Tatínek u porodu, ano nebo ne? | e15.cz

Tatínek u porodu, ano nebo ne?

ZDROJ: Ženy - E15

Jarmila Dočkalová, porodní asistentka,Třebíč

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O tatíncích u porodu už bylo napsáno veliké množství článků, ve kterých se spoustu odborníků i laiků zamýšlelo, zda je otec u porodu důležitý, či ne.

Jestli šel své partnerce opravdu pomoci a nebo se šel jen „podívat“, aby se mohl chlubit před ostatními muži. Od doby, kdy první tatínci chodili k porodu a kdy to byla spíš rarita, už uplynulo spoustu doby. Naštěstí v současné době je počet partnerů u porodu natolik velký, že je téměř méně maminek, které přijdou rodit samy. Většina žen si přeje prostou přítomnost svého muže, přeje si s ním sdílet nejen krásné, ale také náročné okamžiky svého vlastního i společného života. Přesto stále platí, že každý budoucí tatínek by se měl na pobyt v porodnici připravit, aby byl opravdu plnohodnotným partnerem mamince, aby jí mohl pomoci jak fyzicky, tak i psychicky a byl jí velkou oporou. Úloha partnera u porodu nezačíná samotným porodem, tzn. dobou, kdy začnou porodní stahy nebo odteče plodová voda. Začíná daleko předtím, už v průběhu těhotenství.

Co by měl tedy mít budoucí tatínek za sebou, než překročí práh porodnice?

    * Je vhodné, aby se účastnil spousty věcí, které absolvuje i budoucí maminka.
    * Je velmi výhodné doprovodit nastávající maminku na některou z předporodních kontrol, např. ultrazvukového vyšetření, kardiotokografického vyšetření (záznam srdečních ozev plodu) apod.
    * Absolvovat s maminou předporodní kurzy, kde se vše o průběhu těhotenství a porodu dozví. Navíc se může zeptat na spoustu pro něj rozporuplných věcí, které mu každá porodní asistentka v kurzu jistě ráda zodpoví. Je třeba, aby před vstupem na porodní sál věděl, co od porodního procesu může očekávat, a to nejen po stránce fyzické a psychické, ale i medicínské, tedy vědět jaké úkony a zásahy se nejčastěji při porodu používají,kdy jsou nezbytné, kdy vhodné. Navíc se dostane do prostředí, kde je více stejně „zvědavých“ párů, mají podobné problémy, přání i touhy.
    * Doprovázet nastávající maminku na procházky, na cvičení, na plavání, povzbuzovat ji k tělesné aktivitě, aby byla na porod fyzicky připravená. A také s ní třeba i relaxovat.
    * Společně pozorovat děťátko, mluvit s ním, hladit ho, poslouchat přes bříško maminky.
    * Připravovat starší sourozence spolu s maminou na příchod nového člena rodiny. Vysvětlit, kde budou v době, kdy bude maminka v porodnici, kdo se o ně bude starat apod.
    * Dopředu obstarat veškeré doklady, které bude mamina v porodnici potřebovat (těhotenská průkazka, oddací list nebo předem ověřené prohlášení o jménu dítěte z matriky, občanský průkaz, průkazku pojišťovny, event. lékařské nálezy z odborných pracovišť)
    * Nastávající maminka bude potřebovat do porodnice spoustu věcí, jak pro sebe, tak pro děťátko. Je vhodné balit zavazadlo s partnerkou.
    * U porodu maminka často nemá náladu hledat v tašce různé dokumenty, které porodní asistentka potřebuje k vypsání porodopisu, či přezůvky pro tatínka, proto je vhodné, aby partner alespoň trochu věděl, co je kde v tašce uloženo.
    * Navštivte porodní sál a podívejte se na všechna místa, kam se můžete během porodu dostat.
    * Vytvořte si spolu s maminou jakýsi „porodní plán“. Naplánujte si, jak byste si představovali, aby váš porod probíhal, jak budete navzájem postupovat při porodních bolestech, jak dýchat, jak provádět určité uvolňovací polohy (vše se většinou dozvíte při předporodních kurzech - jen je třeba si to připomenout), co dělat v případě, že se tatínkovi udělá nevolno atd.
    * Naplánovat si, jakým způsobem se dostanete v den „D“ do porodnice. Pokud zvolíte vlastní vozidlo, nezapomeňte mít včas dostatečně plnou nádrž.
    * Během posledních týdnů těhotenství je dobré začít s přípravami na život s miminkem. Společně pořizovat nejrůznější věci pro děťátko - kočárek, postýlku, připravit pro ni místo. Vědět, kam budete ukládat jednotlivé potřeby pro miminko, pleny, oblečky, toaletní pomůcky, ale i hračky.
    * Je dobré předem si zjistit, ke kterému dětskému lékaři budete chodit, kde sídlí a jaké má ordinační hodiny.
    * Navštivte s maminkou i kurz věnující se kojení a péči o dítě.
    * Naplánovat si také, jak se podělíte o péči o dítě. Zda budete jen pozorovatelem, nebo zda se budete aktivně účastnit veškerého dění okolo něj. Pokud je to možné, snažte si naplánovat dovolenou na nějaký den po příchodu maminky s dítětem z porodnice.

Co u vlastního porodu?

    * Cítit ke své partnerce velkou lásku a náklonnost. I tehdy, kdy přes bolestivé stahy naříká, je unavená, upocená, neupravená a často i nervózní a nepříjemná.
    * Musíte vědět, co dělá vaší mamině dobře, čemu dává přednost, znát všechny ty maličkosti, které ji mohou uklidnit a uvolnit.
    * Měli byste být schopni pochopit citovou stránku porodu, city, které žena prožívá (mnohdy se chová úplně jinak, než při běžném životě) a citovou podporu, kterou potřebuje.
    * Měli byste být schopni pomoci při praktické stránce. Umět s ní správně dýchat, pomoci jí při uvolňovacích polohách, chodit s ní, podpírat, sprchovat ji, masírovat (v I. době porodní) …
    * Měli byste být schopni přizpůsobit se měnícím se požadavkům a potřebám rodící ženy Komunikovat s ní. Plnit to, co si zrovna přeje a nepolemizovat s ní o tom, zda je či není lepší ta či ona věc. Každá žena je při porodu jiná a různé jsou i její reakce během porodu. Porod je tak zvláštní záležitostí, že se nedá naplánovat dopředu chování při něm. Partner by se tedy měl chovat jako pomocník a ochránce své ženy. Dávat jí pocit bezpečí.
    * Měli byste umět být tichým a pozorným společníkem. Být stále při ruce, zbytečně nerušit. Zvláště při vlastním porodu dítěte (ve II.době porodní). Maminka v té době musí zkoncentrovat veškeré fyzické a psychické síly, aby mohla dostatečně silně a účinně tlačit, a v této době nebude patrně vnímat vaše hlazení a laskání, spíše ji bude rušit. Více ocení, když jí např. po nádechu podržíte hlavu a nohu (pokud bude v pololeže), či ji podepřete.

Tatínek u porodu, ano nebo ne?
Otec, který prožije narození dítěte, může ho pochovat, zachytí jeho pohled, prožívá nesmírný citový zážitek.
Při porodu mají muži příležitost poznat, čím žena prochází, uvědomit si, jakého obrovského výkonu je schopna a co je ochotna podstoupit. Po porodu může společně celá rodina odpočívat a vychutnávat radost z nového života a vzájemné blízkosti, zažívá nenahraditelné chvíle.
Ty tam jsou obavy z nezvládnutí situace, z možnosti nevolnosti z krve, či vlastního porodu. Možná se objeví i nějaká slzička dojetí a obrovské lásky a úcty. Nepotlačujte ji, je projevem vašeho citu a ne zbabělosti.
Jestliže nastávající maminku opravdu milujete, budete o ni pečovat tím nejněžnějším a nejcitlivějším způsobem, jakého je schopna pouze milující osoba, a váš porod a narození vašeho dítěte bude i pro vás nezapomenutelným zážitkem.

Autor: Jarmila Dočkalová, porodní asistentka,Třebíč
Uvedeno ve spolupráci se serverem www.nasedetatko.com

Autor: Jarmila Dočkalová, porodní asistentka,Třebíč

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery