TEST: Jak jste na tom s vaší láskou? | e15.cz

TEST: Jak jste na tom s vaší láskou?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čas od času o svém vztahu pochybuje každý. A je to tak dobře, dokonce lépe, než když ho považujete za samozřejmost. Přesto možná právě teď nastal čas na malou vztahovou revizi.

Očima psycholožky, PhDr. Marty Boučkové

V dobách minulých bylo společné soužití ženy a muže téměř nezbytnou podmínkou existence. Aby přežili, museli se vhodně doplňovat – muž se staral o hmotné zabezpečení rodiny, žena zajišťovala „servis“. Jejich role byly pevně dané a jen těžko mohl jeden nahrazovat roli druhého. Žena bez muže měla každodenní život rozhodně těžší než žena vdaná.

Ať už chtěnou, nebo nechtěnou emancipací se ženy staly na mužích, a tedy na „svazku“, méně závislé. Jsou schopné naplnit tradiční mužskou roli – postarat se materiálně o sebe, své děti, někdy dokonce o svého muže. Proto od vztahu chtějí více – ne jen hmotné zabezpečení, ale i soudržnost v podobě porozumění, lásky, péče či společných zájmů. Dnešní vztahy tak začínají mít velké nároky na emoční uspokojení obou zúčastněných. Pokud se jednomu takového uspokojení nedostává, má možnost na tento stav reagovat. Třeba i tím, že z takového neuspokojujícího vztahu „vycouvá“.

Ano, manželství našich prapraprababiček bylo na celý život. Nicméně náš život se neustále prodlužuje a díky tomu můžeme s jedním mužem zůstat i několikanásobně déle než ony. A někteří z nás, a platí to pro ženy i muže, zkrátka nejsou stavěni na to, aby vydrželi v jednom vztahu tak dlouho, jak nám zdraví a vitalita dovolují… ženy už odmítají ve vztazích čekat. nejsou si jisté, že se musejí obětovat a setrvávat v něčem, co se jim nelíbí, jen kvůli dětem.

Otestujte si vaši lásku

Spolu s koučkou Mgr. Nikolou Šmorancovou jsme pro vás připravili 20 otázek, které vám mohou mnohé ujasnit! Odpovídejte ANO – NE .

1. Vzhlížíte ke svému partnerovi, je pro vás osobnost?

2. Obdivujete partnerovy znalosti, schopnosti?

3. Považujete jej za úspěšného v jeho profesi?

4. Zajímáte se vzájemně o své starosti a radosti?

5. Rozumíte si s ním v sexuální oblasti?

6. Cítíte se dobře v jeho fyzické blízkosti?

7. „Voní“ vám?

8. Těšíte se na partnera, když jste pár dní z jakéhokoli důvodu odloučeni?

9. Je váš partner zároveň i váš skvělý přítel, kterému se můžete svěřit, když potřebujete?

10. Věnuje vám svou pozornost? Dotýká se vás, hladí vás, dá vám pusu na dobrou noc?

11. Dokáže vás rozesmát? Pobavit? Dojmout?

12. Kdybyste mohla vrátit čas, vybrala byste si toho samého muže?

13. Mluvíte spolu o všem, co je potřeba vyřešit (konflikty, problémy v domácnosti, finanční záležitosti, plánování dovolené…)?

14. Podílí se partner na praktickém chodu domácnosti tak, jak byste si představovala nebo jak to kdysi slíbil?

15. Považujete jej za dobrého (potenciálního) rodiče?

16. Líbí se vám, jak se chová ve společnosti?

17. Jste k sobě s partnerem tolerantní (dáváte si zdravou svobodu)?

18. Shodnete se na trávení volného času?

19. Považujete svůj partnerský život za naplňující?

20. Když sečtete všechny klady i zápory svého vztahu a ohodnotíte jeho celkovou kvalitu body od 0 do 10 (10 je maximum), bude výsledné číslo vaší spokojenosti vyšší než 7 (což je hranice, kterou odborníci považují za hranici dobře fungujícího vztahu)?

Výsledek

15–20x ANO: I když i u vás občas po obloze přeběhne mrak, žijete si jako v ráji. Váš vztah má k rozpadu naštěstí hodně daleko. Hýčkejte si i nadále svou vzájemnou náklonnost, svobodu a podporujte jeden druhého.

9–14x ANO: Skoro každý den najdete něco, pro co byste toho svého nejraději vyměnila. Ale pak trable hodíte za hlavu a pokračujete dál. Příště zkuste potíže nepřecházet. Raději je ideálně s pomocí odborníků řešte.

0–8x ANO: Ve vašem případě negativa převažují do té míry, že je s podivem, že máte ještě odvahu ve vztahu setrvávat. Ale žijete jen jednou a i vaše děti budou spokojenější, když se zase začnete usmívat.

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video