Trapas! Jak mu čelit? | e15.cz

Trapas! Jak mu čelit?

ZDROJ: Ženy - E15

Anastázie Harris

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Většinou po něm následuje ticho. Trapné ticho. V jakých situacích si připadáme jako idioti? A dá se průšvih napravit?

1. Nejlepší způsob, jak se vymotat z trapasu, je na něj sama poukázat. Dělala jsem jednou rozhovor s hollywoodskou hvězdou. Herec měl ale zpoždění a já začala mít strach, že nestihnu ten den letadlo do Ameriky a že se mi rozhovor nepovede. Když se konečně objevil, z nervozity mi vyskákaly ve výstřihu obludné fialové skvrny. Nebyl čas je zamaskovat, a tak jsem místo první otázky ukázala na kameru svoje fleky a přiznala, že jsem zjevně příšerně nervózní. Vypadla jsem tak z role profesionální televizní novinářky, akční hrdina se uvolnil, byl lidštější, a můj trapas byl zažehnán.

2. „Protože se mnou nespíš!“ zaúpěla podnapilá hostitelka a všichni ostatní jsme ztuhli. Nejvíc samozřejmě manžel, kterému byl výkřik adresován. „My všichni přítomní jsme vlastně skvělí zaměstnanci,“ připoutal rychle k sobě pozornost můj partner. Usmál se na paní domu a pokračoval: „A jak říkají Francouzi: dobrý dělník, špatný manžel.“ S úlevou jsme se rozesmáli, nejhorší křeč přešla, ale všem nám bylo pořád trapně a postupně jsme se omluvili a tak rychle, jak jen to bylo slušné, jsme se rozešli.

Pokud se těsně předtím, než se vám do domu nahrne návštěva, poštěkáte s partnerem a jde o něco zásadního, jistější je návštěvu raději odvolat, dokud si věci v klidu nevyříkáte. Zrušení akce na poslední chvíli může působit trapně, ale určitě mnohem míň trapně, než když se pod vlivem dobrého vína neudržíte a začnete prát prádlo před ostatními.

3. Jak překlenout trapné ticho? V tom jsou mistři Angličané, kteří dokážou skvěle zužitkovat proměnlivost svého ostrovního počasí. Jakmile vznikne chvíle, kdy normální člověk kouká do zdi nebo do země, Angličan se začne s neznámým člověkem bavit, jako by se nechumelilo - o počasí. Je úplně jedno, jestli je dobré nebo špatné, vždycky je nějaké. Zdá se to být banální, ale funguje to.

4. Nesnáším trapasy, když mám pocit, že trapně by mělo být spíš druhé osobě. Uvedu příklad. Bydleli jsme v Praze ve staetiketarém činžovním domě. Okna ložnice vedla do dvora - zahrady, která byla společná celému bloku. Jednoho letního večera se jako desítky dalších sousedů vykláním z okna a poslouchám, jak nějaká žena řve jako pominutá, ale ne proto, že jí někdo ubližuje, ale proto, že ji někdo oblažuje.

Časem se ukázalo, že to byla naše sousedka. Každodenní setkávání na schodech - já odulá osmiměsíčním těhotenstvím, ona svůdná v obepnutých šatičkách. Na můj upjatý pozdrav odpovídala zvonivým hihňáním. Zatímco já kontrolovala, jestli mám v tašce všechny potřebné papíry do práce, ona laškovně poplácávala bicepsy svého partnera. Myslím, že jsem ji po pár měsících (pro nic za nic) začala nenávidět.

5. Dejte tomu čas, třeba vám ta historka nakonec přijde docela zábavná. Před lety mě někdo pozval na večírek, abych tam zjistila, že se celou dobu baví s úplně jinou holkou. Naprosto nesmyslně jsem někde splašila mísu citronů a začala jsem je jejich směrem kutálet. Místnost byla hodně tmavá, trvalo to, než mu konečně došlo, odkud se berou citrony, ale nakonec zabraly. Moje snaha upoutat na sebe pozornost byla trapná, ale když vztah všechny ty malé hloupé počáteční trapasy (než si dovolíme být věrohodní a přestaneme pózovat) přežije, jsou zpětně vnímány v laskavém, příznivém světle.

6. Jednou, dvakrát, třikrát, nebo dokonce čtyřikrát? Líbání na tvář, respektive počet polibků při setkání a loučení s přáteli, je krajová záležitost a u lidí, kteří se příliš dobře neznají, při tom může dojít ke směšnému poskakování. Je skoro nemožné odhadnout, kdo se bude chtít nechat líbnout na tvář, kdo je zvyklý na dva polibky a kdo na tři. Pokud je vám to zjevně nepříjemné, pomůže provolávat: Ještě! Ještě! Nepřítele to zmátne, zarazí se a přestane.

7. Několikanásobné trapasy -neměly by existovat, ale bez nich by nevznikl žádný dobrý seriál. V minulém životě se mi přítel přiznal, že mi byl nevěrný. Nechtěla jsem o tom nic slyšet, ale on trval na tom, že mi to musí říct. S kolegyní do noci studoval na zkoušku… Začali se líbat, sundávat svršky, ale on najednou musel přestat, běžel na záchod a opakovaně zvracel. Když se vrátil do pokoje, dáma usedavě brečela, že je zjevně tak hnusná, že se mu z ní začalo chtít zvracet. „Bylo mi trapně, bylo mi jí líto…“ Můj chlapec samaritán se začal znovu pokoušet o šmik. Skončilo to ale zase tím, že musel běžet do koupelny a zvracet. Tvrdil, že je to jasný důkaz jeho lásky, já to vyhodnotila jako důkaz jeho blbosti.

8. Nejlepší trapas je takový, který je sice na váš účet, ale vy najednou zjistíte, že se vzdor nevítané situaci začínáte velmi dobře bavit. Je to už hodně dlouho, a tak si nevybavuji detaily přesně, ale v populární londýnské restauraci jsme - asi tucet hostů - příjemně oslavovali manželovy čtyřicáté narozeniny. Seděla jsem naproti němu, bavila se se sousedy. Najednou bylo jasné, že se něco děje. Do té doby živá a veselá konverzace začala váznout, až bylo hrobové ticho.

Do sálu se totiž melodramaticky vřítila ovíněná žena, přivinula se k mému manželovi, uvelebila se na jeho klíně a začala připíjet na jeho zdraví, zatímco ho zahrnovala výčitkami, že ji zradil. Francis se od ní odtahoval (marně) a všichni ostatní se obrátili na mě - snad čekali, že dotyčné dám pěstí a začnu se s ní prát. Mám hodně dlouhé vedení a teprve až po chvíli mi došlo, že zmalovaná krasavice musí být často zmiňovaná Moira, kterou jsem nikdy předtím sice nepotkala, ale bylo jasné, že pro ni můj partner měl určitou slabost.

Teď ale vypadala příšerně a taky se příšerně chovala. S chutí a upřímně rozzářeným úsměvem jsem jí připila na zdraví. Nikdo nemohl pochopit, proč se nezlobím, proč neudělám scénu. Mně ale bylo jasné, že mi dáma prokázala službu. Věděla jsem, že jí manžel trapas nikdy neodpustí, a k tomu si bude blahopřát, že ji „zradil“ a oženil se s někým úplně jiným.

9. Ve většině trapných případů je nejlepší nasadit křečovitý úsměv (ŕ la podvedená manželka Alicia v seriálu Good Wife) a bryskně se vytratit, prostě nic nevysvětlovat, neomlouvat, nic neříkat, nesetrvávat na místě, ale bez paniky, svižně zmizet. Jako třeba když několik žen v bazénu obdivuje vaše batole, jaká že je to šikovná holčička, a ona pak na rozloučenou způsobně a nesmírně hlasitě zahlaholí: „Mějte se hezky, tučné dámy!“

10. Je tu ještě jedna žinantní situace, ale pokud jste žena, jste z toho venku. V nepříjemných okamžicích se můžete utěšovat tím, že aspoň nemusíte řešit významně trapné ticho nad mušlí na záchodcích.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Anastázie Harris

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video