Svatý Valentýn - slavit nebo ne? | e15.cz

Svatý Valentýn - slavit nebo ne?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
To, že se Valentýn blíží, poznáme už dávno před 14. únorem. Stačí se totiž rozhlédnout v kterémkoliv obchodu.

Nejde si nevšimnout plyšáků se srdíčky, zamilovaných pohlednic Valentýnek a dalších všemožných dárečků s nápisy a v obalech, které jasně dávají na srozuměnou, že svátek zamilovaných je třeba oslavit.

Tento svátek není u nás zase až tak populární. Slaví ho především mladí, kteří jsou ovlivněni periodiky, pro ty starší je to spíš svátek bez tradic, který pouze tahá peníze z našich kapes. Všichni ví, že 14. února je den, kdy se dávají dárky a nějaká ta pusa, ovšem historie tohoto svátku už tak známá není. Pojďme si tedy trochu připomenout, jak vlastně vznikl.

Ve 3. století našeho letopočtu římský císař Claudius II. zakázal sňatky a zasnoubení. Chtěl tak zvětšit počet vojáků v jeho armádě a hlavně se domníval, že svobodní jsou lepšími vojáky než ženatí. Křesťanský kněz Valentýn ale nedbal zákazu a i nadále v utajení oddával. Byl ale odhalen, uvězněn a 14. února 270 popraven. Před svou smrtí ještě napsal milostný dopis jisté ženě a tak vzniklo valentýnské přání.


V dnešní době patří Valentýn k nejrozšířenějším svátkům na světě. Dárečky si ale nedávají jen zamilovaní, například sladkostí mohou udělat radost i rodiče dětem. Oslavuje lásku, ať už je milenecká nebo právě rodičovská, ale pravdou je, že se dotýká a oslovuje hlavně mladé lidi. A tak se prodejci mohou radovat, na odbyt v těchto dnech jde vše, co má spojitost s láskou, ať už to jsou plyšáci, květiny, šperky a hlavně valentýnské přání, kterých se každý rok pošle přes miliardu.

Mnozí ale namítnou, že láska by se měla oslavovat nezávisle na tom, jaký den je zrovna v kalendáři. Dárečky by se měly dávat po celý rok, slova jako Miluji tě, Mám tě ráda se přeci dají říkat nejenom 14. února….tak proč vlastně slavit? Odpovědí je víc. Stačí si položit otázku, kdo má ze 14. února největší prospěch? Ano, jsou to obchodníci, kteří právě ve dnech okolo svatého Valentýna zaznamenávají největší tržby. Vždyť není možné přijít do obchodu a nevšimnout si valentýnské výzdoby a všemožných výhodných nákupů a slev, které se pojí k tomuto svátku. Jen málo lidí se nezastaví a nezačne přemýšlet, že by přeci jen měli něco koupit, vždyť je přeci svátek zamilovaných a jeho drahý protějšek by se mohl urazit, že na něj zapomněl.

Pak jsou tu ti, pro které je tento svátek možností konečně se odvázat a  říct někomu, kdo se mu už dlouho líbí, že ho má rád. Hlavně ti nesmělí tu vidí příležitost, je tu svatý Valentýn a může se tedy všechno, tak proč to nezkusit a neposlat alespoň zamilované přání.

Valentýn je ale oblíbený i z jiného důvodu. Je to totiž nenáročný. Takové Vánoce jsou sice třeba taky spojeny s láskou a dárečky, ale hlavně s uklízením, pečením, vyvařováním apod, z Velikonoc, svátků jara, se stává den, kdy se muži mohou vyřádit na ženách s tatarem v ruce pod záminkou „Dejte vejce malovaný“, na Mikuláše se z mnoha dětí stávají vystrašené chudinky, nad kterými se vznáší hrozba čerta a pekla. Zato na Valentýna nic takového nehrozí a tak ho máme rádi. Proto  rádi utratíme nějakou tu koruny, třeba i za maličkost, vždyť jde o to ukázat, že máme někoho rádi, že nám na někom záleží. A tak, i když se najdou takoví, kdo jsou tvrdě proti a tento svátek odmítají s tím, že nebudou plnit kapsy obchodníků, velká většina přijala tento den bez protestů, protože odmítat oslavu lásky, to se přeci nedělá.

Ale ať už se názory na tento svátek jakékoliv, jedno je jisté…mějme se rádi a dávejme si to najevo, ať už je to 14. února nebo kdykoliv jindy. Vždyť lásky není nikdy dost!

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video