, a jeho vlastnosti. Nejrozšířenější jsou prezervativy vyrobené z latexu. Je to taková neutrální a celkem nedráždivá látka s dobrými vlastnostmi typu tvarovatelnosti, napínavosti a špatné protrhnutelnosti.

Kondomy se tak liší primárně v tom, jak silný latex byl pro jejich výrobu použit. Logicky čím silnější, tím větší bezpečnost, ale zase slabší prožitek. A to hlavně pro muže, kteří přes silnou gumu cítí velice málo. Dělají se tedy jak kondomy extra bezpečné, tak kondomy ultratenké pro zintenzivnění pocitů při milování.

Výrobci prezervativů ale myslí také na tu malou část populace, která trpí alergií na latex, nebo je na něj nějak citlivá. Tyto kondomy jsou vyráběny z dlouhé řady různých alternativních syntetických látek. Daní za volbu této možnosti ale bývá zpravidla vyšší cena kondomů, která je důsledkem dražšího materiálu a menšího odbytu zboží.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery