Test vztahové nerovnováhy (podle kanadského psychologa Yvona Dallaira) | E15.cz

Test vztahové nerovnováhy (podle kanadského psychologa Yvona Dallaira)

Test vztahové nerovnováhy (podle kanadského psychologa Yvona Dallaira)

Zdena Líkařová

Pokud zjistit, zda vašemu vztahu hrozí vztahová nerovnováha, odpovězte ano nebo ne na patnáct následujících otázek a pročtěte si, zda jste ve vašem vztahu ovládající či ovládaní.

1. Má jeden z vás majetnické sklony, nebo na druhého dokonce žárlí?

2. Stává se, že jeden z vás na druhého stále nebo velmi často čeká (slíbené, ale neuskutečněné telefonické hovory, opakované pozdní návraty domů…)?

3. Je jeden z vás považován za dobrého a druhý za špatného? Je jeden z vás očerňován okolím nebo rodinou? (Jak s ním můžeš žít?)

4. Věnuje jeden z vás větší úsilí tomu, aby vyvolal dialog nebo nastolil komunikaci? Říká jeden z vás často „mluv se mnou“ a druhý „a o čem mám mluvit“?

5. Říká jeden z vás „mám tě rád/a“ častěji než ten druhý? Ptá se jeden z vás často druhého „máš mě rád/a“?

6. Stává se, že ve společnosti s jinými lidmi přitahuje jeden z vás snadno pozornost opačného pohlaví? Stydí se jeden z vás za chování druhého na veřejnosti nebo je mu za partnera trapně?

7. Je jeden z vás ke druhému po milování méně něžný? Milujete se z „hygienických důvodů“, z povinnosti nebo abyste druhého potěšili?

8. Touží jeden z vás více rozebírat vztahové problémy? Říká jeden z vás často „musíme si promluvit“?

9. Když si vyjdete s přáteli, cítí se jeden z vás opuštěný, zatímco ten druhý má dojem, že je pod dozorem? Cítí se jeden z vás lépe s přáteli, než kdybyste byli spolu sami?

10. Má pro jednoho z vás jeho kariéra větší význam než pro toho druhého? Má jeden z vás tolik práce, že se ten druhý cítí opuštěný?

11. Cítí se jeden z vás frustrovaný nebo nespokojený se vztahem, zatímco druhý ho považuje za vyhovující? Je jeden z vás obviňován, že hledá „mouchy“ tam, kde žádné problémy nejsou?

12. Máte problém udržovat spolu konverzaci, když jste sami v restauraci? Máte dojem, že komunikace probíhá jen jednosměrně?

13. Pokud nejste manželé, zavádí jeden z vás častěji než ten druhý rozhovor na téma závazku?

14. Pokud jste manželé, mluví jeden z vás častěji než ten druhý o možnosti mít děti (nebo ještě jedno dítě)?

15. Když se hádáte, je jeden z vás obviňován, že je egocentrický, zatímco druhý je označován za majetnického, příliš náročného nebo závislého?

Sečtěte, kolikrát jste odpověděli ano a kolikrát ne. Pokud jste na všechny otázky odpověděli ne, pravděpodobně jste ještě v období líbánek. Užívejte si to, ale nezapomínejte, že vášeň dříve nebo později pomine.

Pokud jste odpověděli jednou až třikrát ano a žijete spolu více než pět let: bravo! Pravděpodobně jste se naučili rozdělit si moc a udržovat mezi sebou alespoň minimum vášně.

Pokud máte mezi 3 až 10 ano, jistě zažíváte dobré i špatné chvíle jako každý normální pár.

Pokud máte , důrazně vám doporučuji navštívit manželského poradce nebo psychologa, protože jsem přesvědčen o tom, že jeden z vás vážně uvažuje o rozvodu, že jeden z vás se ve vztahu dusí, zatímco druhý se cítí nepochopen.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Zdena Líkařová
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!